Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti v 2. štvrťroku dosiahla 14 %

Miera nezamestnanosti v 2. štvrťroku dosiahla 14 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
4. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Miera nezamestnanosti v druhom štvrťroku tohto roka v porovnaní s tým istým obdobím vlaňajška vzrástla o 0,4 percentuálneho bodu (p.b.) na 14 percent.
 
U žien stúpla o 0,4 p.b. na 14,4 percenta a u mužov o 0,4 p.b. na 13,7 percenta. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.
 

Počet nezamestnaných sa medziročne zvýšil o 11,9 tisíc na 380 tisíc

Až 67,1-percentný podiel na trhu práce tvorili dlhodobo nezamestnaní. V porovnaní s 2. štvrťrokom 2012 sa ich počet zvýšil o 10,1 % na 254,8 tis. osôb. „Problémom boli predovšetkým osoby, ktoré boli nezamestnané viac ako dva roky. Ich počet vzrástol o 10,2 % pri 73,2-percentnom podiele na celkovej dlhodobej nezamestnanosti,“ konštatuje Štatistický úrad SR. 
 
Z hľadiska veku, najpočetnejšou skupinou nezamestnaných s počtom 115,2 tis. a podielom 30,3 % boli osoby vo veku 35 až 49 rokov. Najviac ľudí bez práce však medziročne pribudlo vo vekovej kategórií 55- až 59-ročných, ktorí tvorili 13,7 %. Štatistici evidujú úbytok nezamestnanosti len vo vekovej skupine 25 až 34 rokov a to o 4,1 % a u osôb starších ako 60 rokov o 9,1 %. Z hľadiska veku a pohlavia sa najviac, o 6,2 tis. zvýšil počet nezamestnaných žien vo veku 35 až 49 rokov. 
 

 

Zamestnanci odchádzali najmä z priemyslu

Ako ďalej vyplýva z údajov ŠÚ SR, z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac nezamestnaných osôb pracovalo v priemysle, až 23,6 %. Najvyšší relatívny prírastok počtu nezamestnaných bol v odvetviach odborné, vedecké a technické činnosti o 75 %, zdravotníctvo a sociálna pomoc o 54,1 % a pôdohospodárstvo o 52,2 %. Na druhej strane relatívne najviac klesol počet nezamestnaných vo finančných a poisťovacích činnostiach o 56,8 %. 
 
Počet nezamestnaných osôb medziročne rástol v takmer všetkých krajoch. Výnimkou bol len Žilinský kraj, kde sa nezamestnanosť znížila o 6,5 % a Košický kraj s poklesom o 4,2 %. V ostatných krajských samosprávach počty ľudí bez práce stúpali, a to v rozsahu od 1,8 % v Nitrianskom kraji do 16,9 % v Bratislavskom kraji. „Na celkovom počte nezamestnaných v SR sa v najväčšej miere podieľali Prešovský kraj (18,8 %) a Banskobystrický kraj (18,2 %). Zároveň tieto dva kraje vykázali aj najvyššiu úroveň miery nezamestnanosti (Banskobystrický 20,3 % a Prešovský spolu s Košickým zhodne 18,2 %),“ uvádza ŠÚ SR. 
 
Tempo medziročného rastu nezamestnanosti sa podľa štatistikov spomalilo zo štyroch percent v prvom štvrťroku 2013 na 3,3 % v druhom štvrťroku 2013. V medzikvartálnom porovnaní sezónne očistená nezamestnanosť vzrástla o 1,1 tis. na 387,4 tis. osôb.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X