Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Niekoľko jednoduchých trikov, ako ľahko nadväzovať kontakty

Dohoda, kontrakt, zmluva
Thinkstock
13. decembra 2016 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Entrepeneur.com, Podnikam.sk Tlačiť

Mnohí ľudia sú presvedčení o tom, že schopnosť s ľahkosťou nadväzovať kontakty je prirodzená len niektorým vyvoleným šťastlivcom, ktorí s ňou narodili.

Je naozaj veľmi ľahké prepadnúť tejto mylnej predstave, skutočnosť je však úplne iná. Každý z nás je schopný osvojiť si túto zručnosť, je to len záležitosť našej emocionálnej inteligencie (EQ). Ak ste sa s týmto pojmom ešte nestretli, tak možno povedať, že emocionálna inteligencia je schopnosť ľudí kontrolovať vlastné emócie, ako aj emócie iných ľudí. S emocionálnou inteligenciou sa však nerodíme, ale rôznymi praktikami si ju vieme počas života zlepšovať.

Prieskum vedený Matthewom Liebermanom na Kalifornskej univerzite v uvedenej súvislosti odhalil, že byť spoločenským je pre ľudí rovnako dôležité, ako potreba prijímať potravu, mať prístrešok a prístup k pitnej vode. Lieberman pritom zistil aj to, že bolesť zo straty vzťahu cítíme v rovnakej časti mozgu, ako fyzickú bolesť.

Primárnou funkciou tejto časti mozgu je upozorňovať nás na hrozby v súvislosti s prežitím. Pomocou nej si tiež uvedomujeme, aké dôležité je mať spoločenské kontaky s inými ľuďmi. Ľudia sú podľa neho predurčení na to, aby boli spoločenskí.

Iq_vs_eq.jpg
hippocampus.co.za

S ohľadom na uvedené ste si teraz možno aj vy povedali, že by malo byť jendoduché nadväzovať kontakty s inými ľuďmi. Nanešťastie, nie je to tak vždy. Proti nášmu vlastnému záujmu totiž pracujú rôzne faktory, ako naša vlastná hanblivosť, plachosť, cynizmus, pýcha, súťaživosť, žiarlivosť či arogancia.

Niektoré nasledujúce tipy od webového portálu Entrepreneur.com vám preto môžu pomôcť prekonať uvedené nedokonalosti a môžu vám pomôcť zdokonaliť schopnosť nadväzovať kontakty s inými ľuďmi.

Zanechajte silný prvý dojem

Prieskum ukázal, že väčšina ľudí sa rozhoduje o tom, či sa im zapáčite, na základe prvých siedmych sekúnd vášho stretnutia. Zvyšok konverzácie následne trávia tým, že sa vnútorne presviedčajú o tomto svojom pocite. Znie to asi strašne, ale aj toto vám môže pomôcť pri zoznamovaní sa s novými ľuďmi.

Nebuďte povrchní

Pri prvých rozhovoroch s neznámymi ľuďmi zvykneme hovoriť o povrchnejších témach, vykresľujeme sa v lepšom svete, či sa zhovrárame o počasí a iných všeobecných témach. Ak však chcete niekoho nového zaujať a nadviazať s ním kontakt, skúste ísť trošku hlbšie. Nemusíte byť pritom príliš osobní. Stačí, ak ukážete, čo vás zaujíma a z čoho ste prípadne nadšení. Ľudí to oslovuje a majú tendenciu nasledovať takto otvorených jedincov.

Nesúďte

Sarkazmus, kritika, či nevhodné vtipy zatvárajú dvere. Ľudia pri nich majú pocit, že ich súdite, aj keď neboli priamo adresované im. Miesto toho im radšej ukážte empatiu, súcit a porozumenie. Nemusíte pritom ani súhlasiť s ich názormi, ale ak ukážete, že dokážete pochopiť ich správanie, získate si ich priazeň na vašu stranu.

Hľadajte dobro

Často to vyzerá aj tak, že naša spoločnosť sa radšej obracia k cynizmu a hľadá rôzne dôvody, ako nemať rada ľudí. Tento hlas však treba pri prvom náznaku umlčať. Koncentrujte sa na dobro a v každom hľadajte pozitívne stránky. Každý z nás má svoju cestu a myslite na to, že cestu daného človeka nepoznáte a preto jej nedokážete porozumieť.

Usmievajte sa

Úsmev roztápa ľady. Toto staré porekadlo platí aj dnes. Ľudia prirodzene a podvedome odrážajú reč tela človeka, s ktorým sa rozprávajú. Ak teda chcete, aby vás mali radi, usmievajte sa na nich počas rozhovoru a oni vám to podvedome opätujú a budú mať z vás dobrý pocit.

Volajte ich menom

Vaše meno je základnou časťou vašej identity a znie to úžasne, keď ho ľudia používajú. Používajte preto meno človeka, kedykoľvek na to bude príležitosť. Nemusí to byť len pri samotnom pozdrave. Ak ste si nezapamätali meno daného človeka, neváhajte sa naň spýtať a používať ho. Má to blahodarné účinky.

Všetky vyššie uvedené tipy, ako aj mnohé ďalšie, sa dajú natrénovať, chce to len čas, úsilie a trpezlivosť. Netreba sa pritom vzdávať hneď pri prvom neúspechu. Z noci do rána nikto učený nespadol.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

K téme

Témy

kontakt

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Sebarozvoj

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X