Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších udalostí v ekonomike vo februári 2015

Prehľad najdôležitejších udalostí v ekonomike vo februári 2015
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podnikam.SK vám prináša súhrn najdôležitejších udalostí v hospodárskej politike, podnikovej ekonomike a legislatíve, ktoré sa stali počas februára 2015.

1. februára

► Z celkových výdavkov, ktoré mali slovenské domácnosti v roku 2012, ukrojili priame platby na zdravotnú starostlivosť 3,2 percenta, čo je o 0,3 percentuálneho bodu viac, ako je priemer krajín Európskej únie. Rovnaký podiel z rodinného rozpočtu investovali do svojho zdravia aj obyvatelia v Litve, Írsku a vo Švédsku. Vyplýva to z publikácie Európskej komisie Health at Glance 2014.

► Príjmy z aktívneho zahraničného cestovného ruchu dosiahli od januára do septembra minulého roka 1,48 miliardy eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 1,6 %.

► Banky poskytli za minulý rok na Slovensku nové spotrebné úvery v celkovom objeme 2,22 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o takmer 43 %.

2. februára

► Hrubý zahraničný dlh Slovenska v októbri stúpol o 829,1 mil. USD. Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska tak ku koncu desiateho mesiaca minulého roka dosiahol 86,262 mld. USD. V medziročnom porovnaní to znamenalo nárast o 2,712 mld. USD, keď ku koncu októbra 2013 predstavovalo zadlženie slovenských subjektov voči zahraničiu 83,55 mld. USD. 

► Štátny rozpočet bol po prvom mesiaci roka 2015 v schodku 60,5 mil. eur. V medziročnom porovnaní tak januárový deficit klesol o vyše 62 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov ministerstva financií, celkové príjmy štátneho rozpočtu oproti januáru 2014 stúpli o 5,4 % na 1,011 mld. eur, kým celkové výdavky boli naopak nižšie o 1 % na úrovni 1,072 mld. eur.

► Správu nad Kúpeľmi Brusno prevzala v pondelok Slovenská správcovská a reštrukturalizačná, k. s. ako novozvolený správca konkurznej podstaty. Jeden zo zakladateľov spoločnosti Miroslav Duračinský ubezpečuje, že v prevádzke kúpeľov budú pokračovať a výmena správcu sa neodrazí na ich ďalšom fungovaní.

► Súkromný vlakový dopravca RegioJet začal v pondelok prevádzkovať nedotovanú diaľkovú autobusovú linku Banská Bystrica – Nitra – Bratislava. Autobusy budú z Bratislavy do Banskej Bystrice a späť jazdiť sedemkrát a do Nitry štrnásťkrát denne zhruba za polovičné ceny oproti súčasnosti.

3. februára► Priemerná cena nehnuteľností na bývanie sa na Slovensku v štvrtom kvartáli minulého roka zvýšila o tri eurá na 1 218 eur za meter štvorcový. V medzikvartálnom aj medziročnom porovnaní teda ide o 0,2-percentný nárast.

► Slovenské hospodárstvo v tomto roku reálne porastie o 2,9 %. Predpokladá to rezort financií vo svojej najnovšej prognóze, ktorú zverejnil v utorok. Svoj predchádzajúci odhad zo septembra minulého roka tak analytici Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií navýšili o 0,3 percentuálneho bodu.Spotrebné dane z pohonných hmôt sa znižovať nebudú. Vyhlásil to v utorok minister financií Peter Kažimír, podľa ktorého sa v minulosti ukázalo, že zníženie daní neznamená natoľko zvýšenú spotrebu, ktorá by výpadok na týchto daniach vykompenzovala.

► Poisťovne by pri určovaní cien zákonného poistenia áut mali dostať povinnosť uplatňovať systém bonusu a malusu. Mali by teda zohľadniť buď zľavu na poistnom za bezškodový priebeh, alebo príplatok v prípade, ak z poistenia zodpovednosti išlo poistné plnenie. Vyplýva to z novely zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP) zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ktorú v rámci nového zákona o poisťovníctve schválili poslanci.

