Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kde vziať peniaze na dane? Toto by mal vedieť každý podnikateľ

Prasa, dane
Foto: GettyImages
4. marca 2019 Tlačiť

Marec je obdobím, ktoré sa pre väčšinu živnostníkov spája s podaním daňového priznania z príjmov. Kde však vziať peniaze na dane? V tomto prípade určite platí dobrá rada nad zlato.

V živote nie je nič isté, iba smrť a dane. Túto myšlienku vyslovil už pred dvoma storočiami významný americký politik Benjamin Franklin a odvtedy  mu musíme dať každý rok v súvislosti s podaním daňového priznania za pravdu. Na Slovensku sa z príjmov získaných v roku 2018 podáva daňové priznanie až do konca marca 2019, konkrétne až do 1. apríla 2019 vrátane (keďže posledný marcový deň pripadá na nedeľu). Do uvedeného termínu treba nielen odovzdať vyplnené tlačivo daňového priznania, ale aj zaplatiť vypočítanú daň na účet daňového riaditeľstva.

Povinnosť podávať daňové priznanie vzniká, ak výška vašich príjmov za rok 2018 presiahne 1915,01 €, alebo je vykázaná daňová strata. Novinkou tento rok je že daňové priznanie sa na rozdiel od minulých rokov podáva elektronicky.

Jednorazové zaplatenie daní môže niektorým z nás spôsobiť  výrazný škrt cez rozpočet. Ako túto situáciu riešiť? Na výber máte niekoľko možností. Nie každá je však pre vás tým najideálnejším riešením.

Splátkový kalendár od štátu nie je zadarmo

V prípade nedostatku financií na zaplatenie daní môžete požiadať o odklad, prípadne o splátkový kalendár, ktorý sa poskytuje maximálne na obdobie dvoch rokov. Žiadosť musíte adresovať svojmu správcovi dane a k nej priložiť navrhovaný harmonogram splátok a analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie. Okrem toho je potrebné dlžnú sumu zabezpečiť, najčastejšie sa tak deje prostredníctvom záložného práva k vášmu majetku, ktorým budete ručiť.

To však nie je všetko. Splátkový kalendár i odklad dane niečo stoja. V prvom rade je potrebné uhradiť správny poplatok vo výške 9,50 eura. To je ale ten nižší náklad. Tým hlavným je úrok, ktorý zaplatíte zo sumy odkladu dane alebo zo sumy povolenej splátky.

Pri jeho výpočte sa vychádza zo základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky – konkrétne ide o jej trojnásobok. Ak však výsledný úrok nedosiahne úroveň 10 % ročne, čo platí aj v súčasnosti, použije sa sadzba vo výške 10 % p.a.

Dane, kalkulačka
Foto: GettyImages

Ako požičať peniaze jednoduchšie a výhodnejšie?

Alternatívnym riešením je požičať si na dane v komerčnej banke. To môže byť nielen výrazne jednoduchšie, ale aj lacnejšie. Napríklad, využiť môžete špecializovaný úver od Poštovej banky, ktorý je priamo určený na financovanie daní. Poskytuje sa bez poplatku a do sumy 30 000 eur v zrýchlenom konaní. Na rozdiel od splátkového kalendára od štátu nepotrebujete predkladať žiadnu analýzu ekonomickej a finančnej situácie ani platiť poplatky za poskytnutie pôžičky. Výhodnejší je aj úrok. Ten je v závislosti od výšky úveru stanovený na úrovni 8 alebo 9 % ročne.

„Uvedomujeme si aj to, že mnohým podnikateľom peniaze chýbajú až po tom, čo dane zaplatili. Preto im ponúkame aj možnosť dane spätne refinancovať. Táto možnosť sa týka aj už zaplatených preddavkov na daň,“ približuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky. Ak možnosť úveru na dane využijete, pôžičku splácate v období 12 mesiacov. Vďaka tomu vám peniaze nebudú chýbať bez ohľadu na to, na čo ich potrebujete.

Úver na dane v skratke

Kto oň môže požiadať: Fyzická osoba – podnikateľ a spol. s r.o. s ročným obratom do 1 milióna eur s dvoma uzavretými ucelenými účtovnými obdobiami.

Minimálna výška úveru: 500 eur

Úroková sadzba: od 500 eur do 4 999 eur – 9 % p. a., od 5 000 eur – 8 % p. a.

Poplatok za poskytnutie: 0 eur

Natívny článok

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

daňové priznaniedaňové priznanie 2018základ dane z príjmov

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X