Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti vo februári na úrovni 12,32 %

Miera nezamestnanosti vo februári na úrovni 12,32 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
21. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti znížila o 1,17 percentuálneho bodu.

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol 332 218 osôb

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci februára tohto roka 12,32 %. V porovnaní so záverom januára ide o pokles o 0,07 percentuálneho bodu. Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti znížila o 1,17 percentuálneho bodu. Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci februára 332 218 osôb. Oproti predchádzajúcemu mesiacu je to pokles o 2 032 ľudí. Medziročne sa množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, znížilo o 31 881 osôb.

eBooky:

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 13,95 %. V medzimesačnom porovnaní to predstavovalo pokles o 0,13 percentuálneho bodu, medziročne sa znížila o 0,94 percentuálneho bodu.

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci februára 376 270 osôb. Oproti januáru je to pokles o 3 487 osôb, v porovnaní s tým istým obdobím vlaňajška je to menej o 25 606 ľudí.

Medziročne počet dlhodobo nezamestnaných klesol o vyše 14 tis. osôb

Valentovič konštatoval, že, počet uchádzačov o zamestnanie vo veku do 29 rokov vo februári medziročne poklesol o 11 965 na 109 425 osôb. V porovnaní s koncom prvého mesiaca tohto roka je to menej o 2 619 ľudí. Poklesol aj počet uchádzačov o prácu vo veku nad 50, a to medzimesačne o 22 ľudí na 95 182. Medziročne je to pokles o 3 056 ľudí.

Oproti januáru sa znížil aj počet dlhodobo nezamestnaných ľudí, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako jeden rok, a to o 438 osôb na 203 587. Oproti februáru 2014 počet dlhodobo nezamestnaných klesol o 14 333. 

Ako Valentovič ďalej uviedol, vo februári bol dosiahnutý medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti v šiestich krajoch. „Najvýraznejší pokles bol zaznamenaný v Žilinskom kraji o 0,17 percentuálneho bodu. V Banskobystrickom kraji bol zaznamenaný medzimesačný nárast, v Košickom kraji sa medzimesačne miera evidovanej nezamestnanosti nezmenila,“ uviedol riaditeľ ústredia práce.    

Slovensko na päťročným minimách

Minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter konštatoval, že čo sa týka vývoja nezamestnanosti, je Slovensko na päťročným minimách. Verí, že pozitívny trend bude pokračovať aj naďalej, a to aj pre nástup sezónnych prác.

„Ak sme dokázali za mesiac február priniesť veľmi pozitívne čísla vo všetkých rizikových kategóriách, u mladých do 25 rokov, do 29 rokov, ale i u občanov nad 50 rokov, dlhodobo nezamestnaných, veľmi pozitívne čísla, čo sa týka vývoja nezamestnanosti absolventov, som presvedčený, že tento trend bude naďalej pokračovať,“ povedal minister.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X