Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikatelia majú najnižšiu daň z nehnuteľností v Medzeve

Sadzby daní z nehnuteľností sa takmer nezmenili
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
24. januára 2015 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

Najvyššiu daň by podnikateľ zaplatil v Púchove (6 449 €), Bratislave – Starom Meste (5 125 €) a Žiari nad Hronom (4 442 €). 

Sadzby daní z nehnuteľností sa takmer nezmenili

Podnikateľ, ktorý na svoje podnikanie potrebuje pozemok s rozlohou 1500 m2 a výrobnú halu s rozlohou 1000 m2 by za tieto nehnuteľnosti v roku 2015, rovnako ako minulý rok, zaplatil najmenej v Medzeve (580€), Medzilaborciach (850€) a Gelnici (927€). Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

Najvyššiu daň by naopak zaplatil v Púchove (6 449 €), Bratislave – Starom Meste (5 125 €) a Žiari nad Hronom (4 442 €). Najvýraznejšie by sa tomuto podnikateľovi zvýšila daň v porovnaní s minulým rokom v Novom Meste nad Váhom (+5%), kde by zaplatil 3 230 €.

Medziročné zníženie dane by zaznamenal podnikateľ v Stropkove (-11,7 %), kde by zaplatil 1 355 € a vo Svidníku (-10 %), kde by zaplatil 1 176€. Priemerná výška dane v sledovaných mestách za uvedenú kombináciu nehnuteľností je 2 322 €, čo je o 2 eurá menej v porovnaní s minulým rokom.

TIP: Dokument, ktorý obsahuje

  • Rebríček miest podľa výšky daní
  • Medziročný vývoj jednotlivých daní z nehnuteľností a 
  • Mestá s najvyššími a najnižšími sadzbami daní z nehnuteľností v roku 2015 

(analýza PAS, pdf, 911KB) si môžete stiahnuť tu.

Nárast sadzieb pribrzdili aj komunálne voľby

Priemerná úroveň sadzieb daní z nehnuteľností pre obyvateľov sa v tomto roku oproti vlaňajšku takmer nezmenila. Podľa analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) totiž oproti roku 2014 klesla iba o nepatrných 0,06 %. V 55 okresných mestách sa sadzby nemenili vôbec, zvyšovali sa v 15 sledovaných mestách, no s výnimkou Tvrdošína a Námestova išlo o zanedbateľné navýšenia v priemere menej než o 1 %.

V Tvrdošíne, ktoré však naďalej zostáva jedným z miest s najnižšími sadzbami, vzrástli sadzby v priemere o 18,8 % a v Námestove o 6,9 %. Pokles sadzieb zaznamenalo sedem miest. Najvýraznejšie zníženie sadzieb pocítili obyvatelia Stropkova, kde sadzby klesli v priemere o 14,1 %. V ostatných šiestich okresných mestách klesli sadzby v priemere o menej než 2 %.

„Samosprávy zvyčajne upravujú sadzby daní z nehnuteľností v závere kalendárneho roka. Keďže sa však v novembri minulého roka konali voľby do samospráv, je možné, že časť samospráv nestihla prijať úpravy miestnych daní včas, resp. nechcela začať svoje funkčné obdobie prijímaním opatrení, ktoré sú medzi voličmi mimoriadne nepopulárne,“ komentuje aktuálny vývoj výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

Ďalším faktorom, ktorý zabrzdil nárast sadzieb daní z nehnuteľností, mohla byť podľa neho priaznivejšia prognóza výberu daní na celoštátnej úrovni, a teda očakávaný vyšší príjem samospráv z podielových daní. 

Zdroj: PAS

Z dlhodobého pozorovania vývoja daní z nehnuteľností však podľa PAS vyplýva, že k výraznejším nárastom sadzieb sa samosprávy zvyčajne odhodlajú až v závere roka, ktorý nasleduje po komunálnych voľbách.

„Stalo sa tak v závere roku 2007, kedy samosprávy okresných miest zvýšili sadzby daní na rok 2008 v priemere o 14,5 % a rovnako na prelome rokov 2011 a 2012, kedy sadzby vzrástli o 12 %. Nebolo by preto prekvapením, ak by k podobnému výraznejšiemu zvýšeniu došlo v závere tohto roka s platnosťou na rok 2016,“ píše sa v tlačovej správe aliancie.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z nehnuteľností

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X