Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kontrolný výkaz k DPH bude zverejnený 4. novembra

Kontrolný výkaz k DPH bude zverejnený 4. novembra
Ilustračné foto: SITA
29. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Povinnosť predkladať kontrolný výkaz k dani z pridanej hodnoty bude platiť od 1. januára 2014. Prvé výkazy budú finančnej správe doručené 25. februára, a to za účtovné obdobie predchádzajúceho mesiaca. Výkaz by sa mal podávať výhradne elektronicky.

Doterajšie zverejňované kontrolné výkazy sú podľa finančnej správy iba pracovné verzie

Povinnosť podávať kontrolné výkazy pre platiteľov DPH schválil parlament na októbrovej schôdzi a táto povinnosť vstúpi do platnosti od 1. januára 2014. Prvé výkazy mesačných platiteľov DPH tak budú finančnej správe doručené 25. februára 2014 za účtovné obdobie predchádzajúceho mesiaca. Podávať sa výkazy budú iba elektronicky. Pre tých, ktorí nemajú k dispozícii účtovný softvér, ktorý by generoval kontrolný výkaz, bude existovať možnosť vyplniť ho online aj na portáli finančnej správy.
Výkaz podľa finančnej správy prináša možnosť krížovej kontroly DPH na vstupe a na výstupe. Podľa daniarov to prispeje k eliminácií daňových podvodov vo forme fakturačných a karuselových podvodov, či neoprávnených nadmerných odpočtov DPH. Subjekty vo výkaze budú evidovať všetky údaje z vydaných, prijatých, ale aj opravných faktúr. 
Súčasťou výkazu budú aj údaje o obratoch evidovaných elektronickými registračnými pokladnicami (ERP). Transakcie z ERP v nákladovej časti na vstupe by sa mali zaznamenávať sumárne. Princíp kontrolného výkazu podľa finančnej správy spočíva v analytickom zisťovaní a párovaní podľa dátumu, sumy a čísla faktúry. Číslo faktúry (alebo faktúry online) môže byť uvedené v akejkoľvek alfanumerickej podobe, pretože sa budú skúmať jeho podobnosti. Finančná správa od zavedenia výkazu očakáva veľké prínosy k zaplneniu dier vo výbere DPH. 
Dôležitou oblasťou je podľa finančnej správy automatizácia v rámci účtovných softvérov. Požiadavka na vygenerovanie kontrolného výkazu by mala byť zapracovaná priamo do účtovných softvérov. So zavedením kontrolného výkazu pripúšťa finančná správa aj prvotné ťažkosti. Vedenie je pripravené pristúpiť k nevyhnutnej zmene metodiky výkonu kontrol. Tie budú efektívnejšie cielené na rizikové subjekty a pri analyticky presne spracovaných informáciách budú aj časovo efektívnejšie.
Kontrolné výkazy podľa finančnej správy prinesú ucelenú informáciu o tom, ako sa podnikateľ dostal k tovaru, ako vyzeral následný pohyb tovaru medzi ďalšími subjektmi a ako sa podnikateľ dostal k výslednému číslu na daňovom priznaní. Ak si teda podľa finančnej správy niekto nárokuje nadmerný odpočet, pomocou kontrolného výkazu sa získa obraz, či niekde v reťazci nebola daň neodvedená a nezaplatená. 
Podľa generálneho riaditeľa sekcie daňovej a colnej Daniela Čecha sa celý obchod v zásade rozdeľuje na dve časti, platcov DPH, u ktorých môže vzniknúť nárok na nadmerný odpočet, a na neplatcov DPH. „Tovary a služby, ktoré subjekt predá konečným spotrebiteľom, ktorí nemajú nárok na odpočítanie dane, sa budú udávať agregovane,“ uviedol Čech. Ako ďalej spresnil, v jednom riadku budú na výkaze neplatcovia DPH, suma, počet agregovaných položiek a suma dane. „My chceme vedieť, v akej výške je DPH priznaná na jednej strane a v akej výške odpočítaná, aby sme mali krížovú kontrolu, či je alebo nie je zaplatená,“ uviedol pre agentúru SITA Čech.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X