Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kedy nie ste povinný platiť daň, aj ak ste uviedli vo faktúre číslo DPH?

platenie dph
platenie dph Foto: Getty Images
29. decembra 2020 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Ministerstvo financií vydalo metodické usmernenie k uplatneniu § 69 ods. 5 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov voči podnikateľovi, ktorý používa na evidenciu tržieb on-line registračnú pokladnicu a ktorému bol v aplikácii e-kasa pridelený kód pokladnice e-kasa klient spolu s údajmi určenými pre platiteľa dane z pridanej hodnoty napriek tomu, že nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty.

Finančné riaditeľstvo SR v procese pridelenia kódu pokladnice e-kasa klient v zmysle § 7a ods. 4 zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice sprístupní podnikateľovi v e-kasa zóne podnikateľa kód pokladnice e-kasa klient spolu s autentifikačnými údajmi on-line registračnej pokladnice a identifikačnými údajmi o podnikateľovi.

V niektorých prípadoch Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky v e-kasa zóne podnikateľa sprístupnilo kód pokladnice e-kasa klient spolu s identifikačnými údajmi podnikateľa, ktoré obsahovali identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty (DPH) aj napriek tomu, že podnikateľ nebol platiteľom DPH alebo bol osobou registrovanou pre DPH, ktorá nemá postavenie platiteľa DPH.

Dotknutý podnikateľ, ktorý v zmysle § 7a ods. 5 zákona č. 289/2008 Z. z. nahral nesprávne pridelené identifikačné údaje do on-line registračnej pokladnice, zasielal do systému e-kasa identifikačné číslo DPH, základ dane, sadzbu DPH a výšku DPH spolu. Zároveň dotknutý podnikateľ odovzdal kupujúcemu pokladničný doklad, ktorý obsahoval údaje týkajúce sa DPH napriek tomu, že nebol platiteľom DPH.

V zmysle § 69 ods. 5 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty každá osoba, ktorá uvedie vo faktúre alebo inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň. Cieľom tohto ustanovenia je zabrániť  nebezpečenstvu straty daňových príjmov, ktoré môže vzniknúť z práva na odpočet DPH.

Avšak, vo vyššie uvedenom prípade, ak osoba konala v dobrej viere, ustanovenie § 69 ods. 5 zákona o DPH sa neuplatní. V prípade nedodržania nevyhnutnej podmienky, ktorou je konanie v dobrej viere, je dotknutý podnikateľ povinný DPH uvedenú na vydanom pokladničnom doklade priznať a zaplatiť správcovi dane.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

platenie dphrok 2021spravodajstvo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Registračné pokladne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X