Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Priemerná inflácia vlani dosiahla 3,6 %

Priemerná inflácia vlani dosiahla 3,6 %
Fotobanka Pixmac
14. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ceny vlani rástli o 0,3 percentuálneho bodu pomalšie, ako v roku 2011.

 
Informoval o tom Štatistický úrad SR, podľa ktorého medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v decembri spomalilo oproti novembru o 0,2 percentuálneho bodu na 3,2 %. V medzimesačnom porovnaní ceny v decembri oproti novembru dokonca mierne klesli o 0,1 %.
 

Ceny ovplyvnili pohonné hmoty aj slabá úroda

 
Ceny v decembri minulého roka rástli najpomalšie od začiatku roka 2011. „Decembrové spomalenie medziročného rastu cien ovplyvnili najmä klesajúce ceny v doprave kvôli pokračujúcemu poklesu cien pohonných hmôt, ale aj pomalší rast dopytovej inflácie,“ konštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Ako dodal, pravdepodobne slabnúci spotrebiteľský dopyt v kombinácii s blížiacimi sa vianočnými akciami vytváral silnejúci tlak na marže predajcov. 
 
 
 
Za celý rok 2012 podľa analytika VÚB banky Andreja Aradyho rast spotrebiteľských cien ťahali primárne rastúce náklady. „Výraznými faktormi, ktoré ovplyvnili vývoj cien v priebehu roku 2012, bola extrémne slabá úroda poľnohospodárskych plodín a kolísavé ceny ropy,“ uviedol. V tomto roku by mali inflačné tlaky pod vplyvom ochladenia ekonomickej aktivity doma i v zahraničí klesať. 
 

Inflácia by mala spomaliť

V samotnom januári by sa medziročný rast spotrebiteľských cien mal podľa Ľubomíra Koršňáka z UniCredit Bank spomaliť až k úrovni pod 2,5 %. A to najmä vplyvom pomalšieho rastu regulovaných cien energií a poklesu cien elektriny. „Na týchto úrovniach by sa inflácia mohla pohybovať po väčšinu tohto roka. Infláciu budú ťahať nahor najmä ceny potravín, naopak stále nízky spotrebiteľský dopyt by nemal vytvárať priestor pre zrýchlenie dopytovej inflácie,“ konštatoval Koršňák. Očakávané spomalenie inflácie by tak podľa neho v budúcom roku mohlo aspoň čiastočne zmierniť pokles reálnej mzdy. 
 

Rástlo vzdelávanie, nápoje aj služby

V porovnaní s posledným mesiacom roka 2011 vzrástli v decembri minulého roka najvýraznejšie ceny vzdelávania o 6 %, potravín a nealkoholických nápojov o 5,6 % a zdravotníctva o 5,5 %. Vyššie boli aj ceny alkoholických nápojov a tabaku o 4,2 %, rozličných tovarov a služieb o 3,6 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 3,2 %. Ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív a tiež rekreácie a kultúry stúpli zhodne o 2,9 %, odevov a obuvi o 1,8 %, dopravy o 1,2 %, poštových a telekomunikačných služieb o 0,8 % a napokon nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,7 %. 
 
V medzimesačnom porovnaní v decembri ceny v úhrne klesli o 0,1 %. Znížili sa ceny v odboroch doprava o 0,8 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,2 %, odevy a obuv o 0,1 %. Zvýšili sa ceny za bývanie a energie a za hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,1 %. Na úrovni novembra 2012 zostali ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu, zdravie, poštové a telekomunikačné služby, rekreácia a kultúra, vzdelávanie a rozličné tovary a služby. 
 
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v decembri spomalila z novembrových 3,1 % na 3 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, taktiež spomalila z novembrových 2,5 % na 2,3 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová, ako aj čistá inflácia v decembri záporných 0,1 %. 
 
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %, čo bolo v súlade s očakávaniami rezortu financií. Najvýraznejšie pritom v roku 2011 rástli ceny dopravy, energií, potravín a vzdelávania.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X