Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rezortu zdravotníctva bude šéfovať Viliam Čislák

ekonomika/48/rezortu-zdravotnictva-bude-sefovat-viliam-cislak
Prezident SR Andrej Kiska a novovymenovaný minister zdravotníctva SR Viliam Čislák počas prijatia demisie odstupujúcej ministerky zdravotníctva a vymenovania nového ministra zdravotníctva SR prezidentom SR. Bratislava, 6. november 2014.
6. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Čislák v rezorte zdravotníctva doteraz pôsobil ako štátny tajomník, predtým pracoval aj pre Pentu.

 Ministerstvo zdravotníctva bude opäť v rukách lekára

Prezident SR Andrej Kiska prijal vo štvrtok demisiu ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (nominantka strany Smer-SD), za nového šéfa rezortu zároveň vymenoval doterajšieho štátneho tajomníka Viliama Čisláka. Ministerstvo zdravotníctva tak bude opäť v rukách lekára. Vláda po odchode vyštudovanej právničky Zuzany Zvolenskej bude čisto v mužskom zložení. Meno nového štátneho tajomníka zatiaľ nie je známe.

Zvolenská sa vzdala funkcie v pondelok po výzve premiéra Robera Fica. Dôvodom bol nákup drahšieho CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Zvolenská stihla ešte v deň oznámenia svojej demisie odvolať ministerstvom nominovaných členov správnej rady nemocnice. Riaditeľka nemocnice Mária Domčeková však tender, ktorého víťazom sa stala firma Medical Group SK, obhajuje. V tejto spoločnosti v minulosti pôsobil predseda parlamentu Pavol Paška. 

Prezident chce boj proti obohacovaniu sa v zdravotníctve

Prezident vyjadril presvedčenie, že nový minister bude klásť na prvé miesto pacientov. Očakáva od neho, že občanom povie, ako zabráni prípadom, ako bol ten v piešťanskej nemocnici tak, aby sa už niečo podobné neopakovalo. Zároveň vyzval na jeho dôsledné prešetrenie. „Po tom všetkom, čo sa o peniazoch v zdravotníctve hovorí, asi nadišiel čas, aby tak ako vláda bojuje s daňovými únikmi finančnou kobrou, aby aj zdravotníctvo malo svoju kobru a aby sa začal seriózny boj proti obohacovaniu sa v zdravotníctve,“ povedal Kiska. Zvolenskej aj napriek okolnostiam, za ktorých odchádza, poďakoval za úsilie a čas, ktorý venovala práci vo vláde. 

Exministerka chce vyšetrenie prípadu CT v Piešťanoch

Exministerka po tom, čo jej demisiu prijal prezident, nechcela komentovať kam budú smerovať jej profesijné kroky. Podľa Zvolenskej je teraz podstatné, aby sa prípad v Piešťanoch vyšetril a aby sa našli reálni vinníci. Ako tvrdí, podnety podala všade, kde mohla a teraz bude čakať na výsledky. Prípad vníma ako svoju politickú zodpovednosť, keďže členov správnej rady nominovala ona, ako však dodala, zatiaľ ide len o podozrenia, že zlyhali. „

Stále by som nehovorila o vinníkoch, pretože my naozaj nemáme zatiaľ výsledky vôbec žiadneho vyšetrovania,“ povedala Zvolenská. Za pozitívne zmeny, ktoré sa začali počas jej pôsobenia, považuje rozbehnuté procesy v primárnej zdravotnej starostlivosti ako rezidentský program, rozširovanie kompetencií všeobecných lekárov a integrované centrá. 

Čislák je lekár aj manažér, pracoval aj pre Pentu

Čislák po menovaní skonštatoval, že mu je osobne ľúto, že Zvolenská odstupuje, on sám zodpovednosť za prípad v piešťanskej nemocnici necíti. Počkať si chce na závery vyšetrovanie a podľa toho bude postupovať. Len opätovne zopakoval, že nateraz boli odvolaní členovia správnej rady, nová správna rada nemocnice bude podľa jeho slov vymenovaná čoskoro. 

Čislák je podľa jeho slov pripravený na výkon funkcie ministra. „Od roku 1997 pôsobím v zdravotníctve, pracoval som ako úrazový chirurg, pracoval som na záchrannej službe ako lekár, pracoval som ako riaditeľ. Neskôr som pracoval ako manažér. Myslím si, že práve toto mi pomáha, aby som mal kompletný prehľad o tom, ako zdravotníctvo na Slovensku funguje, aké má výhody súkromný sektor, aké má výhody štátna sféra,“ povedal čerstvý minister. Čislák plánuje pokračovať v krokoch, ktoré boli nastavené v prospech pacientov a zdravotníckych pracovníkov. Exministerka odmieta, že by Paška zasahoval do riadenia rezortu. 

Zdravotné sestry nový minister neohúril

Na vymenovanie nového ministra zdravotníctva zareagovala aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA), podľa ktorej nový minister nepredstavuje zásadnú zmenu vo vedení rezortu. Komora napriek tomu verí, že novo vymenovaný minister si bude viac vážiť zdravotníckych pracovníkov ako jeho predchodkyňa Zuzana Zvolenská a bude mať skutočný záujem riešiť problémy v slovenskom zdravotníctve.

Ako ďalej dodáva SK SaPA v zverejnenom stanovisku, Viliam Čislák, ako politický nominant strany Smer, bude pravdepodobne pokračovať v doterajšom smerovaní ministerstva tak, ako mu to nastavia jeho stranícki nadriadení. „Som presvedčená, že okrem iba ohlasovania zámerov riešenia rôznych problémov dôjde skutočne aj k naplneniu ich riešení a nového ministra bude zaujímať aj rezort samotný, nie iba oblasti, z ktorých je možné čerpať eurofondy, nakoľko máme skúsenosť, že iba to jediné zaujímalo bývalú ministerku Zuzanu Zvolenskú,“ konštatovala prezidentka komory Iveta Lazorová, ktorá sa nádeja, že minister upriami pozornosť aj na problémy poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a systém ako taký, ktorý má veľa nedostatkov. 

Stručný životopis Viliama Čisláka

Viliam Čislák sa narodil v roku 1972 v Košiciach. Po ukončení štúdií na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, sa vrátil do svojho rodného mesta, kde pôsobil ako lekár v nemocnici, neskôr prešiel do vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby v Poprade. Po čase začal šéfovať Záchrannej službe Košice. Bol námestníkom pre liečebno-preventívnu starostlivosť v rožňavskej nemocnici, neskôr sa stal manažérom pre zdravotnú starostlivosť akciovej spoločnosti Svet zdravia, ktorá patrí finančnej skupine Penta. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X