Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nezamestnanosť na Slovensku v apríli klesla pod 12 %

Ilustračné foto: SITA
20. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Medzimesačne sa v apríli tohto roka znížila miera evidovanej nezamestnanosti o 0,38 percentuálneho bodu a medziročne poklesla o 1,28 percentuálneho bodu.

Premiér sľubuje mieru nezamestnanosti 11,3 % ešte v tomto roku

Nezamestnanosť na Slovensku v apríli tohto roka klesla na úroveň 11,68 %. Informoval o tom po stredajšom rokovaní vlády premiér SR Robert Fico. „Klesli sme pod 12-percentnú hranicu. Zoberme si, kde sme sa nachádzali v apríli 2012, keď sme nastupovali do vlády, kedy bola nezamestnanosť nad 14 percentami,“ povedal.

Premiér zároveň vyjadril záujem dosiahnuť aktuálny priemer miery nezamestnanosti krajín eurozóny, ktorý je 11,3 %. „Toto dosiahneme určite v priebehu tohto roku,“ dodal Fico. 

eBooky:

Medzimesačne, v porovnaní s marcom 2015, poklesla miera evidovanej nezamestnanosti v apríli o 0,38 percentuálneho bodu a medziročne o 1,28 percentuálneho bodu. Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol minulý mesiac 315 090 osôb. Medzimesačne klesol o viac ako 10 tisíc osôb, medziročne o 34,7 tis. 

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie predstavovala v apríli tohto roka 13,35 %. Medzimesačne sa znížila o 0,35 percentuálneho bodu, medziročne o 1,11 percentuálneho bodu. Stav celkového počtu nezamestnaných medzimesačne poklesol o 9 478 a medziročne o 30 295 osôb na 359 977 osôb v ostatnom mesiaci. 

Nezamestnanosť klesla vo všetkých krajoch

V apríli 2015 bol vo všetkých krajoch dosiahnutý medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti. Najvýraznejšie zníženie, o 0,63 percentuálneho bodu, bolo v Prešovskom kraji.

Z regionálneho pohľadu v sledovanom mesiaci najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zaznamenal Prešovský kraj, konkrétne 16,70 %. Nezamestnanosť nad slovenským priemerom (11,68 %), vykazoval ešte Banskobystrický kraj s 16,27 % a Košický kraj s 15,51 %.

Na regionálnej úrovni bol vo všetkých krajoch medziročný pokles miery evidovanej nezamestnanosti. Najvýraznejšie zníženie, a to o 1,75 percentuálneho bodu, zaznamenal Žilinský kraj. Na okresnej úrovni v apríli klesol ukazovateľ v 77 okresoch, v jednom okrese (Martin) vzrástol a v jednom okrese (Bratislava IV) sa úroveň nezamestnanosti nezmenila.

V sledovanom mesiaci najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola v okrese Rimavská Sobota, a to 28,46 %. Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti vykázal okres Bratislava V, a to 5,06 %. 

Ku koncu apríla na úradoch práce evidovali 16 646 voľných pracovných miest. V medzimesačnom porovnaní to predstavovalo nárast o 1 219 miest. Najviac ich zaznamenal Bratislavský kraj s 20,3-percentným podielom a najmenej miest bolo v Košickom kraji s podielom 8,9 %.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

25jún6:30IFRS komplexný kurz II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo

09júl6:30Finančné riadenie firmy – 5-dňový modulový kurz ukončený testom a certifikátom6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažment

09júl6:30Transferové oceňovanie, dokumentácia transferového oceňovania a zmeny v roku 2018 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X