► Obchodné domy Aupark v Žiline a v Košiciach môže od HB Reavis Group oficiálne prevziať holandská spoločnosť NE Property Coöperatief U.A. Protimonopolný úrad SR totiž v pondelok celú transakciu, ktorá okrem spomínaných obchodných domov zahŕňa aj prevzatie administratívnej budovy Aupark Tower v Košiciach a tiež spoločnosti Inlogis VI, s. r. o., odsúhlasil.

4. februára

 Druhý dôchodkový pilier sa otvorí od 15. marca do 15. júna tohto roka. Rozhodol o tom parlament, keď v zrýchlenom konaní schválil novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení. V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú.

► Maloobchodné tržby na Slovensku rástli aj v poslednom mesiaci vlaňajška. Medziročne boli podľa údajov Štatistického úradu SR vyššie o 4,3 %, kým v novembri rástli o 2,4 %.

► Prezident SR Andrej Kiska opäť nepodpísal novelu Zákonníka práce. Keďže parlament minulý týždeň prelomil jeho veto, keď novelu pracovného kódexu schválili poslanci opätovne v pôvodnom znení, zmeny v pracovnom kódexe budú od začiatku marca účinné aj bez podpisu hlavy štátu. Novelou Zákonníka práce sa sprísnia podmienky pre agentúrne zamestnávanie.

► Prezident SR Andrej Kiska opäť nepodpísal novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorú znovu schválil parlament. Tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR to zdôvodnilo tým, že Národná rada SR neakceptovala pripomienky prezidenta. Zmeny v zákone o verejnom obstarávaní, ktoré majú znemožniť schránkovým firmám s neznámymi vlastníkmi získavať verejné zákazky, tak nadobudnú účinnosť 1. marca bez podpisu hlavy štátu.

► Vybudovanie Národného systému dopravných informácií (NSDI) bude stáť 14,165 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (takmer 17 mil. eur vrátane dane). Ministerstvo dopravy v súťažnom dialógu s tromi uchádzačmi vybralo za dodávateľa informačného systému spoločnosť Slovak Telekom, a.s. Predpokladaná cena za zhotovenie diela bola 15 mil. eur bez dane.

5. februára

► Banky požičali v minulom roku Slovákom vo forme nových úverov 8,14 mld. eur. Ako ďalej informovala analytička Poštovej banky Jana Glasová vychádzajúc z údajov Národnej banky Slovenska, medziročne je to nárast o takmer štvrtinu.

► Európska komisia očakáva, že hrubý domáci produkt na Slovensku v tomto roku porastie o 2,5 %. V budúcom roku by mal rast zrýchliť na 3,2 %. Vyplýva to z novej zimnej prognózy, ktorú zverejnili vo štvrtok. Brusel tak zostáva mierne pesimistickejší ako centrálna banka a rezort financií, ktoré v uplynulých týždňoch zhodne navýšili odhad rastu slovenského hospodárstva na tento rok na 2,9 %.

► V tomto roku si občania aj podnikatelia môžu opäť oznámením predĺžiť termín na podanie daňového priznania. Lehotu si môžu predĺžiť o tri a v niektorých prípadoch o šesť mesiacov.

6. februára

► Analytici komerčných bánk ponechávajú zatiaľ svoje očakávania tohtoročného hospodárskeho rastu bez zmeny. V januárovom kole pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska medzi bankovými analytikmi totiž v priemere očakávajú tohtoročný rast ekonomiky rovnako ako v decembri na úrovni 2,5 %.

► Poslanci zavŕšili prieskumy v nemocniciach, v poradí tretiu a teda poslednú navštívili v piatok Univerzitnú nemocnicu Martin. Tak ako v prípade nemocníc v Piešťanoch a Trenčíne, ktoré si preverili ešte v minulom roku, ich zaujímal nákup prístrojov od spoločnosti Medical Group SK, v ktorej v minulosti pôsobil bývalý predseda parlamentu Pavol Paška.

7. februára► Najvyššiu daň z príjmu v roku 2013 neodviedli telekomunikačné firmy, ale spoločnosť Eustream. Vyplýva to z opraveného zoznamu, ktorý zverejnilo ministerstvo financií na svojej stránke. Eustream podľa neho odviedol 97,698 mil. eur.

