Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti v SR za prvý polrok klesla na 13,7 %

Miera nezamestnanosti v SR za prvý polrok klesla na 13,7 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
3. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najvyšší počet nezamestnaných bol v Prešovskom (68,1 tis.) a v Banskobystrickom kraji (62,5 tis.). 

Nezamestnanosť medziročne klesala tretí štvrťrok po sebe

Miera nezamestnanosti na Slovensku v prvom polroku tohto roka medziročne klesla o 0,6 percentuálneho bodu na 13,7 %. Počet nezamestnaných sa pritom za január až jún medziročne znížil o 4,7 % na 369,7 tis. osôb. Informoval o tom Štatistický úrad SR na základe výberového zisťovania pracovných síl. V samotnom druhom štvrťroku pritom miera nezamestnanosti klesla o 0,8 percentuálneho bodu na 13,2 %, keď sa počet nezamestnaných medziročne znížil o 6,2 % na 356,4 tis. osôb.

Nezamestnanosť na Slovensku tak medziročne klesala tretí štvrťrok po sebe. U žien sa miera nezamestnanosti za apríl až jún znížila o 1 percentuálny bod na 13,4 % a u mužov o 0,8 percentuálneho bodu na 12,9 %. Oproti prvému kvartálu tohto roka klesla sezónne očistená nezamestnanosť o 9 tis. na 364,9 tis. osôb.

Najviac nezamestnaných je vo veku 25 až 34 rokov

Počet osôb nezamestnaných dlhšie ako jeden rok sa oproti druhému štvrťroku 2013 znížil o 12,9 tis. na 241,9 tis. osôb. Ich podiel na celkovej nezamestnanosti sa však zvýšil o 0,8 percentuálneho bodu na 67,9 %. Počet krátkodobo nezamestnaných (do jedného roka) sa znížil o 10,6 tis. na 114,6 tis. osôb. Z hľadiska vekovej štruktúry tvorili najpočetnejšiu skupinu nezamestnaných osoby vo veku 25 až 34 rokov s počtom 113,8 tis. osôb a podielom 31,9 % na celkovej nezamestnanosti.

Medziročný úbytok nezamestnaných bol vo väčšine vekových kategórií, z toho najväčší v kategórii 15- až 24-ročných (o 14,3 %). Počet nezamestnaných vzrástol len vo vekových skupinách 60- a viacročných o 37,5 % a 25- až 34-ročných o 0,1 %. 

Pracovnú skúsenosť nemalo 23 % nezamestnaných osôb 

Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle (20,8 %). Relatívne najviac klesol počet nezamestnaných naposledy pracujúcich v činnostiach v oblasti nehnuteľností o 50 % a v odborných, vedeckých a technických činnostiach o 40 %. Najvyšší rast bol v informačných a komunikačných činnostiach o 105 %. 

Najvyšší počet nezamestnaných bol v Prešovskom (68,1 tis.) a v Banskobystrickom kraji (62,5 tis.). Nezamestnanosť klesla vo väčšine krajov, relatívne najviac v Bratislavskom (o 16,8 %) a v Košickom kraji (o 13,8 %). Vzrástla len v Žilinskom (o 4,6 %) a v Trnavskom kraji (o 2,8 %).

Najvyššia regionálna miera nezamestnanosti (18,8 %) bola v Banskobystrickom kraji. Miera nezamestnanosti sa znížila vo väčšine krajov, najvýraznejšie v Košickom kraji (o 2,5 percentuálneho bodu). Vzrástla len v Žilinskom (o 0,6 percentuálneho bodu) a v Trnavskom kraji (o 0,4 percentuálneho bodu).

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X