Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kľúčovou témou reforiem pre rok 2014 je zamestnanosť

Kľúčovou témou reforiem pre rok 2014 je zamestnanosť
Foto: SITA
8. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vláda sa chce v tomto roku zamerať na zlepšenie motivácií účastníkov na trhu práce, zlepšenie služieb zamestnanosti, ako aj na zamestnanosť ohrozených skupín vrátane mladých ľudí a integráciu marginalizovaných rómskych komunít. 

Kabinet plánuje zvážiť zavedenie súbehu dávky v hmotnej núdzi a mzdy

Najväčšou výzvou hospodárskej politiky bude v tomto roku riešenie problémov zamestnanosti. Vyplýva to z Národného programu reforiem (NPR) SR 2014 z dielne ministerstva financií (MF), ktorý je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ako MF konštatuje, priemerná dĺžka a miera nezamestnanosti na Slovensku presahuje priemer krajín V3 a OECD pre všetky vekové skupiny. „Je nevyhnutné zabrániť strate zručností pracovnej sily udržaním zamestnanosti a zvyšovaním kvalifikácie občanov, ktorí majú problém nájsť si prácu,“ uvádza rezort financií v materiáli.
 
Vláda sa preto chce v tomto roku zamerať na zlepšenie motivácií účastníkov na trhu práce, zlepšenie služieb zamestnanosti, ako aj na zamestnanosť ohrozených skupín vrátane mladých ľudí a integráciu marginalizovaných rómskych komunít. Kabinet plánuje napríklad zvážiť zavedenie súbehu dávky v hmotnej núdzi a mzdy, čím by sa podľa neho mohla posilniť finančná motivácia zamestnať sa. „Deklaruje sa tiež prijatie systému záruk pre mladých ľudí do 25 rokov,“ konštatuje rezort financií.
 

 
Ako ďalej vyplýva z NPR, vláda bude aj v tomto roku pokračovať v konsolidácií verejných financií, cieľom zostáva deficit vo výške 2,64 percenta HDP a vystúpenie Slovenska z procedúry nadmerného deficitu. Kabinet chce zároveň i naďalej bojovať proti daňovým podvodom, pokračovať bude preto treťou etapou akčného plánu a posilnením analytických kapacít finančnej správy. MF pripomína, že doteraz bolo prijatých 50 opatrení, ktoré sa zameriavali najmä na zlepšenie výberu DPH. „Aj vďaka týmto opatreniam sa podarilo udržať deficit verejných financií pod 3 %,“ uviedlo MF. 
 
V centre pozornosti bude aj jedna z najväčších reforiem, reforma štátnej správy ESO, ktoré počíta so zlučovaním úradov a vytváraním klientskych centier. Reforma by mala okrem zvýšenia kvality služieb poskytovaných občanom priniesť aj efektívnejšie fungovanie štátnej správy, a v neposlednom rade aj úspory. 
 

 
Medzi výdavkové priority patrí zvýšenie platov učiteľov či zamestnancov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj zväčšovanie kapacít materských škôl. Vláda sa bude v tomto roku snažiť aj o vyrovnané hospodárenie fakultných a univerzitných nemocníc, či o budovanie cestnej infraštruktúry. Národný program reforiem popisuje štrukturálne opatrenia na dosiahnutie trvalo udržateľného hospodárskeho rastu, tvorbu nových pracovných miest a zlepšenie kvality života.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X