Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Mezanínové financovanie je efektívnou alternatívou pre malé a stredné podniky pri potrebe rozvojového kapitálu

18. novembra 2010 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Mezanín vo finančníctve predstavuje dlhodobý podriadený úver, ktorého celková cena a doba splatnosti zväčša závisia od úspešnosti projektu. V porovnaní s ostatnými formami úverového financovania je mezanínové financovanie, aj napriek viacerým výhodám, v našom regióne pomerne málo využívaný finančný inštrument. Ambíciou spoločnosti RMS Mezzanine, a.s. je investovať do úspešných malých a stredných firiem primárne so sídlom na Slovensku a v Českej republike, ktoré majú dlhodobý rastový potenciál. Hlavnými oblasťami investícií RMS Mezzanine, a.s. sú firmy aktívne v odvetví utilít, služieb, zdravotníctva, telekomunikácií a médií, maloobchodu,  stavebníctva a výrobné podniky, pričom výška investície sa pohybuje v rozmedzí 1 až 5 mil. €.

 

Mezaninové financovanie – hybridná forma financovania

Význam mezanínového financovania je spätý najmä s úspešnými malými a strednými podnikmi, ktoré majú z dôvodu málo rozvinutého kapitálového trhu v našom regióne zhoršený prístup k rozvojovému kapitálu napríklad formou vstupu na burzu či emitovanie dlhopisov. Vplyvom ekonomickej a finančnej krízy navyše práve tieto podniky z mnohých dôvodov prestávajú spĺňať aj základné kritériá pre získanie tradičného bankového financovania. V týchto  i ďalších situáciách sa v plnej miere ukazujú výhody a opodstatnenie mezanínového financovania.

 

 

Financovanie prostredníctvom mezanínu predstavuje hybridnú formu financovania – má niektoré charakteristiky bankového úveru (ide o úver, z ktorého sa platia úroky) ale aj vlastného kapitálu (ktorým firma disponuje aj v horších časoch, pričom zisk závisí od úspechu celej spoločnosti). Poskytuje financovanie v takých prípadoch, kde získanie klasického bankového úveru nie je možné alebo veľmi ťažko získateľné.  RMS Mezzanine, a.s. ako nezávislá spoločnosť reaguje rýchlejšie ako banky, ale aj napriek tomu každú investičnú príležitosť posudzuje hĺbkovým auditom a súčasne pri dôkladnom dodržiavaní vlastných interných investično-rozhodovacích postupov. Kapitál poskytovaný RMS Mezzanine, a.s. pozostáva najmä z podriadeného úveru, no pokiaľ si to štruktúra projektu vyžaduje, investície môžu mať aj formu vlastného kapitálu (equity), klasického úveru a podobne. RMS Mezzanine, a.s. aktívne nezasahuje do podnikov, v ktorých investuje ale svojimi skúsenosťami a kontaktmi pomáha ich manažmentu pri napĺňaní podnikovej stratégie. „Mezanínové financovanie má nielen v časoch krízy v našom regióne široké uplatnenie. Najčastejšie sa využíva pri potrebe rozvojového kapitálu, zmenách štruktúry existujúceho financovania,  pri  akvizíciách ako dodatočný zdroj financií alebo potrebe kapitálu v prípade investícií projektového charakteru ako sú napríklad eurofondy,“ vysvetľuje člen predstavenstva investičný riaditeľ RMS Mezzanine, a.s. Martin Pardupa.

Výhody mezanínového financovania

Výhody pre klientov

  • mezanínové financovanie je „na mieru šitý“ a stabilný finančný inštrument – pôžička odolná voči turbulenciám na trhoch
  • dlžník nestráca kontrolu nad firmou
  • poskytuje financovanie v takých prípadoch, kde získanie klasického bankového úveru nie je možné alebo veľmi ťažko získateľné
  • v porovnaní s bankovými produktami je mezanínové financovanie menej reštriktívny nástroj (na hotovosť, finančné kovenanty, atď.)
  • istina dlhu sa zväčša spláca jednorázovo až na konci splatnosti úveru
  • mezanínové financovanie je lacnejšie ako vlastné zdroje

Výhody pre financujúce banky

  • dodatočný kapitál posilňuje firmy, ktorým banky poskytli úver
  • mezanínový kapitál je podriadený bankovému úveru
  • banka získa nového partnera v projekte, ktorý bráni práva veriteľov
  • rozkladá riziko tvorby opravných položiek pre banky

Možnosti použitia kapitálu poskytovaného spoločnosťou RMS Mezzanine, a.s.

Mezanínové financovanie je často používané ako alternatíva k potrebe vlastného kapitálu alebo bankového úveru pri akvizíciách a rozvojových projektoch. Poskytovaný kapitál sa zvyčajne uplatňuje v nasledovných situáciách:

 

Použitie Mezaninového financovania

Refinancovanie V prípade potreby zmeny štruktúry existujúceho financovania, keď mezanín nahrádza krátko- a strednodobé formy financovania najmä zo strany bánk. Výhodou je dlhšia splatnosť úveru a viac likvidity pre okamžitý rozvoj.
Rozvojový kapitál Poskytnutie nového kapitálu firme za účelom podpory jej ďalšieho rastu (napr. otvorenie novej prevádzky, akvizícia dodávateľa/konkurenta, expanzia na nové trhy a pod.)
Management buy-out Poskytnutie chýbajúceho kapitálu manažmentu firmy na dofinancovanie jej prevzatia od pôvodného majiteľa.
Leveraged buy-out Poskytnutie chýbajúceho kapitálu firme, prípadne investičnému fondu za účelom akvizície cieľovej spoločnosti na dlh.
Spolufinancovanie Poskytnutie dodatočného kapitálu, krátkodobých foriem financovania a  záruk v prípade investícií projektového charakteru, resp. pri spolufinancovaní z eurofondov.

Pozn. Uvedený prehľad použitia mezanínového financovania je iba ilustratívny, spoločnosť je otvorená aj iným účelom.  

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X