Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Od začiatku roka platia pre firmy daňové licencie

Od začiatku roka platia pre firmy aj daňové licencie
Minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA
3. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Celkovo ministerstvo financií zavádza pre daňové licencie tri sadzby. 

Výška poplatku bude závisieť od kladného rozdielu daňovej licencie a daňovej povinnosti

Od 1. januára tohto roka sa spoločne so znížením sadzby dane z príjmov právnických osôb z 23 % na 22 % zaviedol aj inštitút daňových licencii. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorá okrem iného tieto zmeny prináša. Po prvýkrát sa budú licencie platiť v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014. Vládny kabinet prezentoval zavedenie inštitútu licencií pri predstavení rozpočtu na rok 2014, a to ešte v októbri predchádzajúceho roka. Hlavným dôvodom, prečo sa vláda rozhodla využiť tento nástroj, je podľa ministerstva financií vývoj daňových povinností obchodných spoločností v posledných rokoch.
 

 
Daňovú licenciu bude platiť daňovník, ktorého daňová povinnosť vypočítaná v daňovom priznaní je nižšia ako stanovená výška licencie. Znamená to teda, že ide o minimálnu výšku dane, ktorú bude daňovník povinný zaplatiť, a to aj v prípade vykázania daňovej straty. Od platenia licencie budú v prvom roku oslobodené novovzniknuté spoločnosti. Subjekty si však budú môcť zaplatenú daňovú licenciu započítať, a to v troch bezprostredne po sebe nasledujúcich rokoch, ale len vo výške, ktorá presahuje daňovú licenciu. Výška daňovej licencie, ktorú takto bude možné započítať, teda bude závisieť od kladného rozdielu daňovej licencie a daňovej povinnosti. 
 

 
Celkovo ministerstvo financií zavádza pre daňové licencie tri sadzby. Neplatcovia dane z pridanej hodnoty (DPH) s tržbami do 500 tis. eur budú platiť daňovú licenciu vo výške 480 eur, platcovia DPH s tržbami do 500 tis. eur budú platiť licenciu vo výške 960 eur a všetky subjekty s tržbami nad pol milióna eur budú platiť licenciu vo výške 2 880 eur. 
 
Ministerstvo financií ešte v októbri očakávalo z daňových licencií príjem do štátneho rozpočtu vo výške 122 mil. eur. V novembri však následne svoj odhad znížilo o 10 mil. eur, pretože rezort financií pôvodne predpokladal priemernú výšku licencie 1 000 eur. Ako ďalej informovalo ministerstvo, až 25 % spoločností nezaplatilo za uplynulé štyri roky na daniach ani euro. Od roku 2006 vzrástol podľa rezortu financií počet firiem s nulovou daňou takmer o 40 tis. subjektov, a to z 52 tis. na 92 tis. subjektov. Najviac firiem s nulovými daňami, a to 79 %, pôsobí v oblasti ubytovania a stravovania. Daň z príjmu podľa ministerstva neplatí približne 60 % právnických osôb. 
 

 
Opozícia okrem samotného zavádzania nových daní kritizovala aj spôsob, akým vláda zmeny v daňovej oblasti zaviedla. Ministerstvo financií totiž do parlamentu predložilo pomerne krátky zákon, ktorý spomínané zmeny neupravoval. Novela zákona o dani z príjmov však bola následne rozšírená o desiatky pozmeňujúcich návrhov. Vláda Roberta Fica tak podľa opozície obišla štandardný legislatívny proces. Opozičný poslanec Ivan Štefanec označil zavedenie daňových licencií za absurdné, Daniel Lipšic zase vládu pre ich zavedeniu označil za hrobára pracovných miest.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X