Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odborári odmietajú ďalšie zmrazovanie platov

Odborári odmietajú ďalšie zmrazovanie platov
Ilustračné foto: SITA
23. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Vládnemu kabinetu Roberta Fica pribúdajú pri príprave rozpočtu na budúci rok ďalšie starosti.
 
Okrem toho, že rezort financií musí v rokovaniach s jednotlivými kapitolami hľadať dodatočne stovky miliónov eur na dosiahnutie stanoveného deficitu, bude musieť vláda zrejme hľadať aj dohodu s odborármi.
 

Platy sa nezvyšovali vyše dva roky

Odborárom sa nepáči, že mzdy v štátnej správe majú byť aj ďalší rok zmrazené. Naposledy tarifné platy v štátnej správe rástli v roku 2010, a to o 1 %.
 
„Po viacročnej nulovej valorizácii tarifných platov a reálnom poklese miezd v štátnej a verejnej správe žiadame zásadným spôsobom zmeniť prístup k mzdovej politike,“ uvádza sa v stanovisku Konfederácie odborových zväzov SR k návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2014 až 2016. Materiálom sa mala v pondelok zaoberať tripartita, napokon bol však aj po otázkach odborárov z pondelňajšieho rokovania stiahnutý. Diskutovať o ňom chcú na mimoriadnom rokovaní tripartity. 
 

 

Odborári chcú viac na vedu

Konfederácia odborových zväzov SR však tiež kritizuje rozpočet rezortu školstva, žiada navýšenie financií na vedu. Podobne v kapitole rezortu zdravotníctva žiada navýšiť platby za poistencov štátu. Odborári kritizujú aj rozpočet rezortu pôdohospodárstva, ktorý podľa nich spôsobí ďalší úpadok slovenského agrosektora, s čím je spojený aj pokles zamestnanosti na vidieku. Podobne kriticky sa stavajú odbory aj k absencii rozpočtovaných zdrojov na výstavbu a obnovu bytového fondu, či k rozpočtu rezortu dopravy na cestnú infraštruktúru s ohľadom na zamestnanosť a ďalší vývoj v stavebníctve, ktoré je najviac postihnuté krízou. 
 

Deficit má rásť

Ministerstvo financií v polovici augusta predstavilo prvý návrh rozpočtu na budúci rok, v ktorom zmäkčuje svoje pôvodné konsolidačné zámery. Pre budúci rok si totiž dáva za cieľ rozpočet verejných financií na úrovni 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP), kým posledný program stability predpokladal úroveň deficitu 2,6 % HDP a tohtoročný rozpočet počíta pre rok 2014 s deficitom dokonca iba 2,4 % výkonu ekonomiky. Vláda tvrdí, že je to v súlade s iniciatívou Európskej komisie, ktorá za splnenia určitých podmienok povoľuje pomalšie tempo konsolidácie s cieľom podpory hospodárskeho rastu. 
 
Aj na dosiahnutie tohto vyššieho deficitu však kabinet Roberta Fica bude musieť v budúcom roku nájsť vyše 700 mil. eur. Najväčšiu časť, takmer 415 mil. eur, si trúfa získať zefektívnením fungovania verejnej správy. Konkrétne opatrenia zatiaľ vláda nepredstavila, minister financií Peter Kažimír tvrdí, že vzídu zo septembrových rokovaní s jednotlivými kapitolami. Odmietol však akékoľvek ďalšie zvyšovanie poplatkov či daní. Rezort financií tiež očakáva, že sa mu podarí získať ďalších 150 mil. eur zefektívnením výberu daní. Vyše 8 mil. eur by sa dalo ušetriť aj zmrazením platov ústavných činiteľov a 20 mil. eur by sa dalo získať aj odpredajom nepotrebného majetku. 
 
Samotný štátny rozpočet, ktorý tvorí podstatnú časť rozpočtu verejnej správy, počíta vo svojej prvotnej verzii v budúcom roku s príjmami na úrovni 13,223 mld. eur a výdavkami v sume 16,876 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu sa tak rozpočtuje vo výške 3,653 mld. eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X