Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Priemerná mzda v priemysle v júni medziročne stúpla o 4,8 %

Priemerná mzda v priemysle v júni medziročne stúpla o 4,8 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
11. augusta 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Priemysel zaznamenal v júni medziročný nárast priemernej mzdy o 4,8 % na 934 eur.

Priemerná mzda vo vybraných trhových službách klesla

Priemerná nominálna mesačná mzda sa na Slovensku v júni najviac medziročne zvýšila vo veľkoobchode, a to o 8,3 % na 837 eur. V ubytovaní priemerná mzda oproti júnu minulého roka stúpla o 6,3 % na 624 eur a v predaji a oprave motorových vozidiel o 4,9 % na 829 eur. Priemysel zaznamenal v júni medziročný nárast priemernej mzdy o 4,8 % na 934 eur a odvetvie dopravy a skladovania vykázalo nárast priemerných zárobkov o 3,5 % na 804 eur. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR.

V maloobchode sa priemerná mzda v júni medziročne zvýšila o 2,1 % na 574 eur a v stavebníctve o 0,7 % na 592 eur. V informačných a komunikačných činnostiach sa v júni zarábalo priemerne 1 672 eur, čo bol medziročný pokles o 3,2 %. Priemerná mzda klesla aj vo vybraných trhových službách, a to o 1,7 % na 806 eur. V činnostiach reštaurácií a pohostinstiev sa priemerná mzda medziročne nezmenila, keď zotrvala na sume 368 eur. 

Priemerná reálna mesačná mzda, teda nominálna mzda upravená o júnový medziročný pokles cien o 0,1 %, v júni medziročne vzrástla vo veľkoobchode o 8,4 %, ubytovaní o 6,4 %, predaji a oprave motorových vozidiel o 5 % a priemysle o 4,9 %. Stúpla aj v doprave a skladovaní, a to o 3,6 %, v maloobchode o 2,2 %, v stavebníctve o 0,8 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,1 %. Znížila sa v informačných a komunikačných činnostiach o 3,1 % a vo vybraných trhových službách o 1,6 %. 

V priemere za prvý polrok tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2013 sa priemerná mzda zvýšila vo veľkoobchode o 7,8 % na 820 eur, v doprave a skladovaní o 6,4 % na 770 eur, v priemysle o 5,3 % na 915 eur, v predaji a oprave motorových vozidiel o 4,5 % na 815 eur, v maloobchode o 2,8 % na 578 eur, v ubytovaní o 2,8 % na 595 eur, v informačných a komunikačných činnostiach o 1,6 % na 1 750 eur. Klesla vo vybraných trhových službách o 2 % na 804 eur, v stavebníctve o 1,2 % na 581 eur a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1,1 % na 365 eur. 

Reálna mesačná mzda vzhľadom na pokles spotrebiteľských cien o 0,1 % v priemere za prvý polrok tohto roka vzrástla medziročne vo veľkoobchode o 7,9 %, v doprave a skladovaní o 6,5 %, priemysle o 5,4 %, predaji a oprave motorových vozidiel o 4,6 %, maloobchode, ubytovaní zhodne o 2,9 %, v informačných a komunikačných činnostiach o 1,7 %. Nižšia bola vo vybraných trhových službách o 1,9 %, stavebníctve o 1,1 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1 %.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X