Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako môžu využívať svoju moc vrcholoví manažéri s vysokou emocionálnou inteligenciou?

V obchodných aj súkromných sporoch vám môže pomôcť mediátor
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
9. marca 2017 Zdroj hbr.org Tlačiť

Väčšina vrcholových manažérov sa na túto svoju rolu pripravuje dlho predtým, ako ju začnú vykonávať. Po príchode do stredného manažmentu mnohí z nich zistia, že byť dobrým lídrom je oveľa viac, ako byť len úspešným výkonným pracovníkom.

Každý začiatok je ťažký

Mnohí z nich rozprávajú príbehy o prvom mikromanažovaní svojich podriadených, ničení tímového povedomia či kladení neopodstatnených nárokov na dobrých pracovníkov, ktorí im preto poodchádzali. Niektorí z nich tieto zložité situácie prežili a čo je ešte dôležitejšie, dokázali si ich uvedomiť a poučiť sa z nich.

Podnikanie, manažér
ThinkstockPhotosŠtatutár. Zdroj: ThinkstockPhotos

EQ v hlavnej úlohe

Rozvíjaním emocionálnej inteligencie (EQ) postupne pochopili, že ich hlavnou úlohou je pomáhať. Na vyššie spomínaných a podobných skúsenostiach si tiež uvedomili, že sú zodpovední za životy svojich pracovníkov. Ak chcú, aby sa ich organizácia rozvíjala, nesmú rozbíjať tímy, ale ich budovať. Miesto ponižovania ľudí ich musia podporovať, predchádzať ich vyhoreniu a odchodu z radov spoločnosti. Uvedené skúsenosti ich zároveň naučili, ako pracovať rozumnejšie a nie ťažšie a ako lepšie čítať, čo sa deje s ľuďmi v ich tíme.

Osudy ľudí majú vo svojich rukách

Lídri s vysoko vyvinutou emocionálnou inteligencou veľmi dobre vedia, že ich podriadení potrebujú ocenenie, podporu a veľkú dávku motivácie a inšpirácie, aby boli schopní dosahovať tie najlepšie výsledky. Uvedomujú si, že aj toto majú plne vo svojej moci. Vrcholoví manažéri s vysokým EQ poznajú dôležitosť spoločenských väzieb na pracovisku. Vedia, že dobré vzťahy medzi pracovníkmi vytvárajú podporujúce prostredie vhodné pre rast zamestnancov. Zároveň si uvedomujú, že aj oni sami sú súčasťou tohto kolosu. Emocionálne inteligentní lídri tak používajú svoju moc na rast a nie na ničenie ľudských osudov.

Ženy sú piatym živlom manažmentu
Fotobanka Pixmac

Na ceste nahor

Mnohí vrcholoví manažéri spoločností nie sú pripravení na túto úlohu a často si nevedia predstaviť, čo všetko sa zmení po nástupe do takejto funkcie. Moc, ktorá je s tým spojená, už nejedného z nich prekvapila. Musia si preto uvedomiť aj to, že je nemožné skutočne profesionálne rásť bez osobného rastu. Oba faktory idú ruka v ruke. Dôležité je pritom, aby sa čo najrýchlejšie dokázali zžiť s touto novou úlohou a vydať zo seba všetko, čo sa od takého lídra očakáva.

Riadiť ľudí je podobné, ako vychovávať deti

Aby svoju moc využívali naozaj správnym spôsobom, mali by na sebe neustále pracovať. Čím vyššia funkcia v kariérnom rebríčku, tým viac zdpovednosti so sebou prináša. A to nielen zodpovednosti za výsledky spoločnosti, ale aj za životy ľudí spätých s touto organizačnou jednotkou. V posledných rokoch už mnohí vrcholoví manažéri pochopili, že emocionálna inteligencia je kľúčovým faktorom k akémukoľvek životnému úspechu. Túto schopnosť rozpoznať a ovládať vlastné emócie a emócie iných ľudí je preto potrebné rozvíjať po celý život. Ak majú v rukách profesionálne osudy iných ľudí, táto ich povinnosť  ešte viac naberá na dôležitosti.

Viac, ako len šéf

Mať pri sebe lídra s vysoko rozvinutou emocionálnou inteligenciou je to najlepšie, s čím sa možno v profesionálnom prostredí stretnúť. Takýto človek nie je len šéfom svojich podriadených, ale je aj ich životným koučom. Je to úloha s podobnou zodpovednosťou, akú majú rodičia pri výchove svojich detí. Čím skôr si to daný manažér skôr uvedomí, tým lepšie to bude pre neho samého aj ľudí, s ktorými prichádza do kontaktu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

emocionálna inteligenciariadenievrcholový manaženet

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X