Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Počet transakcií na Slovensku vlani klesol o 15,3 %

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
26. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Počet uskutočnených transakcií v regióne strednej a juhovýchodnej Európy (CSE) vlani medziročne klesol o 16,9 % na 1 304.

Najatraktívnejšie bolo odvetvie informačných technológií

V minulom roku klesol na Slovensku počet fúzií a akvizícií oproti predchádzajúcemu obdobiu o 15,3 %, čo predstavuje medziročné zníženie na 50 z 59 transakcií v roku 2013. Oproti roku 2013 mierne klesla aj odhadovaná hodnota transakcií realizovaných na slovenskom trhu, a to na 1,3 mld. USD. Vyplýva to z výsledkov rebríčka fúzií a akvizícií CSE M&A Barometer, ktorý vypracovala spoločnosť EY.

„Na Slovensku bolo z hľadiska počtu transakcií najatraktívnejšie odvetvie informačných technológií a internetu/elektronického obchodu, kde sa uskutočnilo desať transakcií. Z hľadiska hodnoty transakcií trhu dominovali telekomunikácie a médiá,“ uviedol partner EY v SR pre fúzie a akvizície Jozef Mathia.

Počet uskutočnených transakcií v regióne strednej a juhovýchodnej Európy (CSE) vlani medziročne klesol o 16,9 % na 1 304. Podľa zverejnených informácií boli v regióne oznámené transakcie s odhadovanou výškou 38,5 mld. USD. Najaktívnejšími oblasťami z hľadiska počtu transakcií boli IT, výroba a služby.

V hodnote uskutočnených transakcií dominovali nehnuteľnosti (138 mil. USD), maloobchod a veľkoobchod (115 mil. USD) a doprava a logistika (57 mil. USD). „Turecko, Poľsko a Česká republika naďalej predstavujú najaktívnejšie trhy v regióne. Z hľadiska objemu transakcií bolo najaktívnejšou krajinou v roku 2014 opäť Turecko, ktoré uzatvorilo 305 transakcií,“ priblížil Mathia.

Najvyšší rast evidovalo vlani Rumunsko

Zároveň dodal, že aj z pohľadu hodnoty transakcií v regióne sa Turecko umiestnilo na prvom mieste, keď predpokladaná hodnota uskutočnených transakcií dosiahla 12,3 mld. USD. Nasledovala Česká republika so 7,9 mld. USD a Poľsko so 6,4 mld. USD.

Najvyšší rast evidovalo vlani Rumunsko, a to až o 171,3 %, keď jeho trh ako celok narástol na 3,1 mld. USD z 1,1 mld. v roku 2013. Nárast odhadovanej veľkosti trhu dosiahli aj Slovinsko, Turecko, Maďarsko a Chorvátsko. Naopak pokles veľkosti trhu ako celku zaznamenali Grécko, Česká republika, Poľsko a Slovensko.

Prevažný počet transakcií vo všetkých krajinách, s výnimkou Bulharska a Rumunska, uskutočnili strategickí investori, pričom tvorili 67 % transakcií uzatvorených v celom regióne.

Najvyšší podiel zaznamenalo Grécko, kde strategickí investori uskutočnili až 91 % akvizícií, za ním nasledovali Slovinsko (87 %) a Turecko (85 %). Podiel finančných investorov bol najvyšší v Bulharsku, kde finančné transakcie predstavovali 58 % z transakcií uzatvorených na trhu a potom v Rumunsku (53 %).

Spoločnosť EY poskytuje celosvetovo odborné poradenské služby v oblasti auditu, daní, transakčného a podnikového poradenstva. Názov EY označuje celosvetovú organizáciu a môže zahŕňať jednu alebo viac členských firiem Ernst & Young Global Limited, pričom každá je samostatná právnická osoba. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X