Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Práce na projekte bankovej únie zrýchlia po nemeckých voľbách

Práce na projekte bankovej únie zrýchlia po nemeckých voľbách
Nemecká kancelárka, usilujúca o znovuzvolenie, Angela Merkel. Ilustračné foto: SITA/AP
15. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Práce na vytvorení európskej agentúry, ktorá by mohla nariadiť reštrukturalizáciu alebo zatvorenie hociktorej banky v eurozóny, sa urýchlia po voľbách v Nemecku. Uviedol to šéf skupiny ministrov financií Jeroen Dijsselbloem.
 
Samostatný orgán, tzv. jednotný mechanizmus riešenia krízových situácii (SRM), má dopĺňať úlohu Európskej centrálnej banky (ECB) v projekte bankovej únie, ktorej vytvorenie má prelomiť začarovaný kruh medzi slabými bankami a zadlženými vládami.
 

Berlín chce zmenu zmluvy o fungovaní EÚ

ECB by mala prevziať nové právomoci od jesene 2014 a lídri EÚ chcú, aby SRM nadobudol platnosť 1. januára 2015. Dovtedy sa budú riešiť problémy bánk pomocou súboru spoločných pravidiel pre všetky národné autority.
 
Tento harmonogram je však podľa niektorých príliš optimistický, pretože Berlín je pevne presvedčený, že na vytvorenie samostatnej agentúry je potrebná zmena zmluvy o fungovaní EÚ, čo by predstavovalo zdĺhavý a politicky rizikový proces. Voľby v Nemecku sú naplánované na 22. septembra a oficiálni predstavitelia tvrdia, že je nepravdepodobne, že by Berlín predtým pristúpil na kompromis. Podľa agentúry Reuters to vyzerá to tak, že Dijsselbloem tiež zdieľa tento názor. „O tom, ako to vyriešiť, sa vlastne nediskutovalo. Myslím si, že od budúceho mesiace by sme mali o tom hovoriť, ísť do hĺbky a pracovať na riešeniach,“ povedal. 
 

 
„Stále sa držíme harmonogramu. Mali sme plán, že s návrhom týkajúcim sa SRM prídeme toto leto. Aj sme prišli. Plánovali sme tiež, že dokončíme diskusie do konca tohto roka a to urobíme,“ dodal. Aby sa nemusela meniť zmluva o EÚ, Európska komisia (EK) v júli navrhla, že sa sama môže zohrávať úlohu orgánu, ktorý by rozhodoval o osude problémových bánk. Nemecko a niektoré ďalšie krajiny sú však proti, pretože by na EK prešli ďalšie právomoci. 
 
Šéf skupiny ministrov financií po stretnutí s rezortnými kolegami z členských štátov menovej únie v litovskom Vilniuse ešte v piatok vyhlásil, že eurozóna pokročila pri vytvorení bankovej únie. Kľúčový krok uskutočnil vo štvrtok Európsky parlament, ktorý schválil vytvorenie jednotného mechanizmu dohľadu (SSM), prvého piliera nového systému, ktorý neskôr doplní jednotný mechanizmus riešenia krízových situácii (SRM) a systém garancie vkladov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X