Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Parlament prerokoval zákon o dani z príjmov

Foto: SITA
16. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Fico podľa KDH potrebuje nezamestnaných, ktorí závisia od štátu.

Rozsiahlu diskusiu vyvolal návrh na obmedzenie daňových výdavkov

Národná rada SR ukončila v pondelok diskusiu o novele zákona o dani z príjmov. Poslanci o nej rokovali v prvom čítaní, o posunutí do ďalšieho legislatívneho procesu budú hlasovať zrejme v stredu. Viacerí opoziční poslanci už pritom v rozprave avizovali, že budú k zákonu v druhom čítaní (počas nasledujúcej parlamentnej schôdze – pozn. red.) podávať pozmeňujúce návrhy.

Ministerstvo financií SR v návrhu novely navrhlo sprísniť definíciu daňových a nedaňových výdavkov. Tie sú podľa ministerstva rizikové z hľadiska ich zneužívania so zámerom ovplyvňovať základ dane. Taktiež chce zaviesť limity pri kúpe vozidla určeného na podnikanie. Novinky v zákone o dani z príjmov prinášajú aj zmeny v odpisovaní hmotného majetku. Rozširuje sa počet odpisových skupín.

TIP: Aké zmeny prináša plánovaná novela zákona o dani z príjmov?

Rozsiahlu diskusiu v parlamente vyvolal návrh na obmedzenie daňových výdavkov, ktoré môžu byť využívané aj na osobné účely podnikateľov. Minister financií Peter Kažimír návrh obhajuje tým, že aj v súčasnosti majú podnikatelia zákonnú povinnosť krátiť daňové výdavky, ak konkrétny majetok využívajú aj na súkromné účely. Aktuálny návrh tak považuje skôr za návod pre podnikateľov, ako sa postaviť k odpisovaniu majetku využívanom v podnikaní aj v súkromí. Rovnako tvrdí, že podnikatelia, platcovia dane z pridanej hodnoty, majú aj výhodu, že nakupujú takýto tovar bez dane z pridanej hodnoty, čo bežný zamestnanec nemá. 

Niektoré opatrenia opozícia aj pochválila

Poslanec za SaS Jozef Mihál ministrovi odkázal, že pozabudol, že podnikatelia sú tí, ktorí vytvárajú hodnoty a malo by sa preto o nich hovoriť s rešpektom. „Takýmito návrhmi dosiahnete, aby podnikatelia utekali zo Slovenska, aby investovali inde, aby tí, ktorí uvažovali prísť, aby neprišli. Komplikujete daňový systém, vyrábate rôzne obmedzenia a prekážky,“ reagoval na ministrove slová Mihál.

Podobný názor má aj podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna, ktorý dodal, že podnikateľom vyplýva povinnosť platiť DPH zo zákona. „Takže by som nevytváral kolektívnu vinu, že všetci platia DPH, len aby si nejaké spotrebiteľské predmety kupovali,“ povedal. 

Za niektoré opatrenia si rezort financií vyslúžil pochvalu aj od opozičných poslancov. Napríklad skutočnosť, že začal riešiť problematiku transferového oceňovania. Kritiku si však odniesol aj za to, že v niektorých opatreniach je návrh novely zbytočne komplikovaný a neprinesie dostatočný efekt.

„Vidím byrokraciu a buzeráciu, ale nevidím tú druhú stranu tej pomyselnej súvahy,“ dodal nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Na zvýšenú byrokraciu z tohto návrhu narážal aj poslanec Martin Chren. „Ak chcete zdierať občanov, radšej zvýšte daň o jedno percento, ako zavádzať takýto bordel do daňových zákonov,“ tvrdí. 

Fico podľa KDH potrebuje nezamestnaných, ktorí závisia od štátu

Premiér Robert Fico potrebuje podľa podpredsedu KDH Jána Hudackého nezamestnaných, ktorí budú naďalej závislí od štátu. Ako povedal Hudacký dnes pre agentúru SITA, pred parlamentnými voľbami v roku 2012 Robert Fico sľuboval, že na konsolidácii verejných financií sa budú podieľať len bohatí. „Realita doterajšieho vládnutia je však iná. Každý rok sa zvyšuje daňovo-odvodové zaťaženie malých a stredných podnikateľov bez rozdielu. Tak je to aj teraz, keď cez novelu zákona o dani z príjmov prináša ministerstvo financií zmeny, ktoré ešte viac zhoršia podnikateľské prostredie na Slovensku,“ konštatoval. 

Robert Fico potrebuje podľa Hudackého financovať svoj balíček opatrení, ktorý mu má pomôcť zotrvať na čele vlády aj po voľbách v roku 2016. „Tak, ako vždy, keď táto vláda potrebuje peniaze na plátanie dier v rozpočte, alebo na rozdávanie pre vybrané skupiny, obracia sa na tých, ktorí vytvárajú pracovné miesta a prinášajú zdroje do štátneho rozpočtu. Preto prichádza so zmenami v oblasti odpisovania hmotného investičného majetku a obmedzovania daňových výdavkov, ktoré výrazne zaťažia hlavne malé a stredné podniky,“ upozornil Hudacký.

Zároveň uviedol, že minulý rok vláda znížila firmám daň na 22 percent, čo im malo priniesť dodatočné zdroje na zvyšovanie zamestnanosti v sume 90 miliónov eur. Tento rok im však cez spomínané zmeny daňového zaťaženia naspäť berie viac ako 200 miliónov eur. „Takto chce navyše získať financie do rozpočtu na financovanie svojich sociálnych balíčkov. Robí to však na úkor tvorby nových pracovných miest, ktoré by sa mohli vytvoriť, ak by firmám, malým a stredným podnikateľom, nechal viacej na svoj rozvoj a zvyšovanie zamestnanosti. Jeho cieľom je totiž nechať ľudí bez práce, aby boli aj naďalej závislí od štátu,“ vyhlásil Hudacký. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X