Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Očakávania zamestnávateľov na štvrtý štvrťrok sú mierne optimistické

Očakávania zamestnávateľov sú mierne optimistické
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
9. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť na vzorke 752 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov vo štvrtom kvartáli tohto roka očakáva 8 % opýtaných zamestnávateľov a 7 % ich pokles.
 
V porovnaní s tretím, ako aj druhým štvrťrokom tohto roka sa tak čistý index trhu práce na Slovensku nezmenil.
 

Až 80 % zamestnávateľov očakáva stagnáciu situácie v zamestnávaní

Na apríl až jún, ako aj na júl až september tohto roka bolo takisto o 1 percentuálny bod viac zamestnávateľov, ktorí plánovali prepúšťať zamestnancov oproti tým, ktorí hlásili prijímanie ľudí. „Vypovedá to o relatívne veľkej stabilite pracovného trhu. Nálada zamestnávateľov je stále rovnaká,“ povedala generálna riaditeľka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová.. Žiadne zmeny v počte pracovných síl v októbri až decembri tohto roka nečaká 80 % zamestnávateľov a 5 % oslovených zamestnávateľov sa k tejto otázke nevedelo vyjadriť. 
 

 
Zamestnávatelia v troch z desiatich odvetví očakávajú v štvrtom štvrťroku 2013 zlepšenie náborového prostredia. Najoptimistickejšie výhľady hlási veľkoobchod a maloobchod, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 11 percentuálnych bodov prevýšil percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať. Pozitívne vyhliadky sú aj v spracovateľskom priemysle. V tomto sektore je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, 6 percentuálnych bodov v prospech firiem s očakávaným prijímaním zamestnancov. 
 

Poľbnohospodári prijímať neplánujú

Pesimistické sú náborové plány zamestnávateľov v odvetví výroby a rozvodu elektriny, plynu a vody. Percento zamestnávateľov, ktorí očakávajú prepúšťanie zamestnancov, v tomto odvetví o 8 percentuálnych bodov presiahol počet firiem, ktoré sa chystajú rady zamestnancov rozširovať. Negatívny výhľad je aj v poľnohospodárstve, poľovníctve, lesníctve a rybolove, kde percento subjektov s plánovaným znižovaním stavu zamestnancov je o 7 percentuálnych bodov vyššie ako percento subjektov, ktoré plánujú zamestnancov prijímať. 
 
Zamestnávatelia v Bratislave a na východnom Slovensku sú pri výhľade na štvrtý štvrťrok tohto roka najoptimistickejší. V týchto regiónoch je o 4 percentuálne body viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí plánujú ich prepúšťanie. Pesimistickí sú zamestnávatelia na západnom Slovensku, kde je percento zamestnávateľov, ktorí chcú v októbri až decembri tohto roka prepúšťať, o 4 percentuálne body vyššie ako percento zamestnávateľov s plánovaným prijímaním zamestnancov. Na strednom Slovensku očakávajú oslovení zamestnávatelia stagnáciu pracovného trhu. 
 
Prieskum „Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok za účelom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku. V rámci projektu na štvrtý kvartál 2013 bola oslovená reprezentatívna vzorka 752 zamestnávateľov na Slovensku s rovnakou otázkou: „Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca decembra 2013 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?“. Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako 2 tisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov. Vďaka svojej sieti 5 pobočiek nájde Manpower ročne pre 500 klientov 6 tisíc nových spolupracovníkov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X