Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozor na vašu reč tela! Čo všetko o vás prezrádza vašim kolegom?

Businessman gesture with his hands on gray background
Thinkstock
9. februára 2021 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Business News Daily Tlačiť

Rozmýšľali ste už niekedy o tom, čo všetko o sebe prezrádzate vašim kolegom aj v čase, keď nič nehovoríte? Vaše telo totiž komunikuje s okolím aj vtedy, keď ste ticho, alebo vykonávate nejakú inú pracovnú činnosť. Reč vášho tela tak o vás aj bez slov prezrádza to, ako sa cítite, alebo čo si myslíte.

Webový portál Psychology Today tvrdí, že naše potreby, pocity, myšlienky, názory a úmysly sú spracovávané v mozgu a následne vyjadrené navonok prostredníctvom rôznych gest či pohybov. Už od narodenia disponujeme schopnosťou prostredníctvom tváre či iných telesných pohybov vyjadrovať pocity ako spokojnosť, nespokojnosť, radosť, smútok a ďalšie, a to aj bez toho, aby boli tieto gestá či pohyby doprevádzané slovami. Novorodenec nevie rozprávať, ale aj napriek tomu vie svojmu okoliu ukázať, či sa cíti dobre alebo nie.

„Rečou nášho tela vyjadrujeme všetky naše aktuálne prežitky,“ uvádza v tejto súvislosti expert na reč tela Greg Williams. Mnohí ľudia si podľa neho často vôbec neuvedomujú, že vysielajú rôzne signály o tom, aký majú v danej situácii názor na konkrétnu vec a potom sú prekvapení z reakcií svojho okolia. Je to podľa jeho slov na ich škodu, lebo tak zbytočne prezrádzajú informácie, ktoré by inak mohli lepšie využiť vo svoj prospech. Williams pripravil niekoľko príkladov signálov, ktoré bežne používame a ktoré o nás prezrádzajú to, ako sa aktuálne cítime, alebo čo si myslíme.

Čelo. Ak niekto zvraští čelo, je to znak toho, že je v strese. Možno teda povedať, že absencia vrások na čele o človeku prezrádza, že je všeobecne pokojný a spokojný.

Oči. Doširoka roztvorené oči prezrádzajú, že konkrétny človek je silne sústredený, má záujem o to, čo mu hovoríte a prezrádzajú aj jeho nepredpojatosť a objektívnosť k danej téme.

Úsmev. Úprimný úsmev roztápa ľady a zvyčajne býva sprevádzaný zdvihnutými koncami pier.

Pohyby rúk. Ak držíte ruky veľmi blízko pri tele, môže to naznačovať, že máte z niečoho strach a tak potrebujete svoje telo brániť. Naproti tomu, ak ich držíte uvoľnene a ležérne vedľa tela, naznačuje to väčšiu otvorenosť a dôveru.

Pohyby nôh. Ak smerujú nohy dvoch ľudí vedúcich konverzáciu oproti sebe, naznačuje to, že títo jednotlivci sú obaja zaujatí danou konverzáciou. Ak však jeden z nich odvráti nohy nabok, zbyčajne to naznačuje stratu záujmu o predmetný rozhovor a snahu o jeho ukončenie.

S kolegami v práci trávite veľa času a preto je prirodzené, že jeden druhého pritom pozorujete a vzájomne sa ovplyvňujete. Možno sa vám už niekedy stalo, že niektorý z kolegov sa vám začal vyhýbať aj bez toho, aby medzi vami došlo k nejakej nepríjemnej výmene názorov. Táto situácia tak môže byť dôsledkom toho, akou rečou hovorí vaše telo. Je preto veľmi dôležité uvedomiť si, že aj keď nič nehovoríte, vaše pocity a myšlienky môžu byť pre iných čitateľné.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

kolegoviaprácareč telaskills

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X