8. februára

► Sociálna poisťovňa získala v januári po kontrolách zamestnávateľov pri odvádzaní poistného za svojich zamestnancov 1 mil. eur. Ako uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, oproti mesačnému priemeru v uplynulom roku je to viac o 260 tisíc eur.

► Pri získavaní podielu 2 % z daní sa v minulom roku darilo predovšetkým neziskovkám veľkých firiem. Vlani Slováci darovali zo svojich daní neziskovým organizáciám vyše 52,2 mil. eur, pričom celkovo najväčšie prijaté sumy z asignácie evidovali okrem iného nadácie J&T, SPP, Orange, Slovenskej sporiteľne, VÚB či Tatra banky.

► Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) vykonali v decembri minulého roka celkovo 3 878 kontrol potravín. Jeden či viaceré nedostatky konštatovali v 339 prípadoch. Vyplýva to z údajov ŠVPS. 

 

9. februára

► Zahraničný obchod Slovenska skončil v minulom roku podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR v prebytku 4,673 mld. eur. O vyše desatinu tak prekonal aj historicky rekordný prebytok z roku 2013, ktorý dosiahol 4,232 mld. eur.

► Domáci spotrebitelia uprednostňujú potraviny, ktoré boli vyrobené na Slovensku. Podiel predaja týchto výrobkov predstavoval za druhý polrok minulého roka 63,2 percenta, čo je porovnateľné s predchádzajúcimi šiestimi mesiacmi, v medziročnom porovnaní však ide o 8,7-percentný nárast.

► Zmodernizovaný ropovod Adria medzi Slovenskom a Maďarskom je už v prevádzke. Slovensko tak bude môcť v prípade potreby dovážať ropu z oblasti Jadranského mora. Ropovod Adria totiž spája slovenskú časť ropovodu Družba s chorvátskym prístavom Omišalj.

10. februára

► Stavebná produkcia dosiahla v minulom roku objem 4,488 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 4,2 %. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ), produkcia realizovaná v tuzemsku klesla o 4 % na 4,26 mld. eur.

► V ostatných troch rokoch klesol počet živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), voči ktorým Sociálna poisťovňa eviduje pohľadávky na poistnom. Ako uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, kým v roku 2012 vydala Sociálna poisťovňa 131 968 rozhodnutí takým SZČO, ktoré si nesplnili odvodovú povinnosť vôbec, respektíve odviedli poistné v nižšej sume, ako bola ich povinnosť, vlani to bolo 79 166 rozhodnutí.

► Produkcia slovenského priemyslu v minulom roku stúpla o 3,4 %. Napriek dosiahnutému rastu ide o najpomalšiu dynamiku priemyslu na Slovensku od krízového roku 2009, kedy sa priemyselná produkcia prepadla až o vyše 15 %. V roku 2013 priemyselná produkcia po očistení o vplyv počtu pracovných dní stúpla o 5,3 %, rok predtým o 7,7 %.

► Najviac výrobcov zelenej elektriny stratilo v tomto roku štátnu podporu na strednom Slovensku, teda na území, kde pôsobí Stredoslovenská energetika – Distribúcia. Ako vyplýva zo zoznamu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), ktorý zverejnil portál vEnergetike.sk, na strednom Slovensku stratilo podporu 550 výrobcov elektriny.

11. februára

► Bariéry brániace uvádzaniu nových investičných produktov, investičných certifikátov, na trh sa majú odbúrať. Vyplýva to z novely zákona o cenných papieroch a investičných službách, ktorú v stredu schválil vládny kabinet.

► Bankovej rade Národnej banky Slovenska pribudne nový člen. Stane sa ním Ľuboš Pástor, ktorého do funkcie vymenovala na návrh guvernéra centrálnej banky v stredu vláda. Na nový post nastúpi od 15. marca.

► O činnosť britskej banky HSBC, ktorej švajčiarska pobočka pomáhala vyhnúť sa daniam, sa zaujímajú aj slovenské orgány. Ako informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, Národná kriminálna agentúra preveruje všetky zverejnené informácie z otvorených zdrojov a súčasne požiadala o súčinnosť aj príslušné orgány.

