Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SaS navrhuje sedem opatrení na podporu podnikania

SaS navrhuje sedem opatrení na podporu podnikania
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík poèas tlaèovej besedy na tému: SaS posilòuje svoj liberálny tím. Bratislava, 26. september 2014. Foto: SITA/Ján Slovák SITA
1. decembra 2014 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Strana Sloboda a Solidarita chce okrem iného, aby sa firmy v reštrukturalizácii nesmeli uchádzať o štátne, verejné zákazky.

Podľa SaS je podnikateľ z pohľadu strany Smer-SD triednym nepriateľom

Neodbornou politikou strany Smer-SD v oblasti podnikateľského prostredia sa z podnikateľa stáva triedny nepriateľ, vyhlásil dnes na tlačovej konferencii predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. SaS preto navrhuje sedem opatrení na podporu podnikateľského prostredia, ktoré by mali výrazne znížiť neplatenie faktúr.

Ako ďalej priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová, firmy v reštrukturalizácii by sa nesmeli uchádzať o štátne, verejné zákazky, ani byť subdodávateľom. „Týmto opatrením sa predíde štátom tolerovanému stavu, kedy veľká firma, v reštrukturalizácii, sa uchádza o štátnu zákazku, získa ju a už vopred vie, že za sebou zanechá dlhy,“ vysvetlila.

Ako druhé opatrenie SaS navrhuje, že v prípade, ak sa firma dostane do reštrukturalizácie, môže jej subdodávateľ bez akýchkoľvek sankcií a postihov okamžite vypovedať všetky zmluvné vzťahy alebo pre túto firmu pozastaviť všetky práce aj bez vypovedania zmluvy. Ďalším z opatrení na podporu podnikateľského prostredia je aj možnosť podať návrh na vyhlásenie konkurzu jedným veriteľom s nesplatenou pohľadávkou, ak je minimálne 30 dní po splatnosti. V súčasnosti musia byť takýto veritelia dvaja.

Štvrté opatrenie, ak je faktúra od firmy X vedená v kontrolnom výkaze dane z pridanej hodnoty firmy Y, je automaticky uznaná v plnej výške ako oprávnená a zároveň 60 dní po lehote splatnosti sa takáto nesplatená faktúra stáva exekučným titulom,“ konštatovala Kiššová. Ak si firma uvedie do kontrolného výkazu nejakú faktúru, tak uznala v plnej výške záväzok. Takýto systém podľa podpredsedníčky funguje v Chorvátsku, pričom uľahčuje vymáhanie.

Nezodpovední štatutárni zástupcovia firiem by sa mali podľa SaS od budúceho roka dostať do registra diskvalifikovaných osôb. SaS chce predĺžiť lehotu z pôvodných troch na päť rokov, počas ktorých nebude môcť takáto osoba vykonávať funkciu štatutára. Štát môže v rámci daňovej kontroly zadržiavať daň z pridanej hodnoty (DPH) jeden rok. Podľa liberálov by sa táto lehota mala skrátiť na maximálne štyri mesiace.

Posledné opatrenie sa týka zodpovednosti za platenie DPH. „Dnes je odberateľ zodpovedný za to, že jeho dodávateľ odviedol alebo neodviedol daň. Toto považujeme za absolútny nezmysel, aby vláda zbavila svoje kontrolné orgány zodpovednosti za svoju kontrolnú činnosť. Navrhujeme zrušiť túto zodpovednosť,“ dodala Kiššová.

Spomínané opatrenia by sa mali podľa Sulíkových slov dostať na prerokovanie do parlamentu koncom januára budúceho roka, pričom plánuje osloviť kolegov z opozície, aby návrhy podporili.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X