Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kontroly potravín zistili nedostatky v 10,68 % prípadov

Kontroly potravín zistili nedostatky v 10,68 % prípadov
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
22. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V hodnotení 15 obchodných reťazcov skončila za štvrtý kvartál 2014 najhoršie Diligentia, v ktorej inšpektori evidujú 26,47 percenta nedostatkov.

Pri malých predajniach zistila ŠVPS nepodarkovosť v 33 percentách

Štátna veterinárna a potravinová správa vykonala v poslednom kvartáli minulého roka celkovo 15 209 kontrol potravín, nedostatky odhalili v 10,68 percenta prípadov. Podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomíra Jahnátka, ktorý o záveroch z kontrol informoval, ide pri porovnaní s tretím štvrťrokom o jednopercentný pokles.

S najhorším výsledkom skončili už tradične kontroly po pracovnej dobe, inšpektori našli pochybenia v takmer polovici prípadov. Nelichotivé prvenstvo majú v tomto smere hypermarkety a supermarkety, kde pochybenia tvorili 51,45 %, nasledujú stredné predajne s 50,98 %.

Pri malých predajniach zistila ŠVPS nepodarkovosť v 33 percentách. „Podozrivo vysoko vyskočili podnikové predajne, tam bolo percento nedostatkov až 66,67 %. Pre nás je to veľmi prekvapujúce, lebo práve podnikové predajne by mali byť zárukou, že sa predáva kvalitný tovar,“ konštatoval Jahnátek.

Najhorší a najlepší

V hodnotení 15 obchodných reťazcov skončila za štvrtý kvartál 2014 najhoršie Diligentia, v ktorej inšpektori evidujú 26,47 percenta nedostatkov. Naopak najlepšie dopadol pri kontrolách Nitrazdroj, u ktorého našli 6,67 percenta nedostatkov.

Dobré výsledky podľa ministra dosiahli aj Kaufland s porušenosťou 8,68 %. Pod hranicou desať percent skončil napríklad aj Lidl s 9,84 percentami. O čosi horšie skončila COOP Jednota Slovensko s nedostatkami 11,35 %. Jahnátek však podotýka, že oba tieto reťazce sa oproti začiatku roka 2014 zlepšili.

Inšpektori si posvietili aj na prepravu potravín, v rámci nej skontrolovali v sledovanom období 662 zásielok a celkovo 1 084 komodít. Nezrovnalosti našli pri 57 dodávkach, štyri zásielky v objeme 2,97 tony vrátili. Ako minister skonštatoval, najhoršie pri cestných kontrolách dopadlo Poľsko (12,58 %), nasledovalo Slovensko (4,53 %) a na treťom mieste Česká republika (1,44 %). Hlavným pochybením pri preprave bola nevyhovujúca hygiena, nedodržaný teplotný režim, chýbajúce označenie, či nevysledovateľnosť dodávky. 

Za sledované obdobie uložili inšpektori 487 blokových pokút v hodnote 15 211 eur, právoplatne ukončených správnych konaní bolo 809 v sume viac ako dva milióny eur. Počet začatých správnych konaní dosiahol 259, sú vo výške viac ako 1,5 mil. eur, úradných kontrol, ktoré v krátkom čase začnú, je 356 v hodnote 4,4 mil. eur.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X