Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Model darovania percenta dane z príjmu sa zmení

Dane a odvody/dan z prijmu/model darovania percenta dane prijmu zmeni
beautiful woman showing percent sign on the palms of her hands Fotobanka Pixmac
8. mája 2015 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

Nový model bude oproti aktuálnemu nastaveniu predstavovať pre tretí sektor dodatočných sedem miliónov eur.

Systém má platiť už za zdaňovacie obdobie roka 2015

Model asignácie daní tretiemu sektoru sa zmení. Dohodli sa na tom zástupcovia tretieho sektora a ministerstva financií, ktorí v zastúpení ministra Petra Kažimíra a šéfa Komory neziskových organizácií Marcela Zajaca podpísali memorandum. Obe strany pritom hovoria o tom, že nový model bude oproti aktuálnemu nastaveniu predstavovať pre tretí sektor dodatočných sedem mil. eur.

Po novom tak právnickým osobám zostane možnosť dvojpercentnej asignácie, ak na donorstvo použijú minimálne 0,5 % z dane z príjmu právnických osôb. Ak z vlastných prispejú nižšou sumou alebo žiadnou, budú môcť z daní asignovať iba 1 %.

Podľa súčasne platného modelu by pritom mohli asignovať z daňovej povinnosti maximálne 1,5 % a aj to v prípade, že by z vlastných zdrojov tretiemu sektoru prispeli sumou 1 % z dane. Ak by z vlastného na donorstvo nedali aspoň 1 %, mohli by asignovať 1 %.

Pre fyzické osoby sa podmienky nemenia

Fyzické osoby môžu asignovať 2 % zo svojej daňovej povinnosti, v prípade vykonávania dobrovoľníckej činnosti 3 %. Systém má platiť už za zdaňovacie obdobie roka 2015 a podľa ministra financií tak pôjde o pozitívnu retroaktivitu, ktorú by podľa neho spoločnosť mala prijať.

Súčasťou dohody je však aj zvýšenie transparentnosti pri využívaní zdrojov z asignácie daní. Mal by sa totiž vytvoriť povinný verejný register neziskových organizácií, ktorý bude okrem administratívnych informácií obsahovať aj štruktúrované údaje o príjmoch a výdavkoch. Zároveň by sa po novom malo umožniť finančnej správe informovať prijímateľa asignovanej dane o tom, kto mu takto prostriedky poskytol.

Predstavitelia tretieho sektora aj rezortu financií si od nového nastavenia sľubujú aj zvýšenie stability celého systému. „Toto nastavenie je z pohľadu tretieho sektora prijateľným riešením. Dôležitý je aj fakt, že memorandum zaisťuje stabilitu tohto modelu, ktorý by nemal v budúcich rokoch prechádzať neustálymi zmenami,“ tvrdí predseda Komory neziskových organizácií Marcel Zajac.

Konkrétne návrhy zmien v asignačnom systéme musia teraz prejsť legislatívnym procesom a potvrdiť ich musí schválením parlament.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

25jún6:30IFRS komplexný kurz II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo

28jún6:30Riešenie personálnych problémov pri skončení pracovného pomeru so zamestnancom a vymáhanie škody spôsobenej zamestnancom6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

09júl6:30Finančné riadenie firmy – 5-dňový modulový kurz ukončený testom a certifikátom6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X