► eBooky: 

► Staronovým prezidentom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) je exminister hospodárstva Tomáš Malatinský. Vedenie asociácie totiž v stredu vzalo na vedomie odstúpenie doterajšieho šéfa Rastislava Machunku a na post prezidenta opätovne zvolilo Tomáša Malatinského, ktorý tento post zastával niekoľko rokov pred vymenovaním do funkcie ministra hospodárstva. 

► Vládny kabinet v stredu schválil zámer doprivatizácie majetkových účastí štátu a Fondu národného majetku SR (FNM) v spoločnosti Slovak Telekom (ST). „Materiál dnes vláda schválila. Je to zámer prevodu majetku štátu na iné osoby, kedy vláda v tomto materiáli odsúhlasila prevod spôsobom IPO, takzvanej ponuky na kapitálovom trhu.

12. februára

► Tržby v priemysle na Slovensku v minulom roku stúpli o 1,9 %. Oproti roku 2013, kedy tržby rástli iba o 0,5 %, to znamenalo mierne zlepšenie. Najvýraznejšie rástli tržby v ťažbe a dobývaní o 9,2 %.

► Parlament posunul do druhého čítania návrh novely zákona o zdravotnom poistení. Ministerstvo chce zmenou legislatívy rozšíriť kompetencie všeobecných lekárov, splnomocniť ich plánuje na výkon dispenzárnej starostlivosti. Ide o systematické sledovanie pacienta s chronickou chorobou, v stabilizovanom stave, s cieľom dlhodobej stabilizácie zdravotného stavu, čím sa predchádza jeho zhoršeniu.

► Prezident finančnej správy František Imrecze požiadal generálneho riaditeľa Generálneho riaditeľstva verejných financií Francúzska o poskytnutie zoznamu slovenských klientov HSBC banky, ktorí sú spojení s praním špinavých peňazí. Informovala o tom hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

13. februára

► Pokles cien sa nezastavil ani v úvode roka 2015. Podľa Štatistického úradu SR totiž spotrebiteľské ceny v januári klesli už o 0,4 %, kým v decembri boli medziročne nižšie o 0,1 %. Rovnako klesali ceny aj v medzimesačnom porovnaní, keď boli v januári oproti decembru nižšie o 0,1 %.

► Príjmy štátu z daní a odvodov by mali byť v tomto roku oproti rozpočtu vyššie o 123 mil. eur. Konštatuje to rezort financií vo svojej najnovšej daňovej prognóze, ktorú zverejnil v piatok. Stojí za tým lepší očakávaný výber daní, ktorý by mal priniesť dodatočných 336 mil. eur, kým na druhej strane odhad daňových a odvodových príjmov zhoršujú makroekonomické predpoklady, najmä kvôli klesajúcim cenám, o 194 mil. eur.

► Slovenské hospodárstvo v poslednom štvrťroku minulého roka reálne vzrástlo o 2,4 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu Štatistického úradu SR. To bol rovnaký rast, aký sa zaznamenal v treťom kvartáli.

15. februára► Trnavská spoločnosť VUJE, ktorá v minulosti pôsobila aj pod menom Výskumný ústav jadrových elektrární Trnava, plánuje realizovať tri projekty súvisiace so zvyšovaním energetickej bezpečnosti na Slovensku a s ochranou obyvateľstva.

► Celý systém, ako sa riadi energetika v Európskej únii, je dlhodobo neudržateľný. Myslí si to podpredseda Európskej komisie zodpovedný za vznik Európskej energetickej únie, realizáciu a koordináciu súvisiacich politík Maroš Šefčovič.

16. februára

► Priemyselné podniky na Slovensku evidovali v poslednom mesiaci vlaňajška medziročný nárast objednávok o 5 %. Po novembrovom prepade o 5,6 % sa tak vrátili k rastu. V nominálnom vyjadrení pritom v decembri nové objednávky v priemysle dosiahli 3,2 mld. eur.

