Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pred Vianocami majú ľudia zvýšený záujem aj o úvery a pôžičky

Pred Vianocami majú ľudia zvýšený záujem aj o úvery a pôžičky
SITA/AP
9. novembra 2012 Tlačiť

Na financovanie darčekov si Slováci plánujú požičať napríklad formou povoleného prečerpania na účte, pôžičky od známych, či cez spotrebný úver.

 
Počas decembra sú spravidla tržby v maloobchode oproti zvyšným mesiacom v roku vyššie o viac ako pätinu.
 

Pred Vianocami objem úverov stúpa

(SITA) – Takmer každý desiaty Slovák si plánuje tieto Vianoce požičať. Z prieskumu, ktorý realizovala pre VÚB banku agentúra 2Muse, vyplýva, že najčastejšou formou sú povolené prečerpanie na účte alebo pôžičky od známych. „Pre spotrebné úverovanie je predvianočné obdobie zvyčajne tým silnejším obdobím roka,“ skonštatoval analytik VÚB banky Andrej Arady. V ostatných troch rokoch bol objem nových spotrebných úverov v novembri a decembri podľa Aradyho zhruba o pätinu vyšší ako v priemernom mesiaci zvyšku roka.
 
 
Ako doplnila vedúca oddelenia úverov vo VÚB banke Melinda Péková, pred Vianocami majú ľudia zvýšený záujem predovšetkým o bezúčelové úvery a záujem o spotrebné úvery je vo VÚB počas Vianoc oproti iným mesiacom vyšší aj o 60 až 70 %. Z prieskumu zároveň vyplynulo, že pre náročnosť obdobia chce 26 % ľudí tento rok minúť na vianočné darčeky menej peňazí. Avšak ako uviedol research director agentúry 2Muse Michal Vyšinský, prieskum uskutočnili v októbri a s blížiacimi sa Vianocami by tento podiel pravdepodobne klesal.
 

Vyššie tržby

To, že chce rovnakú sumu peňazí ako minulý rok minúť aj teraz, uviedlo 36 % opýtaných a 16 % uviedlo, že minú viac ako vlani. Ako finančne najnáročnejšie obdobie Vianoce uviedli dvaja z piatich respondentov. Celkovo Vianoce dajú zabrať takmer dvom tretinám Slovákom. Vianoce budú podľa Aradyho pravdepodobne tento rok ťahúňom k väčším nákupom. Počas decembra sú spravidla tržby v maloobchode oproti zvyšným mesiacom v roku vyššie o viac ako pätinu. Hoci úroveň tržieb po roku 2008 klesla, tržby v decembri ostali vyššie oproti priemeru zvyšných mesiacov roku o viac ako 300 mil. eur. 
 
Oproti vrcholným vianočným tržbám v decembri 2008 budú podľa Aradyho tohtoročné decembrové tržby rovnako ako v predchádzajúcich troch rokoch nižšie približne o 200 mil. eur. Avšak nákup prostredníctvom internetu v štatistikách tržieb zahrnutý nie je, ten však má rastúci trend, čiže dá sa predpokladať, že by to bol menší pokles než o 200 mil. eur. Dôvodom nižších tržieb podľa Aradyho je to, že vysoká nezamestnanosť limituje príjmy domácností a ich možnosť a ochotu míňať a nízka dôvera spotrebiteľov v ekonomiku je brzdou ich spotreby.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X