Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

NBS očakáva lepší vývoj na trhu práce

Národná banka Slovenska. Foto: SITA
1. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V očakávaniach mzdového vývoja aktuálna prognóza NBS naopak výraznejšie zmeny nepriniesla. 

Na rok 2017 predikuje hospodársky rast na úrovni 3,5 %

Spolu s pozitívnejším hospodárskym rastom centrálna banka predpokladá aj lepší vývoj na trhu práce. „Aj v tomto roku predpokladáme dynamickú tvorbu pracovných miest najmä v sektore služieb, ale z rastu ekonomiky budú profitovať všetky odvetvia,“ hovorí guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch.

Očakávaný rast zamestnanosti v tomto roku NBS navýšila až o 0,5 percentuálneho bodu na 1,4 % a v roku 2016 o 0,4 bodu na 1,1 %. V roku 2017 by mala zamestnanosť podľa aktuálnych odhadov banky stúpnuť o 0,8 %. Miera nezamestnanosti by tak mala v tomto roku klesnúť z 13,2 % na 12 %, v budúcom roku na 11 % a v roku 2017 na 10,2 %.

V očakávaniach mzdového vývoja aktuálna prognóza NBS naopak výraznejšie zmeny nepriniesla. Rast nominálnych miezd by mal v tomto roku dosiahnuť 2,6 %, v budúcom roku by mal zrýchliť na 3,8 % a v roku 2017 na 4,3 %. Po započítaní inflácie by tak v tomto roku mali platy reálne stúpnuť o 2,7 %, v roku 2016 o 2,1 % a o rok neskôr o 1,8 %.

Národná banka Slovenska (NBS) opäť navyšuje svoje odhady hospodárskeho rastu. Slovenská ekonomika by podľa jej aktuálnej prognózy mala v tomto roku stúpnuť o 3,2 %, kým ešte v januári hovorila o raste na úrovni 2,9 %. Centrálna banka rovnako navýšila aj očakávania rastu na budúci rok o 0,2 percentuálneho bodu na 3,8 %. Na rok 2017 predikuje hospodársky rast na úrovni 3,5 %.

Podľa predsedu vlády Roberta Fica sú údaje, ktoré prezentovala centrálna banka, pre Slovensko mimoriadne povzbudivé. „Pri takomto hospodárskom raste sa už úplne inak budeme pozerať na vývoj zamestnanosti a nezamestnanosti,“ vyhlásil na utorňajšej tlačovej konferencii. Cieľ dostať mieru nezamestnanosti na priemer eurozóny je tak podľa neho reálny.

Aktuálne dáta potešili aj ministra financií Petra Kažimíra. Ten ocenil najmä skutočnosť, že hospodársky rast už nie je ťahaný len zahraničným dopytom, ale posilňuje sa aj domáci dopyt. „Štruktúra rastu je vyváženejšia a zdravšia ako kedykoľvek predtým,“ dodal.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X