Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikatelia kritizujú kratší pracovný čas úradníkov

Podnikatelia kritizujú kratší pracovný čas pre verejnú správu
Výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina. Foto: SITA
31. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) nesúhlasí so skrátením týždenného pracovného času zamestnancov verejnej správy, ktoré vyplýva z kolektívnej zmluvy uzatvorenej medzi odbormi a vládou.

 
„Skrátenie pracovného času vypovedá o rezervách v efektívnosti fungovania verejného sektora, ktorých odhaľovanie a odstraňovanie musí byť v čase konsolidácie verejných financií, rastúceho verejného dlhu a neistého ekonomického vývoja v nasledujúcom období absolútnou prioritou vlády,“ uviedla PAS.
 

Skrátenie práce znamená pre úradníkov vyššiu mzdu

Kratší pracovný čas bez krátenia mzdových výdavkov podľa aliancie prakticky znamená zvýšenie miezd dotknutých zamestnancov o 6,7 %. „Takéto zvýhodnenie vybranej skupiny zamestnancov je v momentálnej situácii na Slovensku neprijateľné a neodôvodnené,“ uviedla PAS.
 
 
Takéto zvýšenie je podľa aliancie približne dvojnásobné v porovnaní s očakávaným rastom nominálnych miezd v ekonomike v tomto roku. „Podnikateľský sektor, ktorý je najvýznamnejším zdrojom príjmov verejných rozpočtov, preto oprávnene vníma uvedené opatrenie v tomto čase ako necitlivé voči tej časti občanov, ktorá tvorí bohatstvo tejto krajiny. PAS sa obáva, že skrátenie pracovného času zníži dostupnosť a kvalitu verejných služieb a zároveň vyšle spoločnosti negatívny signál, že vo verejnej správe stačí pracovať menej. Vhodnejším riešením je podľa aliancie zachovanie rovnakého rozsahu pracovného času pre súkromných a verejných zamestnancov. 
 
Zástupcovia zamestnancov vo verejnej a štátnej službe so zástupcami zamestnávateľov podpísali v decembri minulého roka dve kolektívne zmluvy vyššieho stupňa, ktoré však nezahŕňajú požadované desaťpercentné zvýšenie platov. Zmluvy im zaručujú niektoré sociálne benefity a vláda sľúbila, že v máji tohto roka je pripravená opäť hovoriť o zvýšení tarifných miezd. Zmluvy pracovníkom v štátnej a verejnej správe, ktorých je asi 350 tisíc, zabezpečia o týždeň viac dovolenky, kratší pracovný čas o polhodinu denne a jedno „odchodné“ navyše pre ľudí odchádzajúcich do dôchodku.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X