Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kto má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa?

Rodina, Vianoce
Príspevok pri narodení dieťaťa. Zdroj: Thinkstock
14. januára 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Ak sa vám narodilo dieťa, pravdepodobne máte nárok aj na príspevok pri narodení dieťaťa. V článku si podrobnejšie popíšene, kedy na tento príspevok vzniká nárok, čo treba splniť a aká je jeho výška.

Štátna pomoc pre rodičov

Príspevok pri narodení dieťaťa je druhom sociálnej dávky, ktorú poskytuje štát. Rodičom je týmto spôsobom ponúknutá pomoc s výdavkami, súvisiacimi so zabezpečením základných a nevyhnutných potrieb narodeného dieťaťa. Žiadateľom príspevku je oprávnená osobou, ktorou môže byť:

 • matka dieťaťa
 • otec dieťaťa – v prípade, že matka zomrela, pátra po nej polícia, alebo je dieťa zverené súdom do otcovej starostlivosti

Na príspevok pri narodení dieťaťa máte nárok len v tom prípade, ak:

 • sa vám narodilo dieťa
 • trvalý pobyt a bydlisko máte na Slovensku.

Je potrebné zdôrazniť, že hovoríme len o jednorazovej sociálnej dávke. Pri narodení viacerých detí súčasne sa však vyplatenie príspevku vzťahuje na každé dieťa. Existujú situácie, pri ktorých nárok na príspevok pri narodení dieťaťa nemáte, prípadne ho strácate. Ide o nasledujúce prípady:

 • narodené dieťa nemá uzatvorenú dohodu o poskytovaní lekárskej starostlivosti
 • matka dieťaťa dala povolenie k osvojeniu dieťaťa inou osobou
 • niektoré z už narodených detí je zverené do inej, ako rodičovskej, starostlivosti
 • ak sa dieťa narodilo v zahraničí a v danej krajine bol vyplatený totožný alebo podobný príspevok
 • ak matka dieťaťa nie je ešte plnoletá
 • matka nechodila na pravidelné gynekologické prehliadky
 • po narodení dieťaťa svojvoľne opustila zdravotnícke zariadenie.

Potrebné dokumenty

Aby ste si, ako oprávnená osoba, mohli požiadať o príspevok pri narodení dieťaťa, budete musieť podať písomnú žiadosť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Žiadosť je potrebné odniesť na úrad, ktorý sa viaže k miestu trvalého pobytu žiadateľa. Ďalšou možnosťou je aj podanie žiadosti elektronicky. V tomto prípade musí obsahovať elektronický podpis žiadateľa o príspevok. V prípade, ak sa dieťa narodilo v zahraničí a v čase podania žiadosti o príspevok pri narodení ešte nemá vystavený slovenský rodný list, priložíte k písomnej žiadosti úradný preklad rodného listu zo zahraničia. Priložiť môžete aj iný doklad o narodení dieťaťa. Tlačivá žiadosti sú dostupné na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny, alebo na ich internetových stránkach. K žiadosti prikladáte aj vyhlásenie o bydlisku.

Príspevok pri narodení dieťaťa a jeho výška

Výška príspevku sa líši v závislosti od počtu pôrodov a to nasledovne:

 • 829,86 eur – pri deťoch narodených z prvého až tretieho pôrodu. Dieťa sa však musí dožiť minimálne 28 dní
 • 151,37 eur – príspevok sa vypláca pri štyroch a viac pôrodoch. Tento príspevok je však vyplatený aj v prípade, že sa dieťa narodilo z prvého až tretieho pôrodu, no nedožilo sa viac ako 28 dní

Ak sa matke narodia dve alebo viac detí a minimálne dve z nich sa dožijú viac ako 28 dní, k príspevku pri narodení dieťaťa je pripočítaná suma 75, 69 eura, ktorá je vyplatená spolu s príspevkom pre každé dieťa osobitne.

Ako prebieha vyplácanie príspevku

Príspevok vypláca úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, nachádzajúci sa v mieste trvalého pobytu žiadateľa. Aj k vyplateniu príspevku sa viažu určité pravidlá:

 • ak požiadate o príspevok napr. v septembri, bude vám vyplatený až nasledujúci mesiac, teda v októbri
 • príspevok je vyplácaný v hotovosti, ak si požiadate, môže byť poukázaný aj na slovenský bankový účet
 • do zahraničia sa príspevok nevypláca.

Príspevok pri narodení dieťaťa môže úrad vyplatiť aj inej osobe, teda nielen rodičom dieťaťa. Ide o špecifické prípady ako:

 • existujú pochybnosti, že príspevok bude využitý na to, na čo je určený
 • v čase nároku na príspevok sú prídavky na iné deti vyplácané obci, pretože neboli využívané spôsobom, ako využívané byť majú
 • žiadateľ o príspevok poberá dávky v hmotnej núdzi, prípadne príspevok k dávkam, ale aj tieto finančné prostriedky sú vyplácané inému príjemcovi.

Pod pojmom osobitný príjemca rozumieme obec, v ktorej má žiadateľ trvalé bydlisko. Úrad môže určiť za osobitného príjemcu aj inú osobu.

Doplatok k príspevku pri narodení, na ktorý máte právo ak sa vám narodilo viac detí súčasne, úrad vypláca hneď, ako uplynie 28 dní od narodenia detí, najneskôr však do konca nasledujúceho mesiaca. Ak ste dostali príspevok v nižšej sume, než vám patrila, úrad rozdiel doplatí v čase, ktorý má stanovený zákonom.

Požiadali ste si o príspevok pri narodení dieťaťa, na ktorý ste ale nemali nárok? Príspevok budete musieť vrátiť. Každý žiadateľ o príspevok musí úradu dokázať, že splnil všetky podmienky, ktoré sa k vyplateniu tejto sociálnej dávky viažu. Zároveň platí, že poskytnuté finančné prostriedky musia byť použité na svoj stanovený účel, čiže zabezpečiť potreby narodeného dieťaťa. Ak nepožiadate o príspevok do šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa, nárok na príspevok strácate.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

príspevok pri narodení dieťaťarodičiaštátne sociálne dávky

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X