► Od nedele 15. februára sa na základe vyhlášky ministerstva dopravy upravil zoznam vymedzených úsekov ciest s elektronickým výberom mýta. Dôvodom pre úpravu siete vymedzených úsekov s platením mýta je nový obchvat Žiaru nad Hronom na rýchlostnej ceste R2 v dĺžke 5,6 kilometra.

► Slovensko si v pondelok na finančnom trhu požičalo vyše 210 mil. eur. V dvoch aukciách pritom štát predával dlhopisy splatné v roku 2024 a 2029. V prvej aukcii dlhopisov splatných v novembri 2024 investori nakúpili štátne cenné papiere za 116 mil. eur, z čoho dlhopisy za 56 mil. eur smerovali do portfólií zahraničných investorov.

► V januári sa na mýte vybralo 13,09 mil. eur, čo je oproti decembru minulého roka o 3,4 % viac. Ako v pondelok informovala mýtna spoločnosť SkyToll, a. s. za užívanie vymedzených úsekov na diaľniciach a rýchlostných cestách sa v januári vybralo mýto vo výške 8,54 mil. eur, čo je oproti decembru 2014 viac o 5,4 %. 

 

17. februára

► Rozšírenosť neoficiálnych platieb zdravotníkom, ako sú dar, protislužba či peňažná pozornosť, v porovnaní s prieskumom z januára 2012 mierne klesla. Za ostatné tri roky zdravotníkom niečo „pomimo“ dalo 21,8 % z opýtaných, v roku v 2012 to bolo 26 %. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre Transparency International Slovensko (TIS) v januári a februári 2015 uskutočnila agentúra Focus na vzorke 1 010 respondentov.

► Objem šedej ekonomiky na Slovensku pomalým tempom postupne klesá. Od roku 2008 poklesol v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) zo 16 %, teda zo sumy 10,4 mld. eur, na súčasných 15 %, čo zodpovedá celkovej hodnote približne 11 mld. eur. Vyplynulo to zo štúdie, ktorú pre spoločnosť Visa Europe vypracoval profesor Friedrich Schneider z Univerzity Johannesa Keplera v Linci v spolupráci s poradenskou spoločnosťou A.T. Kearney na konci roku 2014. 

► Východoslovenského podnikateľa Ignáca I. a jeho spoločníka Jána H. odsúdil v utorok Špecializovaný trestný súd za pokus o obzvlášť závažný zločin podvodu spolupáchateľstvom v súvislosti so spoločnosťou Transpetrol, v mene ktorej vystupovali.

► Návrhy na lepšie fungovanie právneho štátu pripravilo štrnásť podnikateľských združení, zamestnávateľských asociácií a obchodných komôr, ktoré sú zoskupené v Iniciatíve za vládu zákona (Rule of Law). Predstavitelia iniciatívy sa v pondelok stretli s predsedom vlády Robertom Ficom a odovzdali mu list s odbornými návrhmi, ktoré majú prispieť k systematickému zlepšovaniu stavu justície, odstraňovaniu korupcie a zvyšovaniu transparentnosti a predvídateľnosti legislatívneho procesu na Slovensku.

18. februára

► Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorou sa má od začiatku júla tohto roka na Slovensku zaviesť minimálny dôchodok. Pre ľudí, ktorí počas života získali 30 rokov dôchodkového poistenia, by mal minimálny dôchodok tvoriť 136 % zo sumy životného minima, čo pre tento rok predstavuje 269,5 

► Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o potravinách, ktorú parlament schválil začiatkom februára. Legislatíva zavádza nové pravidlá pri prebaľovaní potravín. Prevádzkovatelia, ktorí vykonávajú balenie, respektíve prebaľovanie potravín z pôvodného obalu do nového obalu, budú musieť túto činnosť vopred nahlásiť štátnej alebo príslušnej veterinárnej a potravinovej správe.

► Výkon dohľadu na trhu poskytovateľov spotrebiteľských úverov sa zvýši a bude transparentnejší. Taký je zámer novely zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorú v stredu podpísal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Novelou sa zavedie povoľovací proces pre veriteľov. Taktiež sa zavedie povinnosť nahliadania do registra údajov o spotrebiteľských úveroch. Dôvodom má byť posúdenie schopnosti spotrebiteľa splácať úver. Proces zápisu do registra veriteľov sa nahradí povoľovacím konaním.

