Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti poklesla, v júni bola 12,78 %

Miera nezamestnanosti poklesla, v júni bola 12,78 %
Ilustračné foto: SITA
21. júla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Na konci minulého mesiaca registrovali úrady práce celkovo 345 tisíc disponibilných uchádzačov o zamestnanie. 

Nárast zaznamenala nezamestnanosť v troch krajoch

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku bola v júni tohto roka na úrovni 12,78 %, oproti máju tak poklesla len mierne, a to o 0,02 percentuálneho bodu (p. b). Medziročne sa znížila o 1,47 percentuálneho bodu. Informoval o tom generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. 

Na konci minulého mesiaca registrovali úrady práce celkovo 345 tisíc disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti predchádzajúcemu mesiacu sa ich rady zmenšili o 474 osôb. V porovnaní s tým istým obdobím vlaňajška množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo o 39 683. 

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí, ktorí boli práceneschopní alebo na absolventskej praxi, dosiahla v júni 14,26 %. Oproti máju poklesla o 0,01 p. b., medziročne sa znížila o 1,23 p. b. Celkovo sa v júni o prácu uchádzalo 384 825 ľudí, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom menej o 351 osôb. Počty nezamestnaných evidovaných na úradoch práce sa zmenšili aj oproti júnu 2013, a to o 33 343 osôb. Ako uviedol Valentovič, miera nezamestnanosti počas minulého mesiaca poklesla v piatich krajoch. Najvýraznejšie sa znížila v Nitrianskom kraji a to 0,1 p. b. V troch krajoch zaznamenali nárast, pričom najväčší evidujú v Košickom kraji, kde stúpla o 0,08 p. b. 

Do evidencie úradov práce pribudli absolventi

Minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter vyzdvihol, že trend znižovania nezamestnanosti pokračuje aj v mesiaci jún, ktorý je charakteristický tým, že do evidencie úradov práce pribúdajú absolventi. „Za posledných päť rokov, vždy bol ten trend opačný. My sme ho otočili v tomto roku, napriek tomu, že len o dve stotiny percenta,“ skonštatoval minister. Podotýka, že v minulom mesiaci z 24 tisíc vyradených uchádzačov o zamestnanie sa na trhu práce umiestnilo 16 400. Poukazuje pritom na to, že aj v prípade znevýhodnených skupín je trend pozitívny. Počet dlhodobo nezamestnaných poklesol medzimesačne o 1 618 osôb, v kategórií nad 50 rokov evidovali úrady práce o 1 555 nezamestnaných menej. 

„Absolventi vysokých škôl ovplyvnili negatívny mesačný vývoj mladých nezamestnaných do 29 rokov, ktorých pribudlo za minulý mesiac 4 400. Medziročne však máme veľmi pozitívny trend skoro o 15 tisíc menej, ale napriek tomu sú to varovné čísla,“ dodal Richter. 

Problém je aj v nízkej kvalite slovenského školstva

Podľa spoločnosti McROY Slovakia by sa nezamestnanosť mohla v tomto roku dostať k 12 %. Jej generálny riaditeľ Luboš Sirota podotýka, že aj napriek pozitívnemu vývoju jedna oblasť zaostáva a tou je školstvo. „Problém zlej štruktúry a nízkej kvality slovenského školstva, ktoré nedokážu pripravovať mladých ľudí pre prax, sa nedá vyriešiť zo dňa na deň. Je teda prirodzené, že k žiadnemu skokovému poklesu nedošlo, horšie však je, že sa v tejto oblasti nič zásadné nerobí,“ skonštatoval Sirota. 

Analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák pozitívne hodnotí, že nezamestnanosť klesla najmä vďaka nárastu evidovaných nezamestnaných, ktorí boli umiestnení na trhu. Na druhej strane pripomína, že nezamestnanosť tlačil nahor prílev absolventov, hlavne z vysokých škôl. „Ich počet bol v týchto dvoch mesiacoch v porovnaní s minulým rokom vyšší o takmer 13 %, takmer 1 000 absolventov,“ uviedol Koršňák.

Podotýka, že disponibilnú nezamestnanosť neznižovali ani tí, ktorí sú na obecných a dobrovoľníckych prácach, keďže ich počet medzimesačne poklesol. Analytik predpokladá, že sezóne práce budú znižovať nezamestnanosť aj v nasledujúcich mesiacoch až do septembra, kedy sa do evidencií úradov práce budú hlásiť absolventi stredných škôl. „Rastúca ekonomika by však mala vytvárať priestor aj pre pokračovanie mierneho poklesu nezamestnanosti aj po očistení o sezónne vplyvy,“ dodal Koršňák.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X