Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nový zákon môže zvýšiť dlhodobú nezamestnanosť, tvrdí KOZ

ďalšie programy na podporu zamestnávania už necielilo špecificky na mladých
Fotobanka Pixmac
30. júla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najviac znevýhodnené skupiny na trhu práce tvoria najmä nízko kvalifikovaní, matky s deťmi a marginalizované rómske komunity, uvádza ministerstvo financií.

Programy na podporu zamestnávania už nemajú byť len pre mladých

Rezort financií žiada ministerstvo práce a sociálnych vecí, aby ďalšie programy na podporu zamestnávania už necielilo špecificky na mladých ľudí. Ministerstvo financií to uviedlo ako zásadnú pripomienku k návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, ktorou sa má od budúceho roka zaviesť roka nový príspevok na podporu vytvorenia pracovného miesta v prvom pravidelne platenom zamestnaní.

„V porovnaní miery nezamestnanosti mladých do 29 rokov a ľudí nad 30 rokov sa Slovenská republika nachádza na priemere krajín EÚ. Nezamestnanosť mladých ľudí tak nie je výraznejší problém ako v iných vekových skupinách. Najviac znevýhodnené skupiny na trhu práce tvoria najmä nízko kvalifikovaní, matky s deťmi a marginalizované rómske komunity,“ uvádza ministerstvo financií. 

Ministerstvo financií žiada pripraviť hĺbkovú analýzu účinnosti a efektívnosti existujúcich nástrojov, od ktorej by sa malo odvíjať zavádzanie a nastavenie nových nástrojov. „Programy podpory zamestnanosti formou dotovania ceny práce podľa skúseností z krajín OECD prinášajú riziko zvýšenej neefektivity (prijatie zamestnanca by nastalo aj bez existencie programu) a nízkeho čistého efektu na zamestnanosť,“ tvrdí rezort financií. V súčasnosti však podľa ministerstva stále neexistuje vyhodnotenie účinnosti programov aktívnej politiky trhu práce na Slovensku. 

Pripomienky k legislatíve majú odborári aj zamestnávatelia

Odborári upozorňujú na riziko substitučného efektu na úkor iných vekových a inak znevýhodnených skupín uchádzačov o zamestnanie. „Napríklad skupina uchádzačov o zamestnanie vo veku 50+ je v porovnaní s uchádzačmi do 30 rokov rozsahom menšia, ale dĺžka jej zotrvania v databáze je približne dvojnásobne vyššia,“ tvrdí Konfederácia odborových zväzov SR. Podľa odborárov preto môžeme očakávať, že navrhované opatrenie pomôže znížiť nezamestnanosť mladých, ale paradoxne môže zvýšiť dlhodobú nezamestnanosť, v ktorej Slovensko v porovnaní s EÚ zaostáva relatívne ešte viac ako pri nezamestnanosti mladých. 

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR nesúhlasí s tým, aby poskytnutie príspevku bolo podmienené tým, ako dlho je mladý nezamestnaný v evidencii úradu práce. Rovnakú požiadavku má aj Klub 500. „Absolvent sám o sebe je znevýhodnený a nie je potrebné, aby 3 až 6 mesiacov bol evidovaný na úrade, čím stráca pracovné návyky, zručnosti a vedomosti,“ uviedol Klub 500. 

Podmienky nového príspevku na zamestnanie mladých

Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje zaviesť od začiatku budúceho roka nový príspevok na podporu vytvorenia pracovného miesta v prvom pravidelne platenom zamestnaní. Má ísť o príspevok na vytvorenie pracovného miesta pre nezamestnaných mladých ľudí do 29 rokov, ktorí predtým nemali pravidelne platené zamestnanie trvajúce najmenej pol roka. 

Pre nezamestnaných mladých ľudí vo veku od 25 do 29 rokov má byť podmienkou na poskytnutie príspevku vedenie v evidencii najmenej šesť mesiacov a vo veku do 25 rokov majú stačiť najmenej 3 mesiace v evidencii uchádzačov o zamestnanie. V budúcom roku by sa podľa odhadu rezortu práce malo vďaka príspevku vytvoriť 6,4 tisíc pracovných miest pre mladých ľudí, v roku 2016 by malo ísť takmer o 8,3 tisíc pracovných miest a v roku 2017 o ďalších 8,6 tisíc pracovných miest pre ľudí do 29 rokov. 

„Poskytovanie príspevku sa navrhuje stanoviť tak, aby mal úrad možnosť poskytnúť zamestnávateľovi takýto príspevok najmenej počas šiestich kalendárnych mesiacov a najviac počas dvanástich kalendárnych mesiacov, čo zakladá predpoklady na zvýšenie zamestnanosti mladých ľudí prostredníctvom dočasne podporených pracovných miest,“ tvrdí ministerstvo práce a sociálnych vecí. Príspevok majú úrady práce poskytovať najviac vo výške 80 % celkovej ceny práce zamestnanca, najviac v sume 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X