► Poisťovne budú musieť pri určovaní cien zákonného poistenia áut uplatňovať systém bonusu a malusu. Budú tak musieť teda zohľadniť buď zľavu na poistnom za bezškodový priebeh, alebo príplatok v prípade, ak z poistenia zodpovednosti išlo poistné plnenie. Vyplýva to z novely zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP) zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ktorú v rámci nového zákona o poisťovníctve podpísal prezident SR Andrej Kiska. 

► Opozičným poslancom sa nepodarilo odvolať ministra hospodárstva Pavla Pavlisa. Podľa očakávania, za zotrvanie ministra v jeho ministerskom kresle hlasovali všetci prítomní poslanci za stranu Smer-SD v počte 77. Po vyše osemhodinovom rokovaní za odvolanie ministra hlasovalo 50 poslancov.

19. februára► Spoločnosť Eustream by už onedlho mala začať podpisovať memorandá o spolupráci pri výstavbe nového plynovodu Eastring. „V blízkej budúcnosti by mali byť podpísané memorandá o porozumení s krajinami, cez ktoré bude projekt Eastring prechádzať, pričom tieto dokumenty by mali obsahovať základné parametre ich budúcej spolupráce na projekte,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

► Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, na základe ktorej sa v období od 15. marca do 15. júna tohto roka otvorí druhý dôchodkový pilier. Ako uviedol vo svojom verejnom vystúpení, spor o dôchodkoch a možnosti vystupovania z druhého piliera medzi vládou a opozíciou trvá už desať rokov.

► Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie v programovom období 2007 až 2013 ku koncu januára 2015 vo všetkých štrnástich operačných programoch 7,367 mld. eur. Miera čerpania tak dosiahla 63,41 % z celkového záväzku necelých 11,619 mld. eur.

► Zamestnávatelia môžu od štvrtka žiadať štát o nenávratný finančný príspevok na úhradu časti nákladov na zamestnanie osoby na rodičovskej dovolenke na flexibilnú formu práce. Výzvu na predkladanie žiadostí vyhlásila v rámci národného projektu Rodina a práca Implementačná agentúra pre Operačný program Zamestnanosť a sociálna inklúzia.

20. februára

► Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci januára tohto roka 12,39 %. V porovnaní s koncom minulého roka ide o nárast o 0,10 percentuálneho bodu. Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,22 percentuálneho bodu.

► Projekt slovensko-poľského plynovodného prepojenia je stále v záujme oboch krajín. Tento týždeň o projekte rokovali zástupcovia slovenského a poľského ministerstva hospodárstva za účasti predstaviteľov regulačných úradov a prevádzkovateľov plynárenských sústav obidvoch krajín.

► Na tvorbe pridanej hodnoty v slovenskom hospodárstve sa z dvoch pätín podieľajú spoločnosti so zahraničným kapitálom. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank za rok 2012, podľa ktorej tak Slovensko patrí v rámci Európskej únie medzi krajiny, v ktorých majú zahraničné firmy na tvorbe pridanej hodnoty najvyšší podiel.

► Ministri financií eurozóny sa v piatok dohodli na predĺžení programu dohody o medzinárodnom úverovom programe o štyri mesiace. Grécko pôvodne žiadalo predĺženie o šesť mesiacov.

► Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v piatok potvrdila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Slovenska. Dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene potvrdila na stupni A+ a krátkodobý emisný rating v zahraničnej mene na úrovni F1. Agentúra zároveň potvrdila stropný rating Slovenska na stupni AAA. Výhľad ratingov je stabilný. 

22. februára

► Registrácia pre podnikateľov na využívanie virtuálnych registračných pokladníc by mala byť prístupná od marca. Informovala o tom finančná správa. Aplikácia bude určená pre podnikateľov, ktorým od apríla 2015 vzniká povinnosť používať registračnú pokladnicu a zároveň mesačne vydajú maximálne tisíc bločkov.

► Prioritou Slovenska v oblasti kybernetickej bezpečnosti je formálno-právne zabezpečenie. Vyplýva to z návrhu Koncepcie kybernetickej bezpečnosti SR, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložil Úrad vlády SR.

