Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V prvom kvartáli tohto roka vyhlásili 58 konkurzov

Bankrot
Thinkstock
22. apríla 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Okrem toho súdy v prvom štvrťroku 2017 povolili 24 reštrukturalizácií, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 60 percent.

V prvom štvrťroku 2017 bolo na Slovensku vyhlásených 58 konkurzov, medziročne ide o pokles o 12,12 %. Zároveň súdy v prvom kvartáli tohto roka povolili 24 reštrukturalizácií, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 60 %. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o. (CRIF SK), ktorá prevádzkuje úverové registre bankových i nebankových inštitúcií.

„Ako pred rokom, tak aj v prvom štvrťroku 2017 bolo najviac konkurzov vyhlásených v odvetviach veľkoobchod a maloobchod; oprava motorových vozidiel a motocyklov (19), priemyselná výroba (9) a stavebníctvo (9), najviac reštrukturalizácií súdy povolili podnikom v odvetviach veľkoobchod a maloobchod; oprava motorových vozidiel a motocyklov (7), odborné, vedecké a technické činnosti (3) a poľnohospodárstvo, poľovníctvo a rybolov (3),“ zhodnotila hlavná analytička spoločnosti CRIF SK Jana Marková.

Prehľad podľa krajov

Z regionálneho hľadiska v prvom štvrťroku 2017 najviac konkurzov vyhlásili súdy v Bratislavskom a Prešovskom kraji, oba po deväť konkurzov, najmenej v Trnavskom a Nitrianskom kraji, zhodne po päť konkurzov. Najviac povolených reštrukturalizácií bolo v Bratislavskom kraji, konkrétne sedem a v Trnavskom kraji – päť. V Žilinskom kraji nebola povolená ani jedna reštrukturalizácia.

Z hľadiska počtu zamestnancov najväčšiu skupinu spomedzi právnických osôb s vyhláseným konkurzom predstavovali spoločnosti bez zamestnancov, a to 63,04 %, medzi živnostníkmi bolo najviac samozamestnávateľov, a to 75 % .

Najväčšiu skupinu medzi právnickými osobami s povolenou reštrukturalizáciou predstavovali spoločnosti zamestnávajúce 10 až 99 pracovníkov, tvorilo ich 54,55 percenta. Živnostníci, ktorým bola v prvom štvrťroku 2017 povolená reštrukturalizácia, boli všetci v pozícii samozamestanávateľov.

Najväčšími zamestnávateľmi, na majetok ktorých bol v prvom kvartáli tohto roka vyhlásený konkurz, boli dva priemyselné podniky. Jedným z nich bola firma Ojala Slovakia s.r.o., ktorá vyrábala elektrické distribučné a kontrolné zariadenia a zamestnávala 200 až 249 pracovníkov. Druhým bola akciová spoločnosť ELTECO, ktorá bola zameraná na výrobu elektrických motorov, generátorov a transformátorov so 150 až 199 pracovníkmi.

Najviac zamestnancov, od 50 do 99, medzi spoločnosťami s povolenou reštrukturalizáciou mala spoločnosť s ručením obmedzeným INVITA, ktorá vyrába rúry, rúrky a duté profily. Ďalej firma KUPEX, ktorá spracováva a konzervuje hydinové mäso, ako aj akciová spoločnosť Ružinovský podnik verejnoprospešných služieb, zabezpečujúca ostatné čistiace činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

CRIFkonkurzreštrukturalizácia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

20oct8:30Povinnosti obcí v odpadovom hospodárstve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dotácie

20oct8:30Povinnosti obcí v odpadovom hospodárstve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dotácie

20oct8:30Povinnosti obcí v odpadovom hospodárstve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dotácie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X