Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na zlacňovaní elektriny sa budú podieľať aj distribučky

Na zlacňovaní elektriny sa budú podieľať aj distribučky
Ilustračné foto: SITA
30. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Po tom, čo Slovenské elektrárne oznámili pokles veľkoobchodných cien elektriny o približne 17 %, už aj distribučné spoločnosti ohlasujú zlacňovanie svojej časti cien elektriny.
 
Ako uviedol na Trend konferencii člen predstavenstva Západoslovenskej distribučnej Marián Kapec, ich podnik predpokladá pre zákazníkov napojených na vysoké napätie pokles platieb za distribúciu.
 

Cena môže klesnúť aj o viac ako 9 eur za megawatthodinu

„Očakávame možno až dvojciferný pokles ceny za rezervovanú kapacitu pre odberateľov pripojených na vysoké napätie. Dole by mohla ísť zhruba o 9 eur za megawatthodinu aj položka cena zo straty,“ priblížil Kapec.
 
Rozhodujúci pri koncovej ceny elektriny bude však podľa neho ešte vývoj v otázke podpory obnoviteľných zdrojov energií. „Priznám sa, že si netrúfam povedať, aký bude nárast za tarifu za prevádzkovanie systému (tá zahŕňa aj podporu obnoviteľných zdrojov – pozn. red.). Uvidíme, o aké korekcie pôjde za rok 2012, keďže ten systém je nastavený deficitne. Je to na regulátorovi, koľko reálne tohto deficitu uzná distribučným spoločnostiam v cenách na budúci rok,“ konštatoval Kapec. 
 

 
Slovenské elektrárne ako najväčší slovenský výrobca elektriny začiatkom týždňa pre agentúru SITA uviedli, že predávali dodávateľom silovú elektrinu na budúci rok za veľkoobchodné ceny nižšie o približne 17 % ako na tento rok. Priemerná cena silovej elektriny pre tento rok na Slovensku bola na úrovni 48,4 eura za megawatthodinu. Priemerná cena na budúci rok, vypočítaná za január až jún tohto roka, je na úrovni 40,2 eura za megawatthodinu. Vývoj veľkoobchodných cien silovej elektriny vyzerá pre spotrebiteľov priaznivo aj do budúcnosti. Cena silovej elektriny totiž neustále klesá. Elektrárne očakávajú, že v najbližšom období bude pohyb veľkoobchodnej ceny elektriny v intervale 36,5 až 38 eur za megawatthodinu. 
 
Koncová cena elektriny sa skladá z viacerých položiek. Platby za distribúciu, podobne ako veľkoobchodná cena elektriny, tvoria z celkovej ceny po 41 %. Zvyšok tvoria systémové služby (5 %) a tarifa za prevádzku systému (10 %). Približne dvoma percentami sa podieľa na koncovej cene elektriny aj odvod do národného jadrového fondu na likvidáciu starých jadrových elektrární či jadrového odpadu. Podľa vyjadrení najvyšších vládnych predstaviteľov či samotného regulačného úradu, ceny elektriny by však mali v budúcom roku pre všetkých spotrebiteľov klesnúť. O koľko, to sa dozvieme niekedy na prelome novembra až decembra.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X