Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Každý tretí stavbár je nadbytočný

Každý tretí stavbár je nadbytočný
26. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Na slovenskom trhu je výrazný prebytok stavebných spoločností. To vedie k tvrdému konkurenčnému boju o zákazky a niekedy aj k neprimerane nízkym realizačným cenám stavieb.
 
Ceny sa oproti obdobiu pred krízou prepadli o štvrtinu, najväčší zásah dostali marže stavebných firiem. Vyplýva to z najnovšej analýzy slovenského stavebníctva v treťom štvrťroku, ktorú pripravila analytická spoločnosť CEEC Research.
 

Stavebný trh má nadbytok kapacít

Podľa riaditeľov stavebných spoločností je na Slovensku o 32 % viac stavebných kapacít, ako je schopný uživiť dopyt súkromného a verejného sektora. „Množstvo stavebných kapacít na trhu sa stále neprispôsobilo predošlému prepadu dopytu po stavebných prácach. Výsledkom potom sú dumpingové ceny alebo znížená kvalita prác, ktorú možno pozorovať pri niektorých zákazkách,“ uviedol riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.
 
Firmy si podľa neho v podstate zákazky kupujú, čiže dostanú zaplatené menej, ako na ich realizáciu vynaložia. Nádejajú sa, že sa im tak podarí prežiť o niekoľko mesiacov dlhšie. „To samozrejme škodí nielen im samotným, ale najmä trhu ako celku,“ dodal Vacek. 
 

Stavajú pod cenu

Pre nedostatočný dopyt ponúkajú stavebné firmy svoje služby za také ceny, ktoré niekedy nepokryjú ani skutočné náklady. Podľa najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva sú aktuálne ceny o 24 % nižšie ako v období pred krízou. Deväť z desiatich riaditeľov priznalo, že najväčšiu časť tohto rozdielu museli firmy pokryť zo svojich interných zdrojov, najmä z marže. Pri niektorých zákazkách sú firmy dokonca ochotné znášať aj straty. Tie sa potom snažia kryť z iných ziskovejších zákaziek, prácou v zahraničí alebo bankovým úverom. 
 

 
„S týmto javom sme sa začali stretávať prakticky výhradne vo verejnom sektore, pričom projektant aj stavební dodávatelia sú tí istí ako v súkromnom. Je to tým, že verejný obstarávateľ sa nebráni nereálnym cenovým ponukám, mnohokrát aj 20 – 30 % pod priame náklady,“ tvrdí predseda predstavenstva košickej spoločnosti Inžinierske stavby, a.s. Pavol Kováčik. Ako dodal, aj ich zásluhou sa vyskytuje celý rad nedokončených projektov, nekvalitných stavieb a krachujúcich subdodávateľov, ktorí nedostali zaplatené. „A štát by mal viac pamätať na systémovú elimináciu subjektov s neprimerane nízkymi cenami,“ myslí si Kováčik. 
 

Nízka cena vplýva na kvalitu

Cenová vojna sa už podľa riaditeľov stavebných firiem začala prejavovať aj na kvalite prác subdodávateľov. Podľa 42 percent riaditeľov problémov s kvalitou pribudlo, pričom najviac sa na subdodávateľov sťažovali veľké firmy. Rozdiel medzi očakávanou cenou na strane investora a výslednou cenou z výberového konania je pri verejných zákazkách 29 %. Pri súkromných zákazkách je tento rozdiel 22 %. V súkromnom sektore sa však takmer desatina firiem stretla s tým, že investor bol ochotný zaplatiť oproti pôvodnej kalkulácii aj vyššiu sumu, ak mu drahšie riešenie v budúcnosti prinieslo nižšie prevádzkové náklady. 
 
Kvartálna analýza slovenského stavebníctva je založená na štruktúrovaných rozhovoroch s vybranou vzorkou sto stavebných spoločností. Rozhovory sa uskutočnili v septembri. Štúdia bude publikovaná budúci týždeň, spoločnosť CEEC Research ju pripravila s podporou firiem Považská cementáreň, Weber a Terrastroj.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X