Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slabý talent, málo peňazí, nedostatok kontaktov? Možno len hovorí strach

Peniaze/peniaze investicie/platobna moralka nasich firiem bola vlani najhorsia poslednych sest rokov
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. decembra 2016 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Entrepeneur.com, Podnikam.sk Tlačiť

Strach je odvekým nepriateľom akéhokoľvek napredovania. Každý podnikateľ si aspoň čiastočne uvedomuje riziko, do ktorého vstupuje pri podnikaní a je ochotný ho podstúpiť s vidinou niečoho lepšieho.

Pri podnikaní sa však postupne ocitá v rôznych situáciách a musí čeliť aj mnohým nepredvídaným prekážkam. Hneď v úvode je pritom zavalený a konfrontovaný s novými výzvami, s ktorými sa musí popasovať a naučiť sa množstvo nových vecí. Najmä, ak bol predtým zamestnancom, ako podnikateľ sa zároveň musí vysporiadať s faktormi, ako väčšia zodpovednosť za seba, svoju rodinu, svojich spoločníkov, partnerov, klientov, zákazníkov a prípadne aj zamestnancov.

Musí si veľmi rýchlo zvyknúť na to, že prísun finančných prostriedkov už nie je pravidelný a pritom byť schopný organizovať, zariaďovať, budovať, riadiť, viesť, motivovať, inšpirovať a tvoriť a mnohé ďalšie činnosti. Je to skutočne náročný proces, ktorý dá zabrať aj tým napripravenejším a najodhodlanejším jedincom.

Často však veci nie sú až také náročné, ako sa môže na prvý pohľad javiť a môže za tým niečo úplne iné. Je to strach. Všetko sa môže vyvíjať optimálne a človek má aj tak pocit, že stále niečo nie je v poriadku. Vtedy je dobré na chvíľu sa zastaviť a zamyslieť sa nad tým, či za tým všetkým nestojí príliš veľký strach a obavy, ktoré majú charakter brzdy ďalšieho rozvoja.

Strach, muž, laptop, kancelária
thinkstockphotos.com

Tento pocit je veľkým nepriateľom každého podnikateľa, ktorý chce rozvíjať svoj biznis a veľkým nepriateľom akéhokoľvek posunu vpred aj v bežnom ľudskom živote. Existuje však niekoľko rýchlych úvah a faktorov, nad ktorými sa možno v takýchto situáciách zamyslieť a ktoré môžu naznačiť, že za všetkým stojí táto negatívna emócia. Skúste v takejto chvíli uplatniť nasledovný postup:

  1. Prijmite fakt, že skutočne môžete pochybiť a pre tento prípad pouvažujte o ďalších možnostiach.
  2. Stanovte si ciele, ktoré môžu pomôcť zlepšiť aktuálnu situáciu a naštartovať podnikanie.
  3. Akceptujte skutočnosť, že nepotrebujete všetko, po čom túžite. Miesto známych investorov a top talentov začnite so súčasnými známymi a od vašich zákazníkov a ich potrieb.
  4. Buďte proaktívni. Pracujte. Nečakajte, že veci sa dajú do pohybu sami. Začnite s jednoduchými vecami a sústreďte sa na poctivú prácu a rozvoj vašej podnikateľskej myšlienky.

Nie je žiadnym tajomstvom, že za mnohými úspešnými nápadmi stojí nejaký poriadny „fail“, ktorým si musel prejsť dotyčný podnikateľ. V skutočnosti sa často stáva, že krok vedľa slúži ako perfektný odrazový mostík pre mimoriadnu novú príležitosť. Ak si myslíte, že to najhoršie, čo sa vám môže stať, je vaše zlyhanie, veľmi pravdepodobne za všetkým nájdete váš strach. Po uvedomení si tejto skutočnosti, môžete začať s jeho prekonávaním.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva a copywritingu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

podnikanierizikostrach

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X