Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti v SR klesla v apríli pod 13 %

Miera nezamestnanosti v SR klesla v apríli na 12,96 %
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: SITA
20. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci minulého mesiaca vyše 349,7 tis. osôb.

Medziročne celková miera nezamestnanosti klesla o 1,18 percentuálneho bodu

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v apríli tohto roka 12,96 %. V porovnaní s marcom klesla o 0,32 percentuálneho bodu. V utorok o tom na tlačovej besede informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,45 percentuálneho bodu.
 

 
Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci minulého mesiaca vyše 349,7 tis. osôb. V porovnaní s marcom tohto roka ide o pokles o 8,5 tis. ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo v apríli o 39,2 tis. osôb. 
 
Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla v apríli 14,46 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,26 percentuálneho bodu, medziročne celková miera nezamestnanosti klesla o 1,18 percentuálneho bodu. 
 

 
„Pozitívny trend pokračuje,“ uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Poukázal na to, že z celkového počtu vyradených uchádzačov o zamestnanie sa v apríli umiestnilo na pracovnom trhu 20 tisíc osôb. „Nastal tiež pokles o 1 500 dlhodobo nezamestnaných, o 1 000 evidovaných uchádzačov nad 50 rokov veku, o takmer 2 tisíc uchádzačov z radov absolventov škôl a 3 800 mladých do 29 rokov,“ povedal minister. Podľa neho ide o veľmi pozitívne čísla aj napriek tomu, že v apríli začínajú sezónne práce. 
 
„Dnes máme len jeden okres, okres Rimavská Sobota, s nezamestnanosťou nad 30 percent,“ zdôraznil šéf rezortu práce a sociálnych vecí. Ako ďalej uviedol, nezamestnanosť nad 20 % má už len 13 okresov a 28 okresov eviduje nezamestnanosť pod 10 %. „Tieto štatistiky v minulosti takéto neboli,“ povedal Richter. Teší ho aj to, že Slovensko v miere nezamestnanosti „dobieha“ priemer štátov eurozóny. „Z 11,5 percenta na 12,5 percenta sa vyštverala výška nezamestnanosti v eurozóne, my sme dnes na 12,96 percenta a skutočne smerujeme k tomu, že by sme počas tohto kalendárneho roka sa mali vyrovnať s priemerom eurozóny,“ dodal. Údaje zo Sociálnej poisťovne podľa ministra poukazujú na to, že od januára 2013 do marca 2014 stúpol celkový počet zamestnancov, a to o 63,5 tisíc osôb na 1 milión 787 tisíc osôb. 
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X