Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SDKÚ-DS chce zabrániť stavu, keď je výhodnejšie poberať dávky

SDKÚ-DS: Chce zabrániť stavu, keď je výhodnejšie poberať dávky
Ilustračné foto SITA
28. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Poslanci SDKÚ-DS predložili do parlamentu novely zákonov, ktoré zabraňujú stavu, keď je výhodnejšie poberať sociálne dávky ako pracovať.
 
Ako informoval agentúru SITA poslanec strany Ľudovít Kaník, ide o novely zákona o rodičovskom príspevku a zákona o príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa, v ktorom navrhujú zaviesť posudzovanie nároku na túto sociálnu dávku podľa aktivity rodičov. Nárok na ňu by mal vznikať len vtedy, ak aspoň jeden z rodičov za posledné štyri roky aspoň 270 dní pracoval, alebo študoval na strednej či vysokej škole.
 

Systém dávok pokazili ficovci, tvrdí Kaník

SDKÚ-DS opätovne prichádza aj s novelou zákona o priestupkoch, ktorá ruší priestupkovú imunitu sociálne odkázaných. „Súčasný stav faktickej priestupkovej imunity podporuje rast drobnej kriminality a zvyšuje výhodnosť života bez práce,“ povedal Kaník. Modrí tiež opätovne predložili novelu stavebného zákona, v ktorom riešia rýchle odstraňovanie čiernych stavieb na cudzích pozemkoch, čo je negatívny a rozrastajúci sa jav, ktorý je podľa Kaníka spojený so súčasným spôsobom života ľudí úmyselne trvalo žijúcich len zo sociálnych dávok.  
 

 
Kaník sa po sobotňajších vyjadreniach premiéra Roberta Fica teší na intenzívnu a účinnú podporu poslancov Smeru-SD pri schvaľovaní potrebných zmien. Fico v relácii Slovenského rozhlasu – Sobotné dialógy upozornil na zneužívanie sociálneho systému. Je zvedavý, ako bude verejnosť reagovať, o niektorých opatreniach chcú najprv hovoriť na politickej úrovni „doma“ – v strane Smer-SD.
 
„Pravdepodobne je dlhodobo neudržateľný stav, aby mal niekto desať, jedenásť detí len kvôli tomu, aby z toho žil. Nie preto, že tie deti chce, že tie deti miluje, ale preto, že počet detí je pre neho zdrojom príjmov,“ uviedol Fico. „Do budúcnosti treba povedať – nech sa páči, majte prvé, druhé, tretie dieťa. Budú na to rodinné prídavky, budú príspevky pri narodení prvého, druhého, tretieho dieťaťa. Potom ďalšie dieťa, štvrté – možno tam už bude nejaké významné zníženie rodinného prídavku, alebo už nebude rodinný prídavok,“ vysvetlil Fico s tým, že možno ten, kto bude chcieť mať 4., 5. ,6. dieťa, ich možno už bude musieť mať na vlastnú zodpovednosť.
 
„Alebo povieme, že musí ísť o človeka, ktorý preukáže aktivitu, že chce pracovať. Naozaj má záujem, aktívne spolupracuje s úradom práce,“ dodal premiér. V prípade nezamestnaného by muselo ísť o takého človeka, ktorý je nedobrovoľne bez práce. Fico hovorí, že tieto témy chcú otvoriť, ale očakáva, že sa objavia „ľudskoprávni svätuškári“, opozícia, ktorí budú kričať, že je to zlé.  
 
Kaník s údivom zaregistroval prebudenie sa Fica do reality Slovenska v oblasti zneužívania sociálnych dávok. „Iróniou je, že práve Ficova prvá vláda zdeformovala predtým zreformovaný systém do tejto podoby zavedením rôznych dávok pre rodiny s deťmi, bez ohľadu na ich aktivitu. Poprela zásadu, že pracovať sa oplatí a zaviedla systém, kde poberať sociálne dávky je pre nekvalifikovaných ľudí výhodnejšie ako pracovať,“ vyhlásil Kaník. Ale podľa neho radšej neskoro ako nikdy. „Na nadchádzajúcu schôdzu národnej rady som spolu s kolegami predložil niekoľko noviel zákonov, ktoré odstraňujú presne tie problémy, na ktoré Fico poukázal vo svojom náhlom osvietení mysle,“ dodal Kaník.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X