Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Odborári žiadajú viac zásluhovosti pri určovaní dôchodkov

Odborári žiadajú viac zásluhovosti pri určovaní dôchodkov
Ilustračné foto SITA
2. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ďalšou požiadavkou odborárov je zvýšiť minimálne obdobie dôchodkového poistenia pre vznik nároku na dôchodok zo súčasných 15 rokov na aspoň 25 rokov. 

Nárast veku odchodu do dôchodku u žien by sa mal podľa odborárov odložiť

Odborári žiadajú v prvom penzijnom pilieri posilniť zásluhovosť pri výpočte dôchodkov. Na tlačovej besede to uviedol prezident Konfederácie odborových zväzov SR Jozef Kollár. „Rovnostárstvo a príliš vysoká miera solidarity demotivujú vyššie príjmové skupiny,“ upozornil. Odborári preto žiadajú stanoviť priemernú mieru solidarity pri výpočte dôchodkových dávok a odstrániť deformácie pri výpočte dôchodkov.
 
Ďalšou požiadavkou odborárov je zvýšiť minimálne obdobie dôchodkového poistenia pre vznik nároku na dôchodok zo súčasných 15 rokov na aspoň 25 rokov. „Sme jediná krajina v Európskej únii, v ktorej má človek 15 rokov odrobenia a už si môže požadovať starobný dôchodok,“ tvrdí Kollár.
 

 

Odborári chcú zmeny v dôchodkoch pre ženy

Vláda by mala podľa odborárov ženám umožniť odchod do predčasného starobného dôchodku skôr, ako dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku, a to bez krátenia starobnej penzie. „Predlžovanie ich dôchodkového veku predstavuje v prvej etape zvýšenie odchodu do dôchodku o 5 až 9 rokov,“ povedal Kollár.
 
Ďalší nárast veku odchodu do dôchodku u žien by sa mal podľa neho odložiť až do roku 2024, keď sa ukončí súčasný proces zvyšovania dôchodkového veku žien. „Takisto odložiť ďalšie zvyšovanie dôchodkového veku, kým priemerný vek dožitia na Slovensku nedosiahne takú úroveň, aký je v tých členských štátoch EÚ, kde už zvýšili alebo zvyšujú dôchodkový vek nad úroveň 62 rokov,“ dodal odborársky šéf. 
 

 
Viac solidarity a menej zásluhovosti do štátneho dôchodkového systému zaviedla vláda Roberta Fica v roku 2012. Vyššia solidarita sa prejaví u tých ľudí, ktorí zarábajú menej ako priemernú mzdu na Slovensku, čo bolo vlani 824 eur. Kým v tomto roku sa týmto ľuďom dôchodky vypočítajú podľa ich príjmov a ešte sa im k tomu pridá 18 % zo sumy, ktorá im chýbala do dosiahnutia priemernej mzdy, táto hodnota navyšujúca dôchodok sa bude postupne zvyšovať až na úroveň 22 %.
 
Naopak, menej zásluhovosti kabinet Roberta Fica dopraje tým, ktorých zárobok je nad úrovňou 1,25-násobku priemernej mzdy. Týmto osobám sa v súčasnosti pri výpočte dôchodku uzná 76 % zo sumy prevyšujúcej 1,25-násobok priemernej mzdy do 3-násobku priemernej mzdy, v budúcnosti to však bude len 60 % z tejto sumy.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

10máj8:30Zmeny v DPH pre e-shopy v roku 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10máj8:30Zmeny v DPH pre e-shopy v roku 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19máj8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X