Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Najvyššia priemerná mzda presiahla v septembri 1 600 eur

Najvyššia priemerná mzda presiahla v septembri 1 600 eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
11. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najvýraznejší medziročný nárast priemernej mzdy evidujú štatistici vo veľkoobchode, najvyššiu priemernú mzdu zaznamenali v informačných a komunikačných činnostiach.

Priemerná mzda rástla i v doprave a skladovaní

Priemerná nominálna mesačná mzda v septembri 2014 oproti tomu istému obdobiu predchádzajúceho roka najvýraznejšie stúpla vo veľkoobchode o 7,4 %, kde dosiahla 825 eur a v priemysle, v ktorom narástla o 7 % na 916 eur. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR.

Priemerná mzda rástla i v doprave a skladovaní o 4,8 % na 781 eur, v predaji a oprave motorových vozidiel o 4,5 % na 811 eur, maloobchode o 2,3 % na 578 eur a v ubytovaní o 2 % na 606 eur. Nezmenená zostala v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, kde jej priemerná výška dosahovala 366 eur. Pracovníci si naopak pohoršili v informačných a komunikačných činnostiach, kde mzda klesla o 5,9 % na 1 657 eur, stavebníctve o 1,8 % na 598 eur a vo vybraných trhových službách o 0,9 % na 798 eur. 

Priemerná reálna mesačná mzda v septembri v porovnaní s tým istým obdobím roka 2013 stúpla vo veľkoobchode o 7,5 %, v priemysle o 7,1 %, v doprave a skladovaní o 4,9 % a v predaji a oprave motorových vozidiel o 4,6 %. Nárast evidujú štatistici aj v maloobchode o 2,4 %, v ubytovaní o 2,1 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,1 %. Opačnú tendenciu zaznamenali v informačných a komunikačných činnostiach, kde poklesla o 5,8 %, v stavebníctve o 1,7 % a vo vybraných trhových službách o 0,8 %. 

V priemere za deväť mesiacov tohto roka oproti tomu istému obdobiu vlaňajška mzda vzrástla vo veľkoobchode o 7,2 % na 819 eur, v doprave a skladovaní o 5,9 % na 773 eur, v priemysle o 5,3 % na 916 eur, v predaji a oprave motorových vozidiel o 4,3 % na 817 eur, v maloobchode o 2,8 % na 579 eur a v ubytovaní o 2,2 % na 596 eur. Pokles mzdy pocítili ľudia pracujúci vo vybraných trhových službách, kde sa znížila o 2 % na 803 eur, v stavebníctve o 1,5 % na 588 eur, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1,1 % na 365 eur, v informačných a komunikačných činnostiach o 0,9 % na 1 719 eur. 

Medziročne rástla reálna mesačná mzda v priemere za deväť mesiacov vo veľkoobchode o 7,3 %, v doprave a skladovaní o 6 %, v priemysle o 5,4 %, v predaji a oprave motorových vozidiel o 4,4 %, v maloobchode o 2,9 % a v ubytovaní o 2,3 %. Naopak nižšia bola vo vybraných trhových službách o 1,9 %, v stavebníctve o 1,4 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1 % a v informačných a komunikačných činnostiach o 0,8 %.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X