Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Mierne zhoršenie podmienok na podnikanie v štvrtom štvrťroku

AlianciaPAS.sk
15. marca 2011 Tlačiť

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa podnikateľov v štvrtom štvrťroku 2010 mierne zhoršilo. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, je 91,5 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje pokles o 0,39 %. K vnímanému miernemu zhoršeniu prispeli najmä inflačné tlaky vyplývajúce z nárastu DPH, spotrebných daní, cien ropy a ďalších komodít a v neposlednom rade aj zvýšenie odvodového zaťaženia v dôsledku rozšírenia základu na platenie odvodov. Došlo tak k vymazaniu predchádzajúceho mierneho nárastu indexu, ktorý prišiel po dlhom období poklesov.

 

Podnikateľov zneisťuje nárast cien

V štvrtom štvrťroku 2010 zaznamenala najväčší pokles položka cenová stabilita. Táto položka klesla o 5,72 % na aktuálnu hodnotu 85,7 bodu. Podnikateľov zneisťuje nielen nárast cien súvisiaci s postupným zotavovaním sa z krízy, ale aj ich nárast vyplývajúci zo zvýšenia DPH a spotrebných daní z energetických nosičov. Kritika tiež vyplýva z relatívne malej zmeny DPH o jeden percentuálny bod, ktorá však so sebou priniesla veľkú dodatočnú administratívnu záťaž pre podnikateľov. K nepriaznivej situácii, najmä pre dopravcov, prispieva značný nárast ceny ropy na svetových trhoch.

 

Rozšírenie základu na platenie odvodov nebolo kompenzované znížením sadzieb

Druhý najväčší pokles oproti predchádzajúcemu štvrťroku pripísali podnikatelia legislatíve upravujúcej odvody s poklesom o 4,87 % a dosiahnutou hodnotou 92,1 bodu. Podnikateľom prekáža, že rozšírenie základu na platenie odvodov nebolo kompenzované znížením sadzieb. Upozorňujú, že výsledné zvýšenie odvodového zaťaženia jednak mierne ohrozuje zamestnanosť, ale aj spomaľuje rozvoj podnikov, či dokonca prísun ďalších investícií. Odvodový systém je naďalej veľmi neprehľadný a zostáva v ňom mnoho anomálií. Rozšírenie základu považujú podnikatelia v niektorých prípadoch za dodatočné zdanenie – ako príklad uvádzajú zavedenie platenia zdravotných odvodov z príjmov z prenájmu.

 

Vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva

Tretí najväčší pokles zaznamenala položka vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva. Táto oblasť, ktorá patrí medzi dlhodobo najviac kritizované, klesla o 3,53 % na aktuálnu hodnotu 22,0 bodu. Podnikatelia očakávajú viditeľné zmeny smerujúce k nárastu kvality a transparentnosti súdnictva, pričom tieto podľa ich názorov zatiaľ neprichádzajú. Značná časť kritických ohlasov súvisí so slabou ochranou veriteľov, ktorá sa prejavuje nízkou úspešnosťou pri vymáhaní pohľadávok. To považujú podnikatelia za jeden z najväčších problémov v období, keď sa často ani 90 – 120 dňové splatnosti faktúr nedodržujú.

 

Pokles tiež zaznamenala dlhodobo problematická položka zrozumiteľnosť, použiteľnosť, stálosť právnych predpisov. V súvislosti s doznievajúcou krízou spôsobuje podnikateľom veľké problémy pretrvávajúca nízka platobná disciplína obchodných partnerov, pričom niektorí podnikatelia hovoria o stále zhoršujúcej sa situácii v tejto oblasti.

Naopak, najpozitívnejšie podnikatelia hodnotili položku hospodárska politika štátu a dostupnosť informácií so ziskom 2,48 % a dosiahnutou hodnotou 86,2 bodu. Podnikatelia vítajú ohlásené úsporné opatrenia na strane výdavkov, ktoré by mali viesť k stabilizácii verejných financií a k opätovnému naštartovaniu ekonomiky. Pozitívne je vnímaná rastúca dostupnosť informácií zo strany štátnych inštitúcií. Veľkým krokom vpred je povinné zverejňovanie zmlúv s účasťou štátu.

 

Druhý najväčší nárast oproti predchádzajúcemu štvrťroku zaznamenala položka prístup k finančným zdrojom. Hodnotenie tejto položky vzrástlo o 1,14 % na aktuálnu hodnotu 205,7 bodu. Jedná sa o druhý nárast tejto položky po ôsmich kvartáloch, keď neustále klesala. Tento vývoj súvisí s obnovujúcim sa záujmom o investovanie.

 

Tretí najväčší nárast, o 0,98 %, zaznamenala položka kvalita a dostupnosť výrobných vstupov a pracovnej sily s aktuálnym počtom bodov 115,3. Položka vzrástla v dôsledku pretrvávajúcej vyššej nezamestnanosti, vďaka čomu je na trhu ponuka voľnej kvalifikovanej pracovnej sily.

Základným obdobím na výpočet IPP, s referenčnou hodnotou indexu 100 bodov, bol 1. júl 2001. Respondenti prvý raz hodnotili zmeny v podnikateľskom prostredí za tretí štvrťrok 2001. V súčasnosti PAS publikuje v poradí už tridsiatu ôsmu hodnotu indexu IPP, ktorá zachytáva jeho zmeny v štvrtom štvrťroku 2010. Mapovanie podnikateľského prostredia dáva odpoveď tvorcom hospodárskej politiky, kde je ich snaha pozitívna a kde je vhodné prijať zásadné opatrenia na zlepšenie.PAS združuje predstaviteľov podnikateľskej sféry na Slovensku, ktorí uprednostňujú celoplošné skvalitňovanie podnikateľského prostredia pred napĺňaním subjektívnych individuálnych a rezortných záujmov. Podnikateľské subjekty združené v PAS sa snažia presadzovať princípy zákonnosti, etickosti, solidárnosti a transparentnosti v podnikaní. Podniky združené v PAS dosahujú ročné tržby na úrovni 16,93 mld. € (510 mld. Sk) a zamestnávajú približne 64 tisíc pracovníkov.     

Informáciu poskytol:

Róbert Kičinavýkonný riaditeľ PAS

Podnikateľská aliancia Slovenska

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X