Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

ŠFRB poskytol úvery na bývanie v objeme viac ako 160 mil. eur

Štát podporil nájomné bývanie v tomto roku sumou 95 mil. eur
Ilustračné foto SITA
21. augusta 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najviac bytov s podporou štátu sa stavia v Nitrianskom kraji.

Suma na podporu nájomného bývania sa oproti minulému roku zdvojnásobila

Na podporu nájomného bývania v tomto roku išlo vyše 95 mil. eur zo zdrojov ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Štátna podpora v tejto oblasti v aktuálnom roku sa tak podľa rezortu medziročne zvýšila o viac ako 103 %. Umožnilo to podporiť výstavbu 2 007 nájomných bytov, čiže o šesťsto viac ako vlani.

Ako vo štvrtok informoval rezortný štátny tajomník František Palko, samotné ministerstvo dopravy a výstavby z celkovej tohtoročnej dotácie na bývanie 38 mil. eur poskytlo na podporu nájomného bývania vyše 36 mil. eur. Suma na podporu nájomného bývania sa oproti minulému roku zdvojnásobila.

ŠFRB v terajšom roku poskytol úvery na bývanie v objeme viac ako 160 mil. eur, čo je o 5,5 % viac ako vlani. „V prípade nájomného bývania táto podpora formou úverov predstavuje až 50-percentný nárast,“ povedal Palko.

O úvery žiadali aj právnické osoby

Nový zákon o ŠFRB, ktorý je účinný od začiatku tohto roku, podľa neho zjednodušil schvaľovanie úverov na bývanie, ale aj vstup právnických osôb do oblasti nájomného bývania. Prejavilo sa to už v náraste počtu nových bytov. „Právnické osoby, to znamená spoločnosti z privátneho sektora využili možnosť a požiadali ŠFRB o úvery a vďaka tomu v Banskobystrickom kraji vznikne 56 nových bytov a v Bratislavskom kraji 81 bytov,“ priblížil Palko. 

Podpora výstavby nájomných bytov je jednou z priorít ministerstva dopravy a výstavby v oblasti bytovej politiky. Palko očakáva, že peniaze na nájomné byty pomôžu najmä mladým rodinám a ľuďom zo sociálne slabších vrstiev nájsť si bývanie a zároveň pomôžu zvýšiť zamestnanosť v stavebníctve. 

O podporu nájomných bytov v tomto roku požiadalo 372 záujemcov v objeme 59,8 mil. eur. V porovnaní s minulým rokom počet žiadosti vzrástol o 232 a objem požadovanej podpory o 41 mil. eur. Ministerstvo uspokojilo 298 žiadateľov v spomínanej sume vyše 36 mil. eur, teda o 169 žiadateľov viac ako vlani.

Bratislavský kraj je z pohľadu žiadostí na poslednom mieste 

Najviac bytov s podporou štátu sa stavia v Nitrianskom kraji, kde ich pribudne 423. Nasledujú Banskobystrický a Prešovský kraj. Bratislavský kraj, kam za prácou dochádza najviac ľudí z celého Slovenska, je medzi krajmi paradoxne na poslednom mieste z pohľadu žiadostí o podporu výstavby nájomných bytov. „To je otázka na Bratislavský samosprávny kraj,“ reagoval Palko.

ŠFRB v tomto roku zaznamenal trojnásobný nárast počtu žiadostí o úvery na obstaranie nájomných bytov. „Minulý rok sme mali 76 žiadostí, v tomto roku 222,“ uviedla generálna riaditeľka ŠFRB Dana Pištová. Dôvodom nárastu záujmu podľa nej bola spomínaná zmena legislatívy, ktorá umožnila zvýšenie podielu dotácie v obstarávacej cene nájomného bytového domu, resp. nájomných bytov.

„Významnú úlohu väčšinou zohráva ľudský faktor. S narastajúcim počtom nájomných bytov na Slovensku sa zvyšuje aj záujem obyvateľov. Obyvatelia obcí, kde nájomné byty nemajú, majú záujem získať nájomné bývanie také isté ako v susediacej obci za veľmi výhodných podmienok,“ povedala Pištová. Výška nájomného v takýchto bytoch je podľa nej prijateľná pre ľudí s nižšími príjmami. 

Podnikatelia podali na fond šesťdesiat žiadostí o úvery na výstavbu nájomných bytov

„Nevyhoveli sme všetkým. Pre nás je dôležité, aby to dostali firmy, ktoré majú skúsenosti s týmto sektorom a súčasne, aby boli schopné splácať úver na tridsať rokov,“ dodala Pištová. Záujem podnikateľov o úvery by sa mal podľa nej prehlbovať a počet nájomných bytov by mal rásť.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X