Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Počet podnetov na kontrolu obstarávania vlani vzrástol o 44 %

Počet podnetov na kontrolu obstarávania vlani vzrástol o 44 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
1. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najviac podnetov doručilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Narástol počet podaní od riadiacich orgánov operačných programov

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vlani dostal 769 podnetov na výkon kontroly, čo je oproti roku 2013 o 234 podnetov, resp. o 43,74 % viac. Z celkového počtu bolo 706 podnetov od rôznych autorov a 63 predstavovali vlastné podnety úradu. Vyplýva to zo správy o činnosti ÚVO za rok 2014, ktorú v stredu vzala vláda na vedomie.

Na výkon kontroly pred uzavretím zmluvy bolo zameraných 319 podnetov a po uzavretí zmluvy 448 podnetov. Pri dvoch podnetoch nebolo podľa úradu možné identifikovať štádium verejného obstarávania. Finančný objem z fondov Európskej únie pri výkone kontroly verejných obstarávaní pred uzavretím zmluvy dosiahol sumu 293,24 mil. eur a po uzavretí zmluvy 156,22 mil. eur. 

Úrad na základe plánu kontroly vo verejnom obstarávaní vlani vykonal komplexné kontroly u jedenástich subjektov – v spoločnosti Agrokomplex Výstavníctvo Nitra, š. p., v piatich teplárenských a troch distribučných energetických spoločnostiach, ako aj v obciach Veľký Lapáš (okres Nitra) a Svätý Kríž (okres Liptovský Mikuláš). 

Narástol počet podaní od riadiacich orgánov operačných programov. Veľký počet stále predstavujú podania verejných obstarávateľov a osôb na ich vlastné zákazky, a to pred aj po uzavretí zmluvy. „Čo je stále spôsobené skutočnosťou, že prijímatelia si chcú dať skontrolovať verejné obstarávanie ešte pred overením riadiacim orgánom, resp. po vyčíslení korekcie v prípade ich nesúhlasu s ňou,“ uviedol úrad. 

Riadiace orgány, najmä ministerstvá, vlani podali na ÚVO 332 podnetov na výkon kontroly na základe dohody o spolupráci s úradom vlády z roku 2013. Počet podnetov tak vzrástol o 288, resp. o 654,55 %. Najviac podnetov doručilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, a to 91, napríklad ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka poslalo 88, agentúra ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu 62 a Slovenská inovačná a energetická agentúra 44 podnetov.

Finančný objem z eurofondov pri výkone kontroly na proces verejného obstarávania pred uzavretím zmluvy na základe podnetov podľa dohody o spolupráci s úradom vlády dosiahol 119,12 mil. eur a po uzavretí zmluvy 55,34 mil. eur. 

V uplynulom roku bolo vyhlásených celkovo 801 verejných obstarávaní nadlimitných zákaziek financovaných z fondov Európskej únie v celkovej predpokladanej hodnote 1,893 mld. eur a 3 387 verejných obstarávaní podlimitných zákaziek za celkovú predpokladanú cenu 1,732 mld. eur. Výkon kontroly sa dotkol 2,12 % všetkých vyhlásených nadlimitných a 1,45 % podlimitných verejných obstarávaní financovaných z eurofondov. 

„Z uvedených údajov vyplýva, že vzhľadom na nízky objem súťaží dotknutých výkonom kontroly nemôže dochádzať k všeobecnému zdržaniu čerpania fondov Európskej únie spôsobenému dĺžkou revíznych postupov vo verejnom obstarávaní. Tento záver zdôrazňuje aj skutočnosť, že úrad striktne dodržiava 90-dňovú lehotu na vypracovanie výsledného materiálu z vykonanej kontroly,“ uviedol úrad.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X