Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Plán zachytiť aspoň 10 % daňových únikov sa podľa Fica naplnil

Plán zachytiť aspoň 10 % daňových únikov sa podľa Fica naplnil
Foto: SITA
5. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Pozitívny výsledok vo výbere daní dosiahli daniari aj napriek zníženiu počtu kontrol.

Boj proti daňovým únikom prináša podľa premiéra výsledky

Aj vďaka prijatým opatreniam sa podľa premiéra podarilo zachytiť 10 % daňových únikov. „Dnes môžeme s potešením konštatovať, že opatrenia, ktoré sme prijali v boji proti daňovým podvodom a únikom priniesli svoje ovocie. Keďže sme absolvovali celý rad vážnych a tvrdých opatrení, začala fungovať lepšia represia v boji proti daňovým únikom. Dnes môžeme prvýkrát konštatovať, že náš plán zachytiť aspoň 10 % z týchto daňových únikov sa nám podarilo naplniť,“ povedal Robert Fico.
 
O čo viac a efektívnejšie bude podľa neho bojovať finančná správa s podvodmi a trestnými činmi v daňovej oblasti, o to menej bude musieť vláda žiadať od podnikateľov, bánk a ľudí, aby sa zúčastňovali na konsolidácií verejných financií. Podľa Roberta Fica sa ministerstvu financií za september a október podarilo vybrať o 210 mil. eur viac, ako plánovalo. 
 

Výber daní sa naďalej zlepšuje

Zvrat vo výbere daní sa podľa slov ministra financií Petra Kažimíra podarilo vykonať po roku a pol úsilia. Kažimír informoval, že výber daní sa naďalej zlepšuje. „Spolu za september a október je to o 210 mil. eur viac, ako predpokladala posledná prognóza,“ povedal Kažimír. Skladba tohto zlepšenia podľa jeho slov pozostáva zo 130 mil. eur z dane z pridanej hodnoty, 60 mil. eur na dani z príjmov právnických osôb a 20 mil. eur na spotrebných daniach. „Dnes vám ohlasujeme zlepšenia hotovostného výberu, čo má pozitívny dopad aj na dlh, aj na lepšie plnenie fiškálneho cieľa, to znamená splnenie 3-percentného deficitu v roku 2013,“ povedal Kažimír. 
 

 
Minister financií zároveň doplnil, že bude potrebné počkať na takzvané flash odhady štatistického úradu kvôli dátam o vývoji ekonomického rastu v treťom štvrťroku. Potom bude podľa neho možné jasne povedať, čo ide na vrub lepšej úspešnosti výberu a za čo môže lepší očakávaný ekonomický rast. Minister doplnil, že od 1. januára budúceho roku sa zavádza kladivo na daňové úniky, hlavne na daň z pridanej hodnoty vo forme elektronického kontrolného výkazu DPH, ktoré sa zameriava hlavne na karuselové obchody. „Samozrejme budeme vyhodnocovať aj otázku bločkovej lotérie,“ uviedol Kažimír. 
 

Kontroly sa zamerajú na DPH

Počet kontrol medzi rokmi 2011 až 2013 za rovnaké obdobie mesiacov január až september poklesol približne o 21 %, teda približne zo 7,5 tis. na 6 tis. Uviedol to prezident finančnej správy František Imrecze. Pozitívny výsledok vo výbere daní bol podľa jeho slov dosiahnutý aj napriek zníženiu počtu kontrol. „Počet kontrol sme znížili zámerne, pretože sa chcem zameriavať na kontrolu DPH tam, kde to má význam. Využívame pri tom naše analytické nástroje,“ povedal Imrecze. 
 

Daňové úniky sú dlhodobým problémom

Podľa septembrovej štúdie o výpadku príjmov z DPH financovanej Európskou komisiou sa Slovenská republika umiestnila na chvoste rebríčka krajín EÚ26 v dôsledku nesplnenia daňovej povinnosti, alebo nedostatočného výberu DPH za obdobie rokov 2000 až 2011.  Slovensko bolo zaradené do poslednej pätiny štátov EÚ26.
 
Daňové úniky na Slovensku dosiahli 2,773 mld. eur. V pomere k hrubému domácemu produktu dosiahli daňové úniky 4%. V priemere za roky 2000 až 2011 pritom výška daňových únikov na Slovensku predstavovala 29 % odhadovaného celkového výberu alebo až 2,9 % hrubého domáceho produktu.  
 
 „Komisia zvyšuje tlak na členské štáty a upozorňuje ich na potrebu zamerať sa na reformy bojujúce proti daňovým únikom v EÚ. Dá sa predpokladať pokračovanie tohto tlaku zo strany EU a nepôjde len o boj proti daňových podvodom,“ hovorí partner daňového oddelenia spoločnosti EY Marián Bíž. „Treba brať do úvahy, že porušovanie predpisov v oblasti DPH nie je jediným faktorom prispievajúcim výpadku na strane príjmov. Je to okrem iného takisto aj výsledok stúpajúceho počtu prebiehajúcich konkurzných konaní, platobnej neschopnosti a oneskorených platieb. Riešenie výpadku príjmov z DPH si preto vyžaduje širší prístup.“
 

Kľúčové je znižovanie byrokracie

„Dnes hľadajú spoločnosti čoraz častejšie možnosti ohýbania daňového systému, aby si znížili svoje daňové povinnosti v ekonomikách s vyšším daňovým zaťažením, s legislatívne slabšou mierou daňového vynútenia a v období recesie, “ dopĺňa Marián Bíž.
 

 
„Ani Slovensko nie je výnimkou a štúdia Európskej komisie to len potvrdila. Firmy sú skôr ochotné si plniť svoje daňové povinnosti ako hľadať spôsoby ako sa legálne vyhnúť daňovej povinnosti, ak sa im darí, pôsobia v podnikateľskom prostredí so znižujúcou sa mierou byrokracie, jednoduchým systémom daní, ktorému podnikatelia rozumejú a s vyššou vymožiteľnosťou práva. Zjednodušenie systému DPH, jednoduchšia elektronická komunikácia so štátom a ďalšie odbúravanie zbytočnej byrokracie by mohli mať ešte významnejší vplyv ako prísnejší postih neplatičov, ktorým napríklad začal v legislatívnej rovine ešte v minulom roku premiér Fico svoj boj s daňovými únikmi,“ uzavrel Marián Bíž. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X