Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odbytový fond prinesie istotu zdražovania potravín, tvrdí SDKÚ

Ilustračné foto SITA
5. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Zákon o odbytovom fonde prinesie istotu zdražovania potravín. Na utorkovej tlačovej konferencii strany SDKÚ to uviedol jej podpredseda Ivan Štefanec.
 
Pripravovaná legislatíva z dielne ministerstva pôdohospodárstva podľa neho zhorší podmienky pre podnikateľov tým, že ich donúti platiť za to, že vyrábajú a spracúvajú rastlinné a živočíšne komodity.
 

Nové vládne opatrenie vraj zvýši dovoz potravín

„Myslím si že vláda by mala ísť presne opačným spôsobom a znižovať zbytočnú redistribúciu zdrojov,“ uviedol Štefanec. Vláda môže podľa neho pomôcť podnikateľom v poľnohospodárstve a potravinárstve iba vtedy, ak zníži priame dane, spružní pracovné právo a celkovo zlepší podnikateľské prostredie. 
 
Jeho stranícky kolega Ľudovít Kaník zastáva názor, že príspevky slovenských výrobcov do odbytového fondu znížia ich konkurencieschopnosť. Odvedené príspevky sa podľa neho prejavia v zvýšených cenách slovenských výrobkov, a tým pádom zvýhodnia dovoz tých zahraničných. Kaník má výhrady voči tomu, že na správu fondu sa nakoniec poskladajú slovenskí spotrebitelia. Iniciatívu agrorezortu označil za nezmyselnú a absurdnú. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vo svojom stanovisku uviedlo, že počká na výsledky pripomienkového konania. 
 
 

Proti zákonu sú aj ďalší

Zo zákonom zriadeného odbytového fondu budú profitovať iba úradníci a firmy, ktoré si dokážu vylobovať podporu z jeho prostriedkov. Takto sa na adresu pripravovanej legislatívy z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) vyjadrili iniciátori hromadnej pripomienky pôsobiaci v Občianskej konzervatívnej strane, Inštitúte ekonomických a spoločenských analýz INESS, Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika a v Aliancii živnostníkov a slobodných povolaní. Ako ďalej vyplýva z hromadnej pripomienky zverejnenej na Portáli právnych predpisov, predstavitelia spomínaných organizácií žiadajú odmietnutie zákona ako celku.
 

Nová daň, žiaden prínos

Iniciátori hromadnej pripomienky majú výhrady voči tomu, že zákon o odbytovom fonde zaťažuje podnikateľov v poľnohospodárstve a potravinárstve novou daňou, pričom prínos vyzbieraných prostriedkov pre ekonomiku a občanov je nejasný. Kritizujú tiež prerozdeľovanie prostriedkov získaných povinnými platbami prostredníctvom verejnoprávnej inštitúcie, pretože to podľa nich deformuje podnikateľské prostredie a vytvára priestor pre korupciu a klientelizmus. V prípade, že agrorezort pripomienke nevyhovie, pripomienkujúce subjekty požadujú aspoň zrušenie povinných príspevkov do fondu a posunutie účinnosti zákona na rok 2023. Zároveň chcú docieliť, aby bol fond zriadený na tri roky, pričom by sa jeho existencia predĺžila iba v prípade nesporného pozitívneho prínosu, ktorý by sa každoročne vyhodnocoval. 
 
Zákon o odbytovom fonde, ktorý predkladá Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR má za cieľ zvýšiť predaj slovenských potravín prostredníctvom reklamy. Na financovanie tejto formy podpory predaja by mali podnikatelia v agropotravinárskom sektore štvrťročne do fondu odviesť 0,06 % svojich tržieb. Na správu samotného odbytového fondu by malo v prvom roku ísť maximálne 10 % z vyzbieranej čiastky, v ďalších rokoch už najviac 7 %. Podľa odhadov MPRV pôjde približne o 3 mil. eur, SDKÚ počíta s nákladmi 4 až 5 mil. eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X