Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Počet osobných bankrotov na Slovensku sa zvýšil

Počet  osobných bankrotov na Slovensku sa zvýšil
Zdroj: CRIF - Slovak Credit Bureau
7. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Spúšťačom problémov je najčastejšie strata zamestnania, zníženie pracovnej schopnosti pre chorobu, respektíve nedostatočná výška príjmov v pomere k výške dlhov a ďalším životným nákladom.

Najviac osobných bankrotov bolo v septembri

V treťom kvartáli tohto roka zbankrotovalo 115 slovenských občanov, čo je medzikvartálne o päť a medziročne o 26 viac. Doposiaľ historicky najvyšší počet osobných bankrotov z druhého štvrťroka 2014 bol tak prekonaný. Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau.

Podľa zverejnených informácií ako dôvod podania žiadosti o osobný bankrot pretrváva bezvýchodisková situácia, do ktorej sa niektorí občania dostali pre neschopnosť splácať svoje finančné záväzky. „Spúšťačom problémov je najčastejšie strata zamestnania, zníženie pracovnej schopnosti pre chorobu, respektíve nedostatočná výška príjmov v pomere k výške dlhov a ďalším životným nákladom,“ priblížila spoločnosť.

V priemere pripadlo v treťom štvrťroku na jeden mesiac 38 osobných bankrotov, čo je o osem viac ako v rovnakom období minulého roka. Doposiaľ najvyšší mesačný počet osobných bankrotov, 45 z mája tohto roka, nebol v treťom štvrťroku prekonaný. Najviac osobných bankrotov v rámci tretieho kvartálu bolo v septembri, a to 44. 

Regionálne rozdiely medzi krajmi podľa analýzy pretrvávajú dlhodobo. Najviac vyhlásených osobných bankrotov bolo kvartálne od roku 2009 do prvého štvrťroku tohto roka v Banskobystrickom kraji. V druhom kvartáli bol rovnaký počet bankrotov, konkrétne 19, vyhlásených v Banskobystrickom aj v Bratislavskom kraji. V treťom štvrťroku 2014 bol krajom s ich najvyšším počtom, a to 21, Bratislavský kraj. Na druhej strane najmenej osobných bankrotov zaznamenal Nitriansky kraj, kde ich bolo vyhlásených 11. 

V porovnaní so susednou ČR inštitút oddlženia formou osobného bankrotu využíva výrazne viac Čechov ako Slovákov. Zatiaľ čo v treťom štvrťroku 2014 pripadli v SR na 100 tis. obyvateľov iba dva osobné bankroty, v ČR ich bolo takmer 45. 

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové firmy overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Firma vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X