► Firma GGFS, s. r. o, ktorej jedným z majiteľov je podnikateľ Ivan Kmotrík, bude zabezpečovať stravné poukážky pre zamestnancov organizácií rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny v celkovej sume takmer 8,53 mil. eur. Vyplýva to oznámenia o výsledku verejného obstarávania, ktoré vyhlásilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Do verejného obstarávania sa prihlásilo celkovo päť uchádzačov.

23. februára

► Dávky v hmotnej núdzi na konci januára tohto roka na Slovensku dostávalo 143,2 tis. osôb. Oproti koncu minulého roka išlo o pokles o 1,5 tisíc ľudí, medziročne sa počet poberateľov týchto dávok znížil o 39,1 tisíca.

 Ruská banka Sberbank chystá predaj svojich dcér na Slovensku a v Maďarsku. Uviedli to v pondelok české Lidové noviny, ktoré citovali nemenované zdroje. O slovenskú dcéru Sberbank sa podľa denníka zaujímajú tri skupiny, a to česko-slovenská investičná skupina Penta, talianska banka UniCredit a maďarská OTP Bank.

► Najväčšia nízkonákladová letecká spoločnosť v strednej a východnej Európe Wizz Air otvorí svoju základňu v Košiciach z dôvodu záujmu verejnosti už 5. júna, čiže o tri mesiace skôr, ako pôvodne plánovala. Ako aerolínie v pondelok informovali, nové pravidelné linky z Košíc do severotalianskeho Milána (Bergamo) a na letisko Robina Hooda v severoanglickom Sheffielde (Doncaster) tak budú prevádzkovať od 5., resp. 7. júna dvakrát týždenne.

24. februára

► Medziročný prepad spotrebiteľských cien sa podľa európskej metodiky v januári prehĺbil už na 0,5 %. Oproti decembru to znamenalo prehĺbenie deflácie o 0,4 percentuálneho bodu. Priemerná ročná miera inflácie meranej harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien Európskej únie (HICP) tak v januári dosiahla záporných 0,1 

► V oblasti digitálnej pripravenosti obsadilo Slovensko 21. miesto spomedzi 28 členských štátov EÚ. Vyplýva to z Indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI), ktorý v utorok zverejnila Európska komisia. „Máme dobrú úroveň digitálnych zručností, 76 percent Slovákov pravidelne používa internet, takmer 60 percent má aspoň základné digitálne zručnosti,“ informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia EK na Slovensku.

► Štát pravdepodobne nebude vedieť ovplyvniť predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Ten sa snaží predať taliansky investor, spoločnosť Enel. Ako vyplýva z akcionárskej zmluvy, ktorú má k dispozícii portál vEnergetike.sk, štát totiž nemá predkupné právo na predávané akcie.

25. februára► Nálada spotrebiteľov na Slovensku sa v januári nezmenila. Podľa aktuálneho Spotrebiteľského barometra Štatistického úradu SR totiž indikátor spotrebiteľskej dôvery zostal v prvom mesiaci tohto roka na decembrovej úrovni záporných 10,4 bodu. Priaznivý medzimesačný vývoj očakávanej nezamestnanosti a predpokladanej ekonomickej situácie na Slovensku bol totiž podľa štatistikov negovaný rastom obáv pri odhadovaných úsporách domácností.

► Rada Odborového zväzu (OZ) KOVO schválila vyhlásenie štrajkovej pohotovosti vo verejnej autobusovej doprave. Dôvodom je patová situácia v kolektívnom vyjednávaní so Zväzom autobusovej dopravy (ZAD) o dodatku ku Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa v oblasti rastu miezd.

► Komerčné banky vo februári ponechali svoje odhady tohtoročného hospodárskeho rastu Slovenska bez zmeny. Naďalej tak odhadujú, že ekonomika krajiny v roku 2015 reálne stúpne o 2,5 %. Vyplýva to z pravidelného mesačného prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) medzi analytikmi komerčných bánk.

26. februára► Protimonopolný úrad SR (PMÚ) navrhuje, aby vznikla možnosť presunúť si bežný účet zo starej banky na novú bez nevyhnutnosti zmeniť číslo bežného účtu. Na štvrtkovej tlačovej besede to uviedol podpredseda úradu Radoslav Tóth. Tým by sa podľa neho v maximálnej miere znížili administratívne prekážky prechodu klientov medzi bankami.

► Európska komisia schválila poskytnutie financií na ďalšie dva veľké projekty v Operačnom programe Doprava 2007 – 2013. Ide o výstavbu obchvatu Detvy na rýchlostnej ceste R2 Pstruša – Kriváň a nákup 120 nových trolejbusov v Bratislave.

► V rámci 22 členských krajín Európskej únie, ktoré majú určenú minimálnu mzdu, patrí Slovensko s minimálnou mzdou 380 eur do skupiny krajín s minimálnou mzdou pod úrovňou 500 eur. Do tejto skupiny patri aj Poľsko (410 eur), Chorvátsko (396 eur), Estónsko (380 eur), Lotyšsko (360 eur), Maďarsko (333 eur), Česká republika (332 eur), Litva (300 eur), Rumunsko (218 eur) a Bulharsko (184 eur).

► Zoznam slovenských klientov banky HSBC, ktorá je spájaná s praním špinavých peňazí, by naše úrady mali mať k dispozícii už v najbližších dňoch. Vyhlásil to po štvrtkovom stretnutí s ministrom financií Petrom Kažimírom jeho francúzsky náprotivok Michel Sapin.

► Penetrácia mobilných služieb vlani dosiahla 122,3 %. Oproti roku 2013 tak vzrástla o 2,79 percentuálneho bodu. Spoločne evidovali firmy Orange Slovensko, Slovak Telekom (Telekom) a O2 Slovakia 6,653 mil. aktívnych SIM kariet, čo v porovnaní s rovnakým obdobím predstavuje nárast ich počtu o 152 tisíc.

► Prešetrovanie maloobchodného trhu s pohonnými hmotami na Slovensku podľa Protimonopolného úradu (PMÚ) SR nepreukázalo existenciu cenového kartelu. Svoje tvrdenia úrad zakladá na analýze údajov o približne 640 čerpacích staniciach počas rokov 2013 a 2014. PMÚ skúmal koreláciu cien, cenové rozpätie a variabilitu cien medzi jednotlivými čerpacími stanicami. 

27. februára

► Indikátor ekonomického sentimentu vo februári klesol o 1,1 bodu na 101,8 bodu. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, priaznivý vývoj v sektore priemyslu, obchodu a medzi spotrebiteľmi bol negovaný nepriaznivým vývojom v stavebníctve a službách.

► Slovenskí spotrebitelia sa nemusia obávať prípadného obmedzenia či úplného zastavenia dodávok zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko. Ako uviedol po pracovnom stretnutí s predstaviteľmi plynárenských spoločností minister hospodárstva Pavol Pavlis, v súčasnosti aj napriek avizovaným problémom s platbami Ukrajiny za ruský plyn nie je na Slovensku žiadny výnimočný stav s dodávkami plynu.

► Investičná skupina Penta bola medzi prvými, ktorí prejavili predbežný záujem podieľať sa na PPP projekte novej bratislavskej nemocnice. Po tom, čo ministerstvo zdravotníctva (MZ) naplno rozbehlo súťaž na súkromného partnera, finančníci menia svoj postoj.

► Bežný účet platobnej bilancie Slovenska skončil v decembri minulého roka v schodku 327 mil. eur. Oproti revidovaným novembrovým údajom sa tak deficit bežného účtu prehĺbil o 275 mil. eur. Kumulatívne za celý minulý rok bilancia bežného účtu platobnej bilancie skončila v prebytku na úrovni 114 mil. eur. 

► Odborový zväz (OZ) KOVO a Zväz autobusovej dopravy (ZAD), ktorý združuje 14 autobusových dopravcov, sa v rámci Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa dohodli na 2,5-percentnom raste miezd, čo znamená reálne zvýšenie priemerných platov o 22 eur pre približne desaťtisíc zamestnancov v autobusovej doprave.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X