Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Priemerná mesačná mzda. Aká je jej výška?

priemerná mzda
priemerná mzda Foto: Getty Images
11. marca 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Priemerná mzda v národnom hospodárstve sa vypočíta ako súčet všetkých hrubých miezd pracovníkov, ktoré boli zúčtované k výplate za dané obdobie vydelený počtom pracovníkov. Priemerná mesačná mzda v hospodárstve Slovenskej republiky dosiahla za rok 2019 výšku 1092 eur. Oproti roku 2018 ide o zvýšenie nominálnej mzdy o 7,8%. Po zohľadnení inflácie stúpla reálna mzda v roku 2019 o 5%.

V poslednom štvrťroku roka 2019 bola priemerná mzda na úrovni 1177 eur. Oproti poslednému kvartálu roka 2018 ide o zvýšenie nominálnej mzdy o 6,9%. Reálna mzda po zohľadnení miery inflácie vzrástla o 3,9%.

Najvyššia priemerná mesačná mzda bola v poslednom štvrťroku 2041 eur v odvetví informácií a komunikácie. Vo finančných a poisťovacích činnostiach bola priemerná mzda 1 903 eur a v odvetví dodávka elektriny, plynu a pary 1 880 eur.

Najnižšia priemerná nominálna mzda bola v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb a to 714 eur.

Vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo SR bola vo štvrtom štvrťroku minulého roka priemerná nominálna mesačná mzda iba v Bratislavskom kraji, a to 1 445 eur. V ostatných krajoch sa pohybovala od 936 eur v Prešovskom kraji do 1 109 eur v Trenčianskom kraji.

Priemerná mzda sa medziročne zvýšila vo všetkých krajoch s najvyšším relatívnym prírastkom o 9,1 % v Banskobystrickom kraji a o 8,5 % v Nitrianskom kraji.

Daňový bonus na zaplatené úroky

Okrem iného sa od priemernej mesačnej mzdy odvíja aj nárok na daňový bonus na zaplatené úroky z úveru. Aby ste tento bonus mohli získať nesmie váš priemerný mesačný príjem dosiahnutý za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom uzatvoril zmluvu o úvere na bývanie presiahnuť 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zistenej Štatistickým úradom SR za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola uzavretá zmluva o úvere na bývanie.

Priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca v hospodárstve SR v roku 2017 dosiahla 954 eur, teda 1,3 násobok tejto sumy predstavuje 1 240,20 eura pre zmluvy z roku 2018. V roku 2018 dosiahla priemerná mesačná mzda zamestnanca sumu 1 013 eur, teda 1,3 násobok tejto sumy predstavuje 1 316,90 eura pre zmluvy z roku 2019. V roku 2019 bola priemerná mesačná mzda 1092 eur a 1,3 násobok tejto sumy predstavuje 1419,6 eura pre zmluvy uzatvorené v roku 2020.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

hrubá mzdapriemerná mesačná mzda na Slovenskupriemerná mzda

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar8:30Zákon o odpadoch a jeho aplikácia v stavebníctve – zmeny s účinnosťou od 30.6.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

27mar8:30Zákon o odpadoch a jeho aplikácia v stavebníctve – zmeny s účinnosťou od 30.6.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

30mar8:30Lean zlepšovanie procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X