Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Legislatívne zmeny pre podnikateľov za mesiac máj 2014

Manazment/manazment podnikatela/21/legislativne podnikatelov zmeny mesiac maj 2014
Fotobanka Pixmac
11. júna 2014 Zdroj Podnikam.SK, PH Tlačiť

V máji 2014 boli predložené, prerokovávané alebo prijaté viaceré legislatívne zmeny týkajúce sa podnikateľov. Prečítajte si o nich viac.

Zákon o nadobudnutí vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku

Nadobúdať pôdu budú podľa tohto zákona zásadne osoby, ktoré vykonávajú poľnohospodársku výrobu ako podnikanie podľa Obchodného zákonníka najmenej tri roky v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza, alebo v obci susediacej s touto obcou. Nadobúdateľ musí tiež mať v prípade, že je fyzická osoba, právoplatný pobyt na území Slovenska minimálne desať rokov a rovnako tak právnická osoba musí mať registráciu na našom území minimálne desať rokov.
 
Prevádzajúci bude povinný zverejniť ponuku na prevod vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku najmenej na 15 dní v Registri zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku na webe rezortu pôdohospodárstva. Zároveň musí túto ponuku zverejniť v rovnakom čase aj na úradnej tabuli v obci, kde sa poľnohospodársky pozemok nachádza. Zverejnenie ponuky na úradnej tabuly nebude spoplatnené. „Prednostné právo na nákup tejto parcely má prvý poľnohospodár, ktorý vykonáva poľnohospodársku činnosť v rámci obce, v druhom kroku v rámci susednej obce, v treťom kroku v rámci Slovenska a v štvrtom kroku sa táto pôda stáva voľným artiklom,“ uviedol pred časom minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek. 
 
Zákon sa nebude vzťahovať na všetky poľnohospodárske pozemky. Z jeho pôsobnosti sú vyňaté záhrady, poľnohospodárske pozemky v zastavanom území obce a pozemky s malou výmerou do 2 tis. metrov štvorcových, aj keď sa nachádzajú mimo zastavaného územia obce. Obmedzenia sa tiež týkajú pozemkov, ktoré sú podľa predpisov o územnom plánovaní určené na výstavbu, i pozemkov, ktorých možnosť poľnohospodárskeho využívania je obmedzená, ako napríklad v záujme ochrany prírody a krajiny alebo vodných zdrojov.
 
 • Zákon definitívne schválil v máji parlament a podpísal ho prezident.
 • Zákon nadobudol účinnosť 1. júna tohto roka.
 • Viac informácií o zákone tu.
 • Analýzu zákona si môžete prečítať tu.
 

Novela zákona o ochrane hospodárskej súťaže

Oznamovatelia kartelov by podľa novely mohli dostať odmenu od Protimonopolného úradu SR (PMÚ). Jej výšku úrad navrhol ako 1 % z uloženej pokuty za kartel, pričom maximálne by mohol oznamovateľ dostať 100 tis. eur. Zavedenie odmien má priniesť nárast počtu odhalených porušení súťažných pravidiel. Navrhovaná novela upravuje aj organizáciu činnosti PMÚ.
 
 • Zákon definitívne schválil v máji parlament a podpísal ho prezident.
 • Tento zákon nadobúda účinnosť 1. júla 2014 okrem čl. III, ktorý nadobúda účinnosť 14. júna 2014 a čl. IV, ktorý nadobúda účinnosť 12. júna 2014.
 • Viac informácií o zákone tu.
 

 

Novela zákona o dani z pridanej hodnoty

Jednou zo základných zmien v pripravenej novele má byť umožnenie vrátenia časti nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH) ešte pred skončením kontroly oprávnenosti uplatneného nadmerného odpočtu. Ministerstvo financií z dôvodu zabezpečenia flexibility daňovej kontroly navrhuje, aby správca dane počas daňovej kontroly mohol vyhotoviť čiastkový protokol, na základe ktorého by napr. vrátil preverenú časť nadmerného odpočtu ešte pred ukončením daňovej kontroly
 
Ďalšou z pripravených zmien je napríklad aj skrátenie obdobia, po ktorom môže byť platiteľ DPH vymazaný zo zoznamu platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, teda z tzv. zoznamu rizikových subjektov. Na základe novely by sa sledované obdobie malo skrátiť z 12 na 6 mesiacov.
 
V záujme operatívnejšej registrácie elektronickej registračnej pokladnice u domácich a aj zahraničných podnikateľov ministerstvo nepriamou novelou zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice navrhuje, aby daňový kód pokladnice mohol prideliť ktorýkoľvek daňový úrad. V súčasnosti môže domácemu podnikateľovi prideliť daňový kód elektronickej registračnej pokladnice len miestne príslušný daňový úrad. 
 
Zároveň z technicko-organizačných dôvodov rezort financií navrhuje, aby sa pokuty ukladali na mieste alebo v lehote do piatich pracovných dní. „Pri zistení porušenia povinností sa bude vyhotovovať zápisnica z miestneho zisťovania,“ dodáva ministerstvo financií. Účinnosť novely zákona o DPH je až na niektoré výnimky navrhnutá od 1. januára 2015.
 
 • Zákon posunul  parlament v máji do druhého čítania, rozhodovať sa o ňom bude na ďalšej parlamentnej schôdzi.
 • viac o zákone tu
 

Novela zákona o dlhopisoch

Navrhované zmeny majú znížiť administratívnu náročnosť vydávania nových emisií dlhopisov zrušením niektorých nadbytočných informačných povinností a navrhuje sa flexibilnejšia úprava emisných podmienok. V záujme posilnenia práv majiteľov dlhopisov sa navrhuje zaviesť do zákona zaužívané spôsoby spoločného presadzovania práv majiteľov dlhopisov prostredníctvom inštitútu schôdze majiteľov a spoločného zástupcu majiteľov dlhopisov. Tieto zmeny by mali pomôcť podporiť nové malé podniky v perspektívnych odvetviach, teda tzv. start-upy.
 
 • Zákon posunul  parlament v máji do druhého čítania, rozhodovať sa o ňom bude na ďalšej parlamentnej schôdzi.
 • viac o zákone tu.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Ochrana zdravia pri práci s chemickými látkami a zmesami8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X