Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poľnohospodárov stále trápia priame platby

Poľnohospodári ocenili prísnejšie kontroly potravín
Ilustračné foto SITA/AP
4. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Sprísnenie úradných kontrol potravín, rokovania o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ alebo úpadok rastlinnej a živočíšnej výroby. To bola len časť tém, ktorými sa v prvom roku od nástupu súčasnej vlády zaoberalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na čele s Ľubomírom Jahnátkom.
 
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) pri hodnotení prvého roka činnosti MPRV ocenila, že sa minister osobne zasadil za zintenzívnenie kontrolnej činnosti orgánov potravinového dozoru, ktoré najmä v prípade dovozu zahraničných potravín zistili mnohé nedostatky.
 

Poľnohospodári ocenili prísnejšie kontroly potravín

Výhrady mala SPPK voči nekoordinovanému postupu Slovenska a nových členských krajín EÚ pri presadzovaní svojich záujmov v rámci reformy CAP. „Doterajšie rokovania o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ potvrdili, že staré členské krajiny nie sú naklonené úplnému vonkajšiemu vyrovnaniu priamych platieb v spoločenstve,“ uviedol hovorca SPPK Stanislav Nemec. Podľa jeho slov sa ukazuje, že to, čo bolo považované za vyriešené (napríklad dobrovoľné zavedenie stropov priamych platieb pre veľké podniky), môže poľnohospodárom predsa len skomplikovať život.
 
„Jednoznačnejšie hodnotenia bude možné urobiť až po schválení reformy, ale ani jedna východisková pozícia troch kľúčových partnerov (Európska rada, Európska Komisia a Európsky parlament pozn. red.), ktorí o nej rozhodnú, nie je pre Slovensko a ani ďalšie nové členské krajiny EÚ príliš priaznivá. Objavujú sa v nich prvky, ktoré sme od začiatku označovali za neakceptovateľné a znevýhodňujúce našich roľníkov na spoločnom európskom trhu,“ vysvetľuje Nemec.
 
 
V hodnotení činnosti ministra v tejto oblasti je preto SPPK zdržanlivá. „Je zložité povedať, či sa v tomto smere dalo urobiť viac, keď najväčšie západoeurópske krajiny mali o reforme iné predstavy ako my,“ dodal. Podľa SPPK však politické reprezentácie Slovenska a ďalších členských štátov nepostupovali pri presadzovaní svojich záujmov koordinovane, nehľadali dôsledne ich spoločné prieniky a ani ich spoločne nepresadzovali. 
 
Sprísnenie potravinového dozoru hodnotí SPPK pozitívne. „Dovoz a predaj nekvality na vnútornom trhu SR začínal totiž nadobúdať neúnosné rozmery, preto je nevyhnutné zintenzívniť boj s nepoctivosťou a nedodržiavaním hygienických a kvalitatívnych štandardov potravinárskeho tovaru,“ uviedol Nemec. Novela zákona o potravinách a ďalšie právne úpravy môžu byť podľa SPPK v tomto smere prínosom. „Podmienkou však bude ich dôsledná aplikácia, bez ktorej sa výraznejšie zlepšenie situácie nemôže dostaviť,“ konštatoval Nemec. Poľnohospodári ocenili aj to, že minister rozvíja dialóg s agropotravinárskou samosprávou a je ochotný diskutovať s podnikateľskou sférou. Kladne hodnotia aj jeho zámer zvyšovať podiel domácich potravinárskych výrobkov na vnútornom trhu.
 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Rok vlády"

Zobraziť všetky články v seriáli "Rok vlády"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X