Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

KOZ žiada rast platov v štátnej a verejnej službe o 5 %

KOZ žiada rast platov v štátnej a verejnej službe o 5 %
Ilustračné foto SITA
6. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Na takýto nárast platov by bolo potrebných 225 mil. eur.lani odborári povedali predstaviteľom vlády, že tohtoročné zvýšenie platov v štátnej a verejnej službe o pevnú sumu 16 eur je posledným rokom, kedy KOZ súhlasí so zvyšovaním platov o rovnakú sumu. 

Na požadovaný nárast platov by bolo potrebných 225 mil. eur

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR žiada, aby sa v budúcom roku zvýšili platy všetkým zamestnancom v štátnej a verejnej službe o 5 %. Odborári vychádzajú z toho, že učiteľom chce vláda zvýšiť ich zárobky o 5 %. „Naša filozofia je, že v žiadnom prípade nebrať školákom a ostatným dať toľko, koľko školákom,“ uviedol na tlačovej besede viceprezident KOZ Slavomír Manga.

Ich ďalšou požiadavkou je, aby sa o 5 % zvýšili priamo tarifné mzdy zamestnancov v štátnej a verejnej sfére. Podľa Mangu by na nárast platov v štátnej a verejnej službe o 5 % bolo potrebných 225 mil. eur. „Ak túto čiastku očistíme o odvody do poistných fondov, daň z príjmov a zo zvýšenej spotreby, tak by sa táto čiastka dala zoštíhliť na okolo 110 miliónov eur,“ povedal viceprezident KOZ.

Odborári upozorňujú na to, že v budúcom roku má byť priemerná mzda v štátnej a verejnej službe 865 eur, kým priemerná mzda v celom hospodárstve má dosiahnuť 887 eur. V ďalších rokoch má tento rozdiel medzi priemernou mzdou v štátnej a verejnej sfére a priemernou mzdou v hospodárstve narastať. „Tento negatívny trend musíme zvrátiť,“ zdôraznil Manga. Upozornil na to, že na Slovensku klesá podiel miezd na hrubom domácom produkte a zvyšuje sa produktivita práce nielen v súkromnej sfére, ale aj vo verejnej správe. 

Ako na tlačovej besede uviedol člen Prezídia KOZ Marián Magdoško, vlani odborári povedali predstaviteľom vlády, že tohtoročné zvýšenie platov v štátnej a verejnej službe o pevnú sumu 16 eur je posledným rokom, kedy KOZ súhlasí so zvyšovaním platov o rovnakú sumu. „Odmeňovací systém, tak ako je nastavený, predpokladá valorizáciu v percentách. Ak valorizujeme v eurách, dochádza k nivelizácii platov,“ upozornil. 

Od začiatku tohto roka sa platové tarify štátnych zamestnancov zvýšili o pevnú sumu 16 eur. K rovnakému termínu stúpli o 16 eur aj platy zamestnancov pracujúcich vo verejnej správe. Platové tarify pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov vzrástli o 5 %. Tieto platové nárasty vychádzajú z kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa (KZVS) v štátnej a verejnej službe na rok